PR 26.10.20

S akými problémami sa stretávajú majitelia rodinných domov?

Foto: Photographee.eu/Shutterstock.com

Bývanie v rodinnom dome je pre mnohé rodiny jediná možnosť, ako bývať. Aj napriek túžbe mať blízko prácu, obchody, úrady, pokoj, ktorý prináša bývanie na dedine, je výhoda, ktorá sa nedá prehliadnuť.

S bývaním na dedine však prichádzajú aj starosti, ktoré tí, ktorí bývajú v bytoch, nepoznajú. S akými problémami sa stretávajú majitelia rodinných domov?

Absencia kanalizačnej prípojky

Napriek tomu, že máme rok 2020, v mnohých obciach na Slovensku stále nie je vybudovaná kanalizácia. V mnohých obciach je zavedená len čiastočne – v niektorých častiach obce. V niektorých zase nie je vôbec a majitelia domov sú odkázaní sami na seba.

Absencia kanalizačnej prípojky núti majiteľov rodinných domov zaobstarať si žumpy, ktorých vývoz si budú musieť zabezpečovať sami. Pri kanalizácii sa vyhnú vývozu splaškov.

Vo všeobecnosti sa najviac odporúčajú pevné betónové žumpy. Ak však plánujete kúpu novej žumpy, vždy si vyberajte predajňu betónových žúmp v najbližšom meste. Ak ste z okolia Trebišova, objednávajte nové betónové žumpy z Trebišova. Keby ste objednávali z iného mesta, priplatili by ste si za odvoz.

Plesne na stenách

Najmä v starších rodinných domoch sa môžu vytvoriť plesne na stenách. Keď sa objavia plesne, je náročné sa ich zbaviť. Horšie však je, keď sa vytvorí pleseň aj na nábytku.

Aby ste sa vyhli plesniam, nedávajte nábytok úplne k stene, na rizikové miesta umiestnite kvalitné odvlhčovače, pravidelne vetrajte všetky miestnosti a dostatočne ich prekurujte.

Na plesne používajte chemické prípravky, ktoré bežne kúpite v drogérii. Dôležité je udržiavať v miestnostiach primerané hodnoty vlhkosti.

Presakovanie spodnej vody do pivničných priestorov

Najmä počas silných dažďov a po zime vie narobiť veľké problémy spodná voda. Väčšina pivničných priestorov nie je ideálne izolovaná, a preto keď stúpne hladina, presakuje cez základy do pivničných priestorov.

Ak sa obávate znehodnotenia vybavenia pivničných priestorov, kúpte si regálové police, ktoré sú vyvýšené, aby v prípade stúpnutia hladiny podzemnej vody neohrozili veci skladované v týchto policiach. Vždy je lepšie mať všetko vyvýšené, vrátane kotla, bojlera či trebárs dreva, ktoré máte pripravené na zimnú sezónu.

V prípade veľkých dažďov odporúčame na upratovanie zvoliť praktické pracovné kombinézy. Nezašpiníte sa a ste dostatočne chránení.

Čítajte viac: byvanie pr

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím