Slovenskí podnikatelia môžu riešiť hroziaci úpadok preventívnou reštrukturalizáciou
Od dnes môžu podnikatelia na Slovensku riešiť hroziaci úpadok preventívnou reštrukturalizáciou. Začína totiž platiť zákon o riešení hroziaceho úpadku z dielne Ministerstva spravodlivosti SR. V slovenských podmienkach ide o novú právnu oblasť, keďže doteraz síce právne predpisy sporadicky hroziaci úpadok spomínali, avšak jeho riešenie nijako systematicky neupravovali. Niektoré časti zákona platia až od 17. júla tohto roka.
Nová legislatíva rieši situácie podnikateľa, ktorému hrozí úpadok z dôvodu hroziacej platobnej neschopnosti, v preventívnom konaní. To predstavuje účinný nástroj na včasné riešenie situácie dlžníka tak, aby mohol pokračovať vo svojej činnosti a zachovať svoju životaschopnosť, a najmä predísť úpadku a následnému konkurzu. Preventívnym konaním sa pritom rozumie verejná alebo neverejná preventívna reštrukturalizácia.
Na dosiahnutie tohto účelu sa upravuje aj inštitút tzv. dočasnej ochrany, ktorá reálne poskytuje časový priestor pre účinnú reštrukturalizáciu a dosiahnutie cieľa, ktorý je sledovaný práve verejnou preventívnou reštrukturalizáciou. Súčasne sa ruší dočasná ochrana upravená v samostatnom zákone. Zákon rieši aj tzv. nástroje včasného varovania, ktoré majú slúžiť na včasné upozornenie podnikateľa, že je nutné prijatie potrebných a vhodných opatrení smerujúcich k odvráteniu hroziaceho úpadku alebo úpadku.
Zdroj: (SITA, qq;zol)
Odporúčané články
Vzhľadom na očakávaný zvýšený počet cestujúcich presúvajúcich sa na cintoríny bude od stredy 30. októbra do soboty 2. novembra 2024 posilnená doprava.
Okresný úrad (OU) Košice povolil úplnú uzávierku železničného priecestia na ceste I/19 v Sečovciach, ktoré sa nachádza na trati Trebišov – Vranov nad Topľou.
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.