Uvoľnenie opatrení prinieslo do obchodov viac ľudí, tržby e-kasy sa vracajú na úroveň spred pandémie
Najviac sa podľa finančnej správy darí práve maloobchodu a postupne sa rozbiehajú aj služby.
Výrazne zlepšujúca sa situácia a postupné uvoľnenie opatrení sa prejavuje už aj v tržbách. Najlepšie sa darí maloobchodu, na hodnoty spred pandémie sa však postupne dostávajú aj osobné služby či reštaurácie. Najpomalší rast zaznamenávajú ubytovacie služby. Vyplýva to z najnovších údajov finančnej správy zo systému e-kasa, o ktorých informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.
Uvoľňovanie protipandemických opatrení prinieslo viac ľudí do obchodov a služieb. Zvýšená návštevnosť sa prejavila už aj na tržbách týchto prevádzok. Štatistiky zo systému e-kasa potvrdzujú, že najlepšie sa darí maloobchodu. V máji tohto roka sa dostali nad úroveň tržieb z februára 2020 všetky typy prevádzok.
Rovnako finančná správa vo všetkých typoch prevádzok maloobchodu v máji zaznamenala vysoký medzimesačný rast tržieb oproti aprílu. Najviac rástli tržby v obchodoch s tovarom pre domácnosť, a to medzimesačne až o 50 percent. Tržby predajní s odevmi a obuvou medzimesačne stúpli o 30 percent.
Postupne sa na úroveň obdobia pred koronou podľa finančnej správy dostávajú aj ostatné sektory. Tržby v sektore osobných služieb (kaderníctva, kozmetické služby, masážne salóny) dosiahli v máji tohto roka 85 percent, reštaurácie a pohostinstvá išli na úroveň 70 percent oproti februáru minulého roka. Postupné, hoci zatiaľ pomalé, oživenie nastáva aj pri ubytovaní, kde tržby dosiahli v máji úroveň 30 percent tržieb z februára 2020.
Zdroj: Webnoviny.sk (bh)
Odporúčané články
Dnes, 18. novembra 2024, po rannej špičke (do 9:00) dôjde k úplnému sprejazdneniu Watsonovej ulice.
Počas prvých dvoch novembrových týždňov čakajú cestujúcich v Košickom kraji dočasné výluky na viacerých vlakových úsekoch.
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.