25.07.18

Na dovolenke plaťte kartou, menšiu hotovosť si zameňte doma

foto: pexels

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Ak cestujete do typických letných destinácií Slovákov, akými sú Chorvátsko či Bulharsko, myslite vopred na zmenu hotovosti.

Môže sa totiž stať, že v čase rozbehnutej dovolenkovej sezóny prevádzka banky či zmenáreň nebude disponovať dostatočnou hotovosťou v cudzej mene. Ako uviedla pre TASR Emília Stepanová z Komerčnej banky, predvídaví cestovatelia si preto eurá na bulharskú či chorvátsku menu menili už v máji. „V porovnaní s rokom 2017 sa za posledný mesiac záujem o chorvátske kuny strojnásobil a pri bulharskej mene je dopyt až štyrikrát väčší,“ povedala. 

Na dovolenke väčšinou môžete platiť eurom. Môže sa však stať, že vám predávajúci v prímorskom mestečku určí nevýhodný kurz. Stretnúť sa tiež môžete s tým, že výdavok zo sumy vám vrátia v domácej mene a nie v eure. 

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Bez vedľajších poplatkov 

Pri návšteve cudzích krajín sa preto odporúča platiť za tovar či služby kartou. Je to výhodnejšie, pretože pri platbe kartou nemáte zahrnuté nijaké vedľajšie poplatky. Výhodou je aj prepočet meny. Banka si totiž zahraničnú menu prepočítava kurzom „devíza - predaj“, čo je cenovo priaznivejšie.  

Pri výmene hotovosti sa riaďte kurzom „valuta - predaj“. Môže sa stať, že dostanete aj ponuku, či chcete kartou zaplatiť v domácej mene alebo prepočítanú na eurá. V tomto prípade zaplaťte radšej v domácej mene, aby vám vaša banka prepočítala nákup so svojím kurzom.

reklamná správa

Z bankomatu nie 

Pred dovolenkou si ale skontrolujte svoj denný limit na karte, aby sa vám nestalo, že ostanete bez prostriedkov. Nevýhodným počinom je výber hotovosti z bankomatu v cudzej krajine. Banky si totiž účtujú fixný poplatok aj percento z vybratej sumy. Výber sa vám tak môže poriadne predražiť. 

Napriek tomu sa stále oplatí mať so sebou aj istú hotovosť, aby sa vám pri túžbe po kúpe obyčajnej vody v obchode bez terminálu nestalo, že odídete naprázdno a zostanete smädný.  

Nákup cudzej meny si však naplánujte vopred, najmä ak máte záujem o výmenu vo vyšších hodnotách, napríklad tisíc eur. Vo viacerých pobočkách bánk  možno nahlásiť záujem o valuty vopred, či už osobne alebo telefonicky. 

Súčasťou príprav  na dovolenku je aj  prepočítavanie  cudzej meny. foto: pexels
Súčasťou príprav na dovolenku je aj prepočítavanie cudzej meny. foto: pexels

Mince naspäť nemenia

Pri výmene hotovosti doma si viete doma pozrieť, aký kurz ponúkajú banky či zmenárne a vybrať si ten najlepší. Transakcia  sa vykonáva z pohľadu zmenárne či banky. Teda pri výmene eur napríklad na kuny sa orientujte podľa kurzu „valuta - predaj“, nie nákup, keďže zmenáreň vám predáva cudziu menu. 

Po návrate z dovolenky od vás zmenáreň zvyšnú cudziu menu odkúpi. Myslite však na to, že zmeniť si naspäť na eurá môžete len hotovosť v podobe papierových bankoviek, nie mince.

Jednotná eurozóna
Mena euro je spoločná oficiálna mena pre 19 z 28 členských štátov, ktoré sú spoločne známe ako eurozóna. Do tejto zóny však nepatria tieto krajiny: Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Švédsko. 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím