O zdravý spánok sa postará monitor
Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa (v angličtine sudden infant death syndrome – SIDS) je definovaný ako náhla a vzhľadom k predchádzajúcemu stavu neočakávaná smrť dieťaťa mladšieho ako jeden rok, u ktorej sa nepodarí nájsť príčinu ani po vykonaní pitvy a vyšetrení okolností na mieste úmrtia.
Týmto syndrómom sú najviac ohrozené dojčatá medzi ukončeným 1. a 4. mesiacom života. Maximálny je výskyt medzi 2. a 3. mesiacom. Prípady syndrómu náhleho úmrtia u novorodencov sú vzácne, rovnako ako prípady úmrtia detí starších ako 6 mesiacov.
PRÍČINY
Presná príčina syndrómu doposiaľ nie je známa. Pravdepodobne ide o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Na vzniku sa môže podieľať viac rizikových faktorov. Hlavným rizikovým faktorom je fajče nie, užívanie liekov, drog a alkoholu v tehotenstve, nízka pôrodná hmotnosť alebo predčasne narodené deti, dvojčatá, prehriatie dieťaťa, vlhké prostredie, pasívne fajčenie, výskyt SIDS v rodine – častejší je u chlapcov ako u dievčat.
KTORÉ DETI SÚ OHROZENÉ?
Riziko SIDS zvyšuje tiež oslabenie detského organizmu v dôsledku infekčnej choroby, horúčky, poruchy tráviaceho traktu, neurologické príčiny (kŕče, závažné poruchy svalového tonusu), poruchy koordinácie srdcovej činnosti a najmä choroby dýchacích ciest. Najčastejšie ohrozuje deti v spánku od polnoci do 6. hodiny rána, častejšie v zimných mesiacoch roka. V európskych krajinách sa udáva výskyt u jedného až štyroch detí z 1000. Na Slovensku postihuje 0,6 – 1,8 dieťaťa z 1000.
MONITOR
Na Neonatologickom oddelení Univerzitnej nemocnice L. Pasteura na Rastislavovej ulici v Košiciach stráži spánok dojčiat 12 monitorov dychu, ktoré včas odhalia hrozbu syndrómu náhleho úmrtia. Monitor zaznamenáva pohyby dieťaťa, ktoré sa elektronicky prenášajú do kompaktného mikroprocesora.
„Blikajúce zelené svetlo, ktoré zreteľne vidno z diaľky, signalizuje, že je všetko v poriadku. Ak sa však dýchanie dieťaťa zastaví na 20 sekúnd alebo sa spomalí na menej ako 10 dychových pohybov za minútu, zapne sa zvuková aj vizuálna signalizácia a naši neonatológovia zasiahnu,“ vysvetľuje princíp monitorovania MUDr. Božena Pšeničková, CSc. a dodáva, že monitor je veľkým pomocníkom aj pri odhalení iných problémov, ktoré sa u bábätiek môžu prejaviť napr. plytkým dýchaním či apnoickými pauzami.
POMOC RODIČOM
„Pri odchode z pôrodnice si môžu rodičia za poplatok požičať prístroj domov. Monitory zapožičiame aj matkám, ktoré porodia v iných pôrodniciach. Sme veľmi radi, že vďaka tomuto daru môžeme vyjsť v ústrety našim pacientom,“ doplnila primárka Pšeničková.
PREVENCIA
- Dojčatá ukladajte spať na chrbte. Spánok na brušku je hlavným rizikovým faktorom vzniku syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa. Spánok na boku nie je taký nebezpečný ako poloha na brušku, ale predsa len tu vyššie riziko. Ak ukladáte dieťa k spánku na boku, vysuňte mu ruku, na ktorej leží, dopredu, aby sa zmenšila pravdepodobnosť, že sa otočí na bruško.
- Používajte matrac s pevným povrchom. Pod dieťaťom by nemali byť žiadne mäkké materiály, ako napr. vankúše, prešívané deky a prikrývky. Dieťa by malo spať iba na napnutom prestieradle. V postieľke nenechávajte žiadne hračky ani iné mäkké predmety. Ak používate prikrývku, prikryte ho do úrovne hrudníka. Presahujúce časti prikrývky zasuňte pod matrac v mieste, kde má dieťa nohy.
- Počas tehotenstva nefajčite a nevystavujte dieťa pasívnemu fajčeniu.
- Dojča ukladajte do vlastnej postieľky blízko vašej postele. Riziko náhleho úmrtiasa znižuje, ak dieťa spí v rovnakej miestnosti ako matka. Spoločný spánok rodičov a dojčaťa v jednej posteli je však z mnohých dôvodov rizikový a dojča by preto malo mať svoju vlastnú postieľku, ktorá zodpovedá bezpečnostným normám.
- Obliekajte dieťa primerane okolitej teplote a neprehrievajte miestnosť, v ktorej dieťa spí. Teplota by mala byť príjemná dospelému, ľahko oblečenému človeku.
- Zvážte používanie cumlíka pri zaspávaní a spánku v prvom roku života. Sledujte svoje dieťa pri zaspávaní. Ak v spánku cumlík vypľuje, nedávajte mu ho späť. Ak ho odmieta, nevnucujte mu ho. Cumeľ nenamáčajte do žiadnych sladkých tekutín či potravín, často ho vyvárajte a pravidelne vymieňajte. Ak dieťa dojčíte, cumlík mu ponúknite najskôr po prvom mesiaci života, aby nebolo narušené samotné dojčenie
Foto: shutterstock