01.02.17

Miluje jogu, veľmi ju upokojuje

Foto: Veronika Janušková

Basketbalistky Good Angels Košice uzavrú základnú časť extraligy sobotňajším vystúpením v Poprade. Potom už trinásťnásobného slovenského majstra čaká prvý zápas druhého kola play-off Európskeho pohára FIBA. V Angels aréne vo štvrtok 9. februára o 17.45 h nastúpia žlto-modré proti maďarskému Ceglédu.

Pivotka Anka Jurčenková (na snímke s loptou) pôsobí v Good Angels roky, je v klube služobne najstaršou hráčkou. Verí, že v Európskom pohári FIBA sa s košickým tímom dostane ďaleko a nemyslí tým len postup zo štvrťfinále tejto súťaže. 

Anka, namiesto tréningu ste mali v pondelok jogu. Užili ste si ju?
Jogu milujem. Keď som hrávala v Brne, tak som na ňu chodila pravidelne, bol na to priestor aj čas, takže dva razy do týždňa som jogovala. Aj v našom klube sa v tejto sezóne dostala joga do programu, hoci toho času nie je tak často. Sme vďačné, že tréner Jankovič obetoval jeden tréning a dopriali sme si opäť takéto spestrenie. Mohli sme sa venovať nielen telu, ale uvoľniť si myseľ, sústrediť sa na dýchanie, precítiť všetky partie tela. Mňa joga veľmi upokojí, vypnem pri nej. 

V extralige je pred vami v základnej časti posledné kolo. Cestujete do Popradu a na pôde piateho tímu súťaže sa iné ako víťazstvo majstra nečaká.
Naším cieľom je v extralige vyhrávať. A aj výkon by mal byť taký, aby zavládla spokojnosť. Chceme zahrať určite lepšie ako naposledy v Šamoríne. V Poprade by sme to rady zvládli s väčším prehľadom. 

Na budúci týždeň sa začína nadstavbová časť extraligy. Cieľ obhajcu titulu je jasný, neprehrať ani raz a do play-off ísť z prvého miesta. Zabrániť v tom vám môžu len Piešťany, ktoré vás v tejto sezóne zdolali v úvode sezóny extraligy aj vo finále Slovenského pohára...
Do play-off chceme ísť z najvýhodnejšej pozície. Piešťany majú veľmi dobre poskladaný tím, vedia nás potrápiť, takže na vzájomné zápasy s týmto súperom si musíme dať zvlášť pozor. Basketbalový fanúšik však môže byť rád, že v tejto sezóne je to na špici vyrovnanejšie.

Vo štvrtok 9. februára sa v 2. kole Európskeho pohára stretnete doma s maďarským Ceglédom. Neprekvapilo vás, že ten postúpil na úkor lotyšskej Rigy?
Cegléd som hrať nevidela, ale musí mať svoju kvalitu, ak prešiel cez Rigu. Lebo s lotyšským klubom sme sa vytrápili a keď cez neho maďarský klub postúpil, tak na tom musí byť dobre. 

Postup Ceglédu má jedno veľké plus, za súperom nemusíte cestovať tak ďaleko.
Tak toto nás potešilo, lebo v januári sme boli stále na cestách a cestovania máme vyše hlavy. Do Maďarska to teda nemáme ďaleko.

V Cegléde tvrdia muziku domáce hráčky a dve srbské legionárky Skoričová a Maksimovičová. Rovnako ako proti francúzskemu Carolu Basket by ste mali myť výhodu väčšej rotácie hráčok, košická lavička je predsa len kvalitnejšia.  
Pozrela som si skladbu súpera, spolieha sa na pár hráčok. Verím, že vyťažíme maximum z toho, že u nás je zodpovednosť rozdelená na viacerých hráčkach, hoci v odvete s Carolo Basket bola naša rotácia narušená. Verím, že Zuzka Žirková už bude pripravená pomôcť, lebo vo Francúzsku nám pre zranenie citeľne chýbala, najmä jej skúsenosti a prehľad. 

V prvom kole sa ukázalo aký dôležitý je výsledok z domáceho prostredia. Takže v Angels aréne by ste si mali vytvoriť čo najlepšiu východiskovú pozíciu pred odvetou?
V prvom rade by sme mali vyhrať, až potom sa dá hovoriť o tom, aký náskok by bol prijateľný pred odvetou. Nám možno ani neprospelo, že do Francúzska sme išli s plus 19 bodmi. Poďme teraz pekne krôčik po krôčiku. Predovšetkým potrebujeme doma zvíťaziť. 

V štatistike by pristala na vyššie čísla
V Európskom pohári FIBA trávi 31-ročná Anka Jurčenková na ihrisku v priemere 22,5 minúty. Na zápas dáva priemere 7,6 bodu a doskočí 5 lôpt. Pristala by, keby boli štatistické čísla pri jej mene o čosi vyššie. „Tie čísla by mohli byť aj lepšie. Robím čo môžem, nie stále sa darí rovnako. Pri zakončení je adeptiek, čo potiahnu, viac, každá to chvíľu ťahá. No basketbal nie len o strelcoch. Mám svoje úlohy, ubrániť, doskočiť nejaké lopty,“ podotkla A. Jurčenková.

 

Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím