Európska komisia chce meniť zdaňovanie podnikov, cieľom je spoľahlivý a efektívnejší systém výberu daní
Oznámenie Európskej komisie je súčasťou širšieho programu daňovej reformy EÚ na nadchádzajúce roky.
Európska komisia prijala oznámenie o zdaňovaní podnikov v 21. storočí. Ako sa uvádza v oficiálnom stanovisku výkonného orgánu Európskej únie, cieľom je podporiť spoľahlivý, efektívny a spravodlivý systém zdaňovania podnikov v členských štátoch „európskej dvadsaťsedmičky“.
Oznámenie je súčasťou širšieho programu daňovej reformy EÚ na nadchádzajúce roky. Zohľadňuje sa v ňom pokrok dosiahnutý v rámci rokovaní skupiny G20/OECD o globálnej daňovej reforme.
Priaznivejšie podnikateľské prostredie
Ako sa píše v stanovisku, komisia do roku 2023 predloží nový rámec zdaňovania podnikov v EÚ, ktorým sa zníži administratívna záťaž, odstránia sa daňové prekážky a vytvorí sa priaznivejšie podnikateľské prostredie na jednotnom trhu.
Okrem reforiem dane z príjmov právnických osôb stanovených v oznámení komisia čoskoro predloží opatrenia na zabezpečenie spravodlivého zdaňovania v digitálnom hospodárstve. Komisia navrhne digitálnu daň, ktorá bude slúžiť ako vlastný zdroj EÚ.
Prenos daňových strát
Komisia taktiež odporúča členským štátom, aby podnikom umožnili prenos daňových strát aspoň do predchádzajúceho fiškálneho roka.
„Z toho budú mať prospech podniky, ktoré boli v rokoch pred pandémiou ziskové, čo im umožní kompenzovať svoje straty v rokoch 2020 a 2021 daňami, ktoré zaplatili pred rokom 2020. Toto opatrenie bude prínosom najmä pre malé a stredné podniky,“ uvádza sa v stanovisku Európskej komisie.
Zdroj: Webnoviny.sk (bh)
Odporúčané články
Vzhľadom na očakávaný zvýšený počet cestujúcich presúvajúcich sa na cintoríny bude od stredy 30. októbra do soboty 2. novembra 2024 posilnená doprava.
Od včerajšieho dňa môžu motoristi využívať nový most nad budúcou rýchlostnou cestou R2, ktorý spája košickú mestskú časť Krásna s obcou Nižná Hutka.
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.