Utečenci podporujú tržby na východe Slovenska, tvrdi IFP
Prílev ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine výrazne zvýšil tržby ubytovacích zariadení na východe Slovenska. Ako ďalej konštatujú analytici Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií, v prvých týždňoch po vypuknutí konfliktu zaznamenali podniky vysoké rasty tržieb v hraničných okresoch Snina, Michalovce, Trebišov, ale aj v tranzitných okresoch ako Humenné, či Košice.
„V Snine, Michalovciach a Humennom pozorujeme aj nárast tržieb reštaurácii. Odhadujeme, že v prvých šiestich týždňoch od vypuknutia konfliktu, sa tak mohli v spomínaných okresoch dodatočne zvýšiť celkové príjmy v ubytovaní a pohostinstve o 2 mil. eur,“ uvádza sa v monitore IFP.
Počet prechodov nákladných áut medzi Slovenskom a Ukrajinou podľa nich taktiež vzrástol. Na prelome marca a apríla prechádzali nákladné autá z Ukrajiny na Slovensko v podobnom počte ako v rovnakom týždni počas predošlých rokov. Počet prechodov zo Slovenska na Ukrajinu výrazne vzrástol a momentálne sa nachádza blízko hodnôt spred začiatku vojenského konfliktu.
Vojna sa na domácom zahraničnom obchode podľa analytikov vo februári ešte výraznejšie neprejavila. „Očakávame, že vplyv na zahraničný obchod sa dostaví v marci,“ myslia si analytici IFP. Nemecký Kiel inštitút odhaduje pokles slovenských exportov o 5 %, pričom export z EÚ by mohol klesnúť až o 5,6 % a celkový globálny obchod o 2,8 % v rámci očistených údajov o cenové a sezónne efekty.
Zdroj: (SITA, it;br)
Odporúčané články
Od včerajšieho dňa môžu motoristi využívať nový most nad budúcou rýchlostnou cestou R2, ktorý spája košickú mestskú časť Krásna s obcou Nižná Hutka.
Okresný úrad (OU) Košice povolil úplnú uzávierku železničného priecestia na ceste I/19 v Sečovciach, ktoré sa nachádza na trati Trebišov – Vranov nad Topľou.
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.