Po niekoľkých pohárikoch sa vybrali na cesty nielen vodiči, ale aj cyklisti
Hoci sú čísla počtu nezodpovedných vodičov, ktorí si za 7 mesiacov tohto roku sadli za volant a vozidlo viedli pod vplyvom alkoholu nižšie, ako boli za minuloročných 7 mesiacov, policajti v Košickom kraji napriek tomu vo svojej činnosti nepoľavia ani v druhej polovici leta a naďalej budú počas kontrol svoju pozornosť venovať aj tomu, či auto nevediete pod vplyvom alkoholu.
Alkohol v množstve do 1 promile bol od 1. januára do 31. júla roku 2022 zistený dychovou skúškou u 392 vodičov. Počas 7 mesiacov tohto roku bolo takýchto vodičov 248. Obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky sa za 7 mesiacov minulého roka nevyhlo 330 vodičov, pretože dychová skúška potvrdila prítomnosť alkoholu v ich dychu v množstve viac ako 1 promile.
Od 1. januára 2023 do 31. júla 2023 bolo vodičov s hladinou alkoholu v dychu vyššou ako 1 promile zistených 224, a toto číslo je nižšie o 106 vodičov pod vplyvom alkoholu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Dodávky ruskej ropy na naše územie sú zatiaľ bezproblémové
Nafúkal vyše 3,5 promile
Jedným z vodičov, ktorý výsledkom svojej dychovej skúšky „prispel“ do kategórie nezodpovedných vodičov, bol počas víkendu 30-ročný vodič z gelnického okresu. Ten v nedeľu (6.8.) krátko po 11. hodine viedol osobné motorové vozidlo zn. BMW po obci Jaklovce, kde neunikol kontrole policajtov. Tí ho podrobili aj dychovej skúške a jej výsledok bol 3,71 promile. Spišskonovoveskí dopravní policajti muža po vykonaní potrebných procesných úkonov umiestnili do cely policajného zaistenia, obvinili z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a vec ukončili návrhom na podanie obžaloby s podnetom na prepadnutie veci, v tomto prípade vozidla, o ktorom bude rozhodovať súd.
Zákon o cestnej premávke jasne hovorí, že „vodič nesmie viesť vozidlo v takom čase po požití alkoholu alebo inej návykovej látky, keď sa alkohol alebo iná návyková látka ešte môžu nachádzať v jeho organizme; toto neplatí pre cyklistu, vodiča kolobežky s pomocným motorčekom a vodiča samovyvažovacieho vozidla jazdiaceho v obci a pre cyklistu, vodiča kolobežky s pomocným motorčekom a vodiča samovyvažovacieho vozidla jazdiaceho po cestičke pre cyklistov, ak množstvo alkoholu v jeho organizme nepresiahne hodnotu 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení dychovou skúškou prístrojom alebo 0,5 gramu etanolu na kilogram hmotnosti vyšetrovanej osoby pri lekárskom vyšetrení zo vzorky krvi plynovou chromatografiou.“
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košickí policajti chytili cudzinca, na ktorého bol vydaný európsky zatykač
Alkohol neodmietli ani cyklisti
Netreba zabúdať ani na skutočnosť, že mimo zastavaného územia obce alebo mimo cestičky pre cyklistov je tolerancia alkoholu u cyklistov iba do 0,14 mg/l alkoholu v dychu, čo je v prepočte 0,29 promile! Ak cyklista požil viac alkoholu, ako je stanovená hodnota, hrozí mu v blokovom alebo rozkaznom konaní pokuta až do výšky 650 eur.
Po požití alkoholických nápojov klesá pozornosť, sústredenosť a možnosť predvídať na cestách situácie, ktoré môžu končiť tragicky. Práve zodpovedný prístup a opatrnosť cyklistov vedie k bezpečnému pohybu týchto ľahko zraniteľných účastníkov na ceste.
Zdroj: KR PZ KE