11.07.19

Autolekárnička - najdôležitejšia súčasť povinnej výbavy auta

foto: ml

Na poskytnutie predlekárskej dočasnej prvej pomoci musí byť lekárnička použiteľná a jej predpísaný obsah musí byť v exspiračnej lehote. 

Lekárničky musia obsahovať tzv. Kartu prvej pomoci. Je to rýchly a jednoznačný návod na správne poskytnutie prvej pomoci pri život zachraňujúcich výkonoch pri závažných poraneniach. Experti na dopravu vravia, že obal lekárničiek musí mať oranžovú farbu a na lícnej strane obalu v jeho strede musí byť umiestený rovnoramenný biely kríž.

Obsah lekárničiek je rozdelený do štyroch samostatných modulov:

  • Modul č. 1 – pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu
  • Modul č. 2 – malé rany, odreniny
  • Modul č. 3 – veľké rany, krvácanie, popáleniny
  • Modul č. 4 – zlomeniny, poranenia kĺbov

 

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

Do vlastnej lekárničky (nie autolekárničky) by si mal každý zbaliť hlavne lieky, ktoré bežne užíva. Chýbať by nemali ani lieky proti horúčke a bolestiam hlavy, hnačke, zápche a nevoľnosti pri tzv. chorobe pohybu. Nemali by ste zabudnúť ani na lieky pri alergických reakciách (antihistaminiká), antialergický krém a sprej alebo krém proti hmyzu. 

V prípade pobytu v krajine s výskytom malárie treba doplniť do lekárničky aj lieky na ochranu proti tejto chorobe. K nevyhnutnej výbave patrí podľa Úradu verejného zdravotníctva aj dezinfekčný prostriedok, pohotovostné obväzy, lieky proti plesňovej infekcii nôh, obväzová vata, pinzeta, nožničky, náplaste a antiseptické kvapky do očí, tiež kvapky do uší a nosa. Lekárnička musí byť umiestnená v suchu, chlade a tme, tak aby nedošlo k poškodeniu jej obsahu. 

(TASR, ML)

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím