Koronavírus prehĺbil nespokojnosť podnikateľov, tŕňom v oku bol najmä politický systém štátu
Negatívny pohľad na podnikateľské prostredie je horší o 2,85 percentuálneho bodu ako za predchádzajúci polrok.
V druhom polroku minulého roka sa podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska prehĺbil negatívny pohľad podnikateľov na kvalitu podnikateľského prostredia. Za výrazné zvýšenie nespokojnosti môže z veľkej časti pandémia koronavírusu.
Negatívny pohľad podnikateľov je za druhý polrok 2020 o 2,85 percentuálnych bodov horší, ako bol za predchádzajúci polrok. Celkovo ide o najhoršie vnímanie kvality podnikateľského prostredia od roku 2012. Podnikatelia pritom podľa aliancie vnímali negatívne takmer všetky zložky indexu.
Bariérou bol politický systém
Za top bariéry v podnikaní označili v druhom polroku uplynulého roka funkčnosť politického systému v štáte, efektívnosť hospodárenia štátu, prístup k štátnej pomoci, ďalej zrozumiteľnosť, použiteľnosť a stálosť právnych predpisov, hospodársku politiku štátu, dostupnosť informácií a taktiež byrokraciu, prieťahy v konaní na úradoch a výkazníctvo.
Mierne zlepšili hodnotenie výskytu hospodárskej kriminality a organizovaného zločinu a taktiež aj likvidity, cash-flow a plnenia záväzkov podniku. Podnikatelia v uvedenom období pozitívne hodnotili iba vzťah k životnému prostrediu.
Pozitívom je reforma súdnictva
Z legislatívy podľa podnikateľov najnegatívnejšie ovplyvnia podnikateľské prostredie zmeny v minimálnej mzde, ale aj vládny návrh zákona o 13. dôchodku.
Na druhej strane podnikatelia najviac ocenili reformu súdnictva a pozitívne vnímajú aj vládny návrh zákona o výkone rozhodnutia o zaistení majetku, ktorého cieľom je vytvorenie a zavedenie režimu správy majetku, ktorý bol zaistený v trestnom konaní, daňovom konaní, prípadne v iných procesoch v rámci verejnej správy.
Zdroj: Webnoviny.sk
Odporúčané články
Dnes, 18. novembra 2024, po rannej špičke (do 9:00) dôjde k úplnému sprejazdneniu Watsonovej ulice.
Počas prvých dvoch novembrových týždňov čakajú cestujúcich v Košickom kraji dočasné výluky na viacerých vlakových úsekoch.
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)