Mesačná mzda na Slovensku reálne klesá už tretí kvartál
Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR počas tretieho štvrťroka vzrástla medziročne o 9,4% na 1 296 eur. Napriek pomerne rýchlemu rastu nestačila táto dynamika podľa Štatistického úradu SR prekonať mieru inflácie a priemerná mzda reálne medziročne klesla o 4%. Tento pokles bol približne na úrovni predchádzajúceho štvrťroka, kedy reálne mzda klesla o 4,5%. Aktuálna hodnota je druhá najvyššia za posledných 22 rokov. Sezónne očistená priemerná mzda oproti druhému štvrťroku vzrástla o 2,4%.

V štruktúre ekonomiky všetkých 19 sledovaných odvetví hospodárstva zaznamenalo medziročný rast priemernej nominálnej mzdy, ale ani v jednom nebol rast dostatočný na kompenzovanie inflácie. Najvýraznejší prepad reálnej mzdy na úrovni 8 až 9 % pocítili zamestnanci v oblasti nehnuteľností, administratívnych služieb a v ťažbe a dobývaní. Len minimálne poklesli reálne mzdy pracujúcim v umení, zábave a rekreácii a predovšetkým kvôli vyplatenej mimoriadnej odmene štátu aj zamestnancom verejnej služby a štátnym zamestnancom vo verejnej správe, alebo v odvetví vzdelávania.
Vo väčšine, celkovo v 11 odvetviach, bola mzda nižšia ako v priemere za celé hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali naďalej zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, a to 842 eur, a v ostatných činnostiach, 916 eur. Tieto odvetvia mali podľa štatistického úradu aj vyšší pokles reálnych miezd, ako bol priemer za celé hospodárstvo. V odvetví, ktoré najviac postihla koronakríza, teda ubytovacie a stravovacie služby, reálna mzda klesla až o 7,5%, v ostatných činnostiach o 4,5%.
Aj odvetvia zamestnávajúce na Slovensku najviac ľudí, obchod a priemysel, zaznamenali vyššie prepady reálnych miezd ako bol celoslovenský priemer. V priemysle priemerné mzdy stúpli nominálne o 8,6% na úroveň 1 345 eur, reálny pokles tak predstavoval 4,7%. V odvetví obchodu priemerné zárobky vzrástli v nominále o 8,3% na 1 226 eur, reálne platy klesli o 4,9%. Priemernú mesačnú mzdu nad 2 tisíc eur mali len zamestnanci v odvetví informácie a komunikácia, a to 2 185 eur, a finančné a poisťovacie činnosti so sumou 2 069 eur.
Zdroj: SITA qq, br
Odporúčané články

Cestujete vlakom a zrazu vám vypadne Wi-Fi? Nejde o chybu techniky, ale o problém, ktorý je oveľa zložitejší – a najmä mimo dosahu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Poďme si to vysvetliť jednoducho.

Ministerstvo financií Slovenskej republiky spustilo pilotnú prevádzku nového portálu www.cenyslovensko.sk, ktorý umožní spotrebiteľom porovnávať ceny základných druhov potravín naprieč obchodnými reťazcami a jednotlivými predajňami. Portál bol sprístupnený verejnosti v utorok 1. júla po 17. hodine.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od nedele 29. júna upravuje cestovný poriadok viacerých diaľkových, regionálnych aj medzištátnych vlakov. Reaguje tak na výlukové práce, zmeny v infraštruktúre i záujem cestujúcich. K hlavným zmenám patrí nahradenie viacerých spojov expresu Tatran, úprava časov vlakov Kriváň, opätovné zavedenie autovozňov medzi Prahou a východným Slovenskom, ako aj náhradná doprava na viacerých výlukových úsekoch.