Zákaz klietkového chovu môžu podporiť aj Košičania

Organizácia Humánny pokrok v rámci infostánkového turné ku kampani Zákaz klietok prišla do Košíc. V infostánku pred Jakabovým palácom 23. až 24. augusta ľuďom táto organizácia ukáže, ako vyzerá život sliepok v klietkovom chove s klietkou v reálnej veľkosti.
“Počas nášho turné sa budú môcť ľudia na vlastné oči presvedčiť, ako vyzerá život miliónov sliepok na Slovensku, ktoré ho celý strávia v malej špinavej klietke. Uvidia, čo to znamená mať životný priestor veľkosti hárku papiera či chodiť 24 hodín denne po drôtenej podlahe,” vysvetľuje koordinátorka kampane Lucia Tupá z Humánneho pokroku.

Ochranári a ochranárky poukazujú na to, že v klietkovom chove nemajú sliepky naplnené svoje prirodzené potreby, takže sa v klietkach napádajú a po čase sa doslova zbláznia. Cieľom kampane je preto zákaz takéhoto druhu chovu na Slovensku. Na podporu zákazu organizácia Humánny pokrok spustila na stránke www.zakazklietok.sk petíciu, ktorú už podpísalo vyše 35 tisíc ľudí.
Klietkový chov sliepok bol pritom už zakázaný v susednom Česku aj Rakúsku. “Od krutých klietok pre sliepky sa odvracia celá Európa a v EÚ už väčšina sliepok žije dávno mimo klietok. Preto je nevyhnutné, aby Slovensko prestalo za zvyškom Európy zaostávať a urobilo jasné kroky smerom ku koncu klietkového chovu. A tým prvým z nich je stanovenie jasného termínu, po ktorom už v tejto krajine nebude legálne držať sliepky v malých špinavých klietkach. Je čas, aby vláda začala konať a klietky nadobro zakázala,” doplnil riaditeľ Humánneho pokroku Martin Smrek.
Sliepky v klietkach totiž nemôžu robiť nič, čo je pre ne prirodzené a dôležité. V klietkovom chove na jednu sliepku pripadá životný priestor veľký ako hárok papiera A4, pričom len na roztiahnutie svojich krídel potrebuje aspoň dvojnásobný priestor. Sliepky navyše strávia celý svoj život na holých drôtených mrežiach a nemôžu hrabať ani naplniť svoju najdôležitejšiu potrebu – stavanie hniezda. Sliepky z nedostatku možností prejavovať svoje prirodzené správanie napádajú jedna druhú a dochádza aj ku kanibalizmu.
Humánny pokrok organizuje infoturné vo viacerých slovenských krajských mestách. Infostánok si už prezreli návštevníci v Trnave, Nitre a Žiline, po Košiciach sa infostánok presunie ešte do Bratislavy.
Zdroj: Humánny pokrok, jl
Odporúčané články

Nachádza sa v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK), v mestskej časti Vyšné Opátske. Za akých okolností môže mesto nechať vrak odtiahnuť pre agentúru SITA objasnil Matúš Ziarko z referátu správy a údržby ciest košického magistrátu.

Jedna z najvýznamnejších investícií do cestnej infraštruktúry na východnom Slovensku sa blíži k dokončeniu. Obchvat Košíc, konkrétne druhú etapu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, plánuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) motoristom odovzdať do užívania ešte v tomto roku. S aktuálnou fázou výstavby však súvisia aj dočasné dopravné obmedzenia, ktoré sa dotknú najmä cesty R4 pri križovatke Kechnec.

Mestské lesy Košice a.s. upozorňujú verejnosť na dočasné obmedzenia turistiky v lesoparku v dôsledku nepriaznivého počasia. V uplynulých dňoch došlo k pádu stromu na turistickú útulňu na Kráľovej studni, ktorá je až do odvolania uzatvorená.