Motoristov čakajú zmeny na európskych cestách
Minulého roku v novembri začala platiť smernica Bruselu o zavádzaní infraštruktúry pre alternatívne palivá. Od členských štátov požaduje, aby nové jednotné označovanie zaviedli najneskôr do 24 mesiacov.
Vodičov čaká veľká zmena. Na čerpacích staniciach nájdu iné označenie benzínu, nafty a plynu. Novinka vychádza z európskej normy, ktorá chce označenia zjednotiť v celej EÚ. Súčasné názvy môžu na pumpách zostať, ale musia sa k nim pridať aj nové.
Benzín v kruhu, nafta vo štvorci a plyn v kosoštvorci. Tak budú označené pohonné hmoty na čerpacích staniciach. Každý typ paliva bude označený iným obrazcom, vo vnútri bude písmeno označujúce typ paliva a číslo uvádzajúce podiel biozložky. Dôvodom je, aby sa už nestávalo, že vodiči si nie sú istí, čo môžu v zahraničí do auta natankovať.
Benzínové palivá označia pumpári podľa európskej normy „éčkom”, naftu „béčkom”. Dnešný Natural 95 tak vodiči nájdu pod značkou E5 a naftu pod symbolom B7. Na trh ale postupne prichádzajú aj ďalšie typy palív s vyšším podielom biozložky, objavia sa preto aj E10, E85, B10, B30 či napríklad B100.
Úniové značenie budú musieť vziať na vedomie aj automobilky a symboly lepiť na viečka nádrží.
Novinky na európskych cestách
- Ak pôjdete autom do Francúzska, za stmavené bočné sklá vám hrozí pokuta až do výšky 135 eur.
- Od apríla bude platiť nová povinnosť pre vodičov z cudziny, ktorí prídu do Paríža. Auto musia mať označené ekologickou plaketou. Sami Francúzi musia mať toto označenie už od minuloročného júla.
- V Rakúsku upravili cestný zákon. Fotografia z radaru môže byť podkladom aj na pokutu za nepripútanie sa, telefonovanie počas jazdy či napríklad nepoužitie ochrannej prilby.
- Ďalšou rakúskou zmenou je, že v niektorých úsekoch nemôžete kvôli emisiám jazdiť rýchlejšie. Za prekročenie limitu hrozí odobratie kľúčov od vozidla a pokuta.
- Treťou rakúskou zmenou je nová dopravná značka (symbol zástrčky), ktorá povoľuje parkovanie iba pre elektromobily. V Anglicku a Walese platí zákaz fajčenia vo vozidle, kde sa prevážajú deti a mladiství do 18 rokov od roku 2015, v Taliansku od roku 2016 a od 5. decembra 2016 aj v Škótsku, kde za porušenie predpisu hrozí pokuta do výšky 100 libier (115 eur).
- Na Slovensku môžu od nového roku cyklisti jazdiť v obci alebo na cyklochodníku s 0,5 promile alkoholu v krvi. U ostatných cyklistov jazdiacich mimo týchto vymedzených území platí naďalej nulová tolerancia alkoholu. Za porušenie tohto ustanovenia hrozí pokuta od 150 eur do 800 eur.
Rozdelenie palív podľa EÚ
Benzín
Bude mať označenie E v koliesku + číslo uvádzajúce podiel biozložky. Dnešný Natural 95 bude označený značkou E5 (max. 5 % bioliehu), E10 (max. 10 % bioliehu), E85 (vysokoobjemové palivo s 85 % bioliehu).
Plyn
Bude označený kosoštvorcom, v ktorom je známe označenie CNG alebo LPG. Novinkou v budúcnosti bude aj H2 (vodík) a LNG (skvapalnený zemný plyn).
Nafta
Bude označená písmenom B v štvorci, číslo opäť udáva podiel biozložky. Dnešná nafta bude označená B7 (max. 7 % biozložky), kód B100 bude označenie pre bionaftu. Začne sa predávať aj palivo B10 a B20 (10 alebo 20 % biozložky).
Ilustračné foto: shutterstock