Zvýšenie minimálnej výšky zdravotných odvodov môže zhoršiť sociálnu situáciu občanov
Ministerstvo zdravotníctva by malo stiahnuť návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach. Zvýšenie minimálneho zdravotného odvodu, zavedenie poplatkov za podania na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou či byrokratických bariér na zmenu poisťovne sú len časťou z problémových návrhov.
Vyplýva to zo stanoviska Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) SR k návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, ku ktorému AOPP vzniesla v rámci pripomienkového konania 46 zásadných pripomienok. Návrh novely podľa prezidentky AOPP Márie Lévyovej navyše porušuje základné ľudské práva.
Pri navrhovanom zvýšení minimálnej výšky zdravotných odvodov na 98 eur bez ohľadu na výšku príjmu hrozí podľa AOPP zhoršenie sociálnej situácie významnej časti obyvateľov. „V čase rastúcich cien potravín, energií sa navrhované zvýšenie citeľne dotkne ľudí, ktorí si vo svojom regióne nevedia nájsť prácu na plný úväzok alebo nemôžu mať takýto úväzok napríklad zo zdravotných dôvodov,“ dodáva Lévyová. Upozorňuje, že štát platí za svojich poistencov mesačne iba 35 eur.
„Dlhé roky nemocnice, lekári, poisťovne aj pacienti volajú po navýšení tejto platby. Ak je pre štát výška platby za poistencov štátu uspokojujúca, žiadame, aby bol minimálny vymeriavací základ naviazaný na jej výšku,“ dodáva. Podľa nej by štát vzhľadom na alarmujúcu situáciu v zdravotníctve mal zároveň zvážiť legislatívnu úpravu, ktorá by garantovala výdavky na zdravotníctvo vo výške minimálne 1,9 % hrubého domáceho produktu a ich každoročné navyšovanie o 0,3 %.
Zásadným zásahom do práv pacientov je podľa AOPP návrh poplatku za podanie na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Predpokladám, že nikoho by ani nenapadlo zaviesť poplatok za podanie oznámenia občana o krádeži v jeho byte na polícii. A návrh, aby pacient zaplatil 66 eur úradu na to, aby úrad robil kroky, na ktoré už od nás všetkých z našich odvodov dostáva peniaze, je reálne na stole,“ odôvodňuje viceprezidentka AOPP Elena Marušáková.
Viac sa dočítate na ďalšej strane.
Odporúčané články
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.