Čoraz viac Slovákov odchádza za príležitosťou do zahraničia
V posledných dekádach výrazne narastá počet Slovákov, ktorí hľadajú príležitosti za hranicami SR. Dôvodom sú ekonomické faktory, a to najmä nedostatok vhodných pracovných miest, nízke platy a obmedzené možnosti profesijného rastu. Vyplynulo to zo Sčítania obyvateľov domov a bytov (SODB) 2021.
Ako informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, zo sčítania vyplynulo, že z celkového z takmer 5,5 milióna obyvateľov, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku sa viac ako 264-tisíc zdržiava na súčasnom pobyte v zahraničí, pričom tvoria 4,8 percenta zo všetkých obyvateľov SR.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Polícia prijala v Košiciach podozrenie z porušenia MORATÓRIA
Dočasní migranti
Ako vysvetlil ŠÚ SR, obyvateľov, ktorý pobývajú na súčasnom pobyte v zahraničí možno vnímať dvojako. Môže ísť o osoby, ktoré sa natrvalo odťahovali zo Slovenska, ale nesplnili si povinnosť odhlásenia, a preto majú trvalý pobyt stále na Slovensku. Túto skupinu je možné posudzovať aj ako dočasných ekonomických migrantov, ktorí v zahraničí pracujú, ale pravidelne sa vracajú na Slovensko, prípadne sa plánujú natrvalo vrátiť, a preto sa neodhlásili z trvalého pobytu na Slovensku.
Zo SODB 2021 tiež vyplynulo, spomedzi obyvateľov SR má súčasný pobyt v zahraničí viac žien (viac ako 53 percent) ako mužov (viac ako 46 percent). Sčítanie ďalej ukázalo, že najviac obyvateľov žijúcich v zahraničí s trvalým pobytom na Slovensku má súčasný pobyt v Česku, a to viac ako 77-tisíc, čo predstavuje 29,1 percenta zo všetkých obyvateľov Slovenska žijúcich v zahraničí. 18,5 percenta je v Spojenom kráľovstve a 9,5 percenta v Nemecku. Mimo Európu najviac Slovákov žije na súčasnom pobyte v USA (3 percentá) a v Kanade (1,2 percenta).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Seniori si od októbra prilepšia. Suma minimálnych dôchodkov sa zvyšuje
Najviac sa za hranice sťahujú obyvatelia z okresov Michalovce, Levoča, Snina a Stropkov. Obyvatelia s trvalým pobytom v Bratislave vykazujú najnižšie podiely súčasného pobytu v zahraničí. Nesťahujú sa ani obyvatelia okresu Malacky, Senec a Hlohovec. Zo sčítania vyplynulo, že do zahraničia odchádzajú najmä vysokoškoláci, ktorí tvoria 31 percent z celkového počtu obyvateľov SR žijúcich v zahraničí a stredoškoláci s maturitou (32 percent)
Zdroj: (SITA, kv)
Odporúčané články
Od dnes začína druhá etapa rekonštrukčných prác v mestskej časti (MČ) Kavečany. Tá ovplyvní premávanie mestskej hromadnej dopravy (MHD).
Dopravný podnik informuje cestujúcu verejnosť a vodičov o pripravovanej uzávierke cestno-koľajového prejazdu na Južnej triede v Košiciach, ktorá sa začne v piatok 15. novembra 2024 približne o 8:30 ráno.
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.