Ekologický a udržateľnejší model hospodárstva nebude ľahké zaviesť, no podľa Čaputovej je to nevyhnuté
Prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom video príhovore vyzvala aj na spravodlivú hospodársku súťaž či investície do výskumu a vývoja.
Zaviesť ekologickejší a udržateľnejší model hospodárstva nebude podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej ľahké, no je to nevyhnutné. Uviedla to v stredu vo svojom príhovore na úvod Delfského ekonomického fóra, ktoré sa konalo online. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.
Kľúčovú úlohu bude mať súkromný sektor
Zároveň zdôraznila, že kľúčovú úlohu v tomto úsilí bude mať aj súkromný sektor. Tiež vyzvala na spravodlivú hospodársku súťaž, na podporu tých, ktorí prichádzajú s novými a inovatívnymi prístupmi a na investície do výskumu a vývoja.
Podotkla, že aj po ústupe pandémie je potrebné mať na pamäti, že svet sa radikálne mení a rozhodnutia viac ako kedykoľvek predtým zásadne ovplyvňujú budúcnosť.
„Práve pandémia nám pripomenula, aké krehké je životné prostredie a naše zdravie, ale zároveň nám ukázala silu vedy a inovácií, faktov a spolupráce. Naučila nás, že ak budeme spolupracovať, dokážeme prekonať každú výzvu. Táto lekcia je dôležitá aj v kontexte snahy zaviesť ekologickejší a udržateľnejší model hospodárstva,“ uviedla Čaputová.
Proces musí byť spravodlivý pre všetkých
Ako ďalej dodala, zodpovednosťou lídrov je zaistiť, aby bol tento proces čo najviac spravodlivý pre všetkých. Príležitosť na transformáciu celej spoločnosti cez investície do inovatívnych riešení, vysporiadanie sa s dlhodobými environmentálnymi výzvami a zvýšenie konkurencieschopnosti priemyslu ponúkajú podľa prezidentky aj prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR.
Zdroj: Webnoviny.sk (jl)
Odporúčané články
Dnes, 18. novembra 2024, po rannej špičke (do 9:00) dôjde k úplnému sprejazdneniu Watsonovej ulice.
Mestské lesy Košice oznamujú, že v piatok 25. októbra dôjde k dočasnej uzávere cesty Baránok – Čermeľské prielohy – Viničná stráň z dôvodu nevyhnutných opráv poškodených úsekov vozovky.
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)