Slováci, POZOR: Rovnaká daň ako na pivo sa má zaviesť aj na ďalší alkoholický nápoj
Jeden z alkoholických nápojov by na Slovensku mal stratiť daňovú výnimku. Vyplýva to z implementačného plánu revízie výdavkov na dotácie na roky 2023 až 2026, ktorým by sa mala zaoberať vláda. Požaduje to Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR v rámci revízie verejných výdavkov.

ZISK AŽ 37 MILIÓNOV ROČNE
Na tzv. tiché víno sa v súčasnosti vzťahuje nulová sadzba spotrebnej dane. Ide o víno, ktoré nešumí. Nie je teda ani perlivé, ani šumivé. Šumivé vína sú pritom zaťažené spotrebnou daňou. Podľa predloženého materiálu by sa mala od roku 2025 postupne zaviesť sadzba dane z tichého vína na úrovni piva. Štátu by to mohlo priniesť 37 miliónov eur ročne.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Nie všetci rodičia majú nárok na 200-eurový daňový bonus na dieťa. A čo vy?
Sadzba spotrebnej dane z piva je na hektoliter a na percento objemu skutočného obsahu alkoholu stanovená v dvoch úrovniach. Základná sadzba spotrebnej dane dosahuje 3,587 eura a znížená sadzba 2,652 eura. Znížená sadzba spotrebnej dane sa uplatňuje na pivo vyrobené malým samostatným pivovarom.
Zdroj: SITA (su)
Odporúčané články

Domáci trh práce preukázal v prvom štvrťroku pokračujúcu stabilitu. Počet pracujúcich sa podľa údajov Štatistického úradu SR medziročne zvýšil o 0,1 % na vyše 2,6 milióna osôb, miera zamestnanosti stúpla na 77,9 %.

V prvom štvrťroku 2025 vzrástli ceny bývania o štyri percentá oproti predchádzajúcemu štvrťroku. K najvýraznejšiemu zdražovaniu prišlo medzi decembrom a januárom a týkalo sa predovšetkým starších bytov. Vyplýva to z aktuálnej správy analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského. Podľa neho sa ceny bytov už nachádzajú na vyššej úrovni ako v roku 2022.

Vnútroštátna letecká linka medzi východom a hlavným mestom by sa mohla do prevádzky vrátiť už počas jesene tohto roka. Po rokovaniach medzi rezortom dopravy a predsedom vlády sa diskutuje o konkrétnych možnostiach zapojenia leteckého dopravcu.