Na každých tisíc Slovákov pripadá aktuálne 56 firiem, rebríček vedie Bratislavský kraj
Poradenská spoločnosť Dun & Bradstreet skonštatovala, že priemer za celé Slovensko sa medziročne zvýšil o tri firmy na tisícku obyvateľov.
Na každých 1 000 Slovákov pripadá za minulý rok 56 firiem. Ako konštatuje poradenská spoločnosť Dun & Bradstreet, aj napriek tomu, že uplynulý rok bol spojený so šírením pandémie koronavírusu, priemer za celé Slovensko sa medziročne zvýšil o tri firmy na tisícku obyvateľov.
Rebríček vedie Bratislavský kraj, kde na každých tisíc obyvateľov pripadá 162,8 podnikov, čo je o 10 viac ako rok predtým.
Medzi krajmi je obrovský rozdiel
V hlavnom meste a jeho okolí podniká 109 544 akciových spoločností a spoločností s ručením obmedzeným.
„V Bratislavskom kraji podniká viac než tretina zo všetkých firiem na Slovensku. Medzi krajmi je v tomto smere obrovský rozdiel. Druhým, na počet podnikov, najbohatším krajom je Nitriansky. Tam sídli 33 462 firiem, čo je v prepočte 49,7 spoločností na tisícku obyvateľov. Medzi prvou a druhou priečkou tak evidujeme priepastný rozdiel, až 113 podnikov na 1 000 obyvateľov,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Rebríček poukazuje aj na paradox
Počet firiem na počet Slovákov sa medziročne zvýšil v každom kraji, najviac v Bratislavskom a Nitrianskom. Rebríček však poukazuje aj na paradox. V Trnavskom kraji je hustota spoločností vzhľadom k počtu obyvateľov výraznejšia.
„Sídli v ňom 27 608 podnikateľov, na 1 000 obyvateľov tak pripadá bezmála 49 spoločností – teda takmer toľko, ako v prípade Nitry a okolia, ktorá eviduje výrazne vyšší počet podnikateľov,” konštatuje Dun & Bradstreet. Najmenej spoločností na tisícku Slovákov je v Prešovskom (31,7) a v Trenčianskom kraji (37,3).
Zdroj: Webnoviny.sk (jl)
Odporúčané články
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.
Počas prvých dvoch novembrových týždňov čakajú cestujúcich v Košickom kraji dočasné výluky na viacerých vlakových úsekoch.
Dopravný podnik informuje cestujúcu verejnosť a vodičov o pripravovanej uzávierke cestno-koľajového prejazdu na Južnej triede v Košiciach, ktorá sa začne v piatok 15. novembra 2024 približne o 8:30 ráno.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)