Cyklotrasu vynovili za takmer 2 MILIÓNY. Cesta do práce bude pre mnohých bezpečnejšia
Cyklotrasa medzi Iliašovcami a Spišskou Novou Vsou prešla rekonštrukciou za takmer 2,2 milióna eur. Práce sa týkali takmer šesťkilometrového úseku, ktorý je využívaný pre nemotorovú dopravu, a zahŕňa aj dve cyklotrasy.
Ako informovala Simona Tančáková, hovorkyňa spoločnosti Eurovia, ktorá práce realizovala, pred rekonštrukciou bola trasa v zlom technickom stave. Počas daždivých dní bola v určitých miestach celkom neprejazdná, niektoré plochy boli vyjazdené a sčasti vysypané kamenivom. Jej povrch teraz tvorí betón.
Rýchlejšia, bezpečnejšia a ekologickejšia cesta do práce
Trasa vedie z Iliašoviec do Spišskej Novej Vsi cez extravilán obce Harichovce. Vozovka slúži predovšetkým pre cyklistov a chodcov na presun do mesta či za prácou. Vzhľadom na nevyhovujúci stav povrchu využívali obyvatelia túto trasu podľa Tančákovej len minimálne, a to predovšetkým v suchých obdobiach. Pozdĺž trasy sa podľa hovorkyne lokálne zabezpečilo odvodnenie a tam, kde to dovolila šírka pozemku, boli vybudované priepusty a vtokové nádržky.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Policajti dohliadajú na hraničný priechod. Za toto hrozí vodičom POKUTA až do výšky 300 eur!
V závere stavebných úprav tam osadili bezpečnostné prvky, so zámerom jednoznačnejšieho vylúčenia motorovej dopravy doplnili zvislé dopravné značenie. Okolie trasy prešlo terénnymi úpravami. Oprava vozovky medzi Iliašovcami a Spišskou Novou Vsou zabezpečila podľa dodávateľa prác pre miestnych obyvateľov rýchlejšiu, bezpečnejšiu a zároveň ekologickejšiu cestu do práce.
Petícia proti chodníku, ktorý vedie cez les
S prácami na obnove trasy sa začalo vo februári tohto roka, trvali do októbra. Obec Iliašovce naň získala nenávratný finančný príspevok v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu, spolufinancovala ho piatimi percentami.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V Košiciach prebývali rodiny v stanoch. Dve deti boli umiestnené do detského domova
V súvislosti s týmto projektom sa však pred výstavbou spisovala petícia za to, aby betónový chodník neviedol lesom, prípadne iba minimálne, a aby ho obchádzal. Informoval o tom aktivista Andrej Šimko, podľa ktorého ju podpísalo 500 ľudí. Ten okrem iného kritizoval, že do lesa bolo v rámci projektu naliatych 1 700 kubíkov betónu. Podľa jeho slov sa tak stalo na mieste, kde už jeden lesný cyklochodník dlhé roky fungoval a ľudia s ním boli spokojní. Starostka obce Anna Frankovičová sa na margo spomínanej kritiky pre agentúru SITA vyjadriť nechcela.
Zdroj: SITA (fa)