EMA odporučila vakcináciu proti opičím kiahňam
Vakcína proti opičím kiahňam od spoločnosti Bavarian Nordic je podľa Európskej liekovej agentúry (EMA) stále efektívna aj v menšej dávke a vzhľadom na súčasné obmedzené zásoby ju možno rozdeliť na päť menších. Agentúra uviedla, že očkovanie pätinovou dávkou vakcíny Imvanex, známej aj ako Jynneos, podľa všetkého vytvára podobné úrovne protilátok ako plná dávka. EMA zároveň odporúča očkovanie takouto dávkou tesne pod kožu a nie do hlbšieho tkaniva. Očkovaní by mali stále dostať dve dávky s odstupom štyroch týždňov.
EMA uviedla, že orgány v členských štátoch môžu rozhodnúť o tomto „dočasnom opatrení“ pri úsilí ochrániť zraniteľných ľudí počas súčasného šírenia opičích kiahní. Eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová poznamenala, že rozhodnutie umožní zaočkovať so súčasnými zásobami látky päťnásobne viac ľudí. „Toto zabezpečuje lepší prístup k očkovaniu pre ohrozených občanov a zdravotníckych pracovníkov,“ uviedla vo vyhlásení.
Podobné rozhodnutie ako EMA už skôr počas tohto mesiaca urobil aj americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA). Nezvyčajné odporúčania oboch regulačných orgánov odzrkadľujú extrémne obmedzené globálne zásoby vakcíny, ktorú pôvodne vyvinuli proti pravým kiahňam. Bavarian Nordic je jedinou spoločnosťou, ktorá vakcínu vyrába a očakáva, že tento rok bude mať k dispozícii približne 16 miliónov dávok.
Vo svete evidujú viac ako 40-tisíc prípadov opičích kiahní, pričom zhruba polovica je v Európe. Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus tento týždeň informoval, že za ostatné dva týždne sa hlásené nové prípady zvýšili o 20 percent a takmer všetky prípady boli muži, ktorí boli homosexuáli, bisexuáli alebo mali sex s inými mužmi.
Zdroj: (SITA, ns;hb)
Odporúčané články
Najvyšší súd SR zamietol sťažnosti Daniela Bombica proti prijatiu obžaloby na jeho osobu Špecializovaným trestným súdom ako aj proti tomu, že ho ŠTS ponechal vo väzbe. Informoval o tom spravodajský portál Aktuality.sk, ktorému to potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Košická Hlavná ulica je opäť o čosi krajšia. Začiatkom tohto týždňa po vyše šiestich rokoch zmizlo oplotenie okolo ikonickej Urbanovej veže. Oplotenie bolo súčasťou každej fotografie tejto 45 metrov vysokej národnej kultúrnej pamiatky od 1. septembra 2019, keď sa v dvoch etapách začala s jej komplexným reštaurovaním a obnovou exteriéru.
Dňa 19. januára 1945 došlo k oslobodeniu mesta Košice jednotkami Červenej armády. Mesto, ktoré po Viedenskej arbitráži pripadlo horthyovskému Maďarsku sa tak stalo prvým veľkým oslobodeným mestom na území bývalého Československa.