Všetko, čo potrebujete vedieť o kryptomenách
Kryptomeny sú tu s nami už takmer viac ako desať rokov, no stále sú o nich mylné predstavy. Vo všeobecnosti existujú dve skupiny ľudí. Tí, ktorí považujú kryptomeny za komplikované a rizikové aktívum a tí, ktorí veria, že sú budúcnosť peňazí. Neexistuje nič medzi tým. Aký je teda skutočný príbeh kryptomien? Kto stojí za ich popularitou? Mali by ste o nich uvažovať, keď chcete investovať?
Kde sa celý príbeh začal…
S prvou myšlienkou vytvoriť digitálnu menu, ktorá by nepotrebovala žiadne centralizované orgány, ako sú banky, prišiel v roku 1983 americký kryptograf David Chaum. O niekoľko rokov neskôr sa mu podarilo vytvoriť prvý prototyp s názvom Digicash. Nešlo však o priameho predchodcu Bitcoinu.
V roku 1998 prišiel ďalší americký počítačový vedec a kryptograf Nick Szabo s návrhom digitálnej meny, ktorá vyžadovala riešenie kryptografických hádaniek s cieľom získať odmenu. Napriek tomu, ľudia si veľmi rýchlo uvedomili, že to nie je veľmi výhodné, pretože Nick Szabo nevyriešil problém dvojitého míňania. Ten umožňoval kopírovanie a opakované používanie digitálnych údajov.
Avšak, v roku 2009, sa svetu predstavil tajný hrdina Satoshi Nakamoto. Osoba alebo skupina ľudí pod týmto pseudonymom uverejnila bielu knihu s názvom Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System, ktorá odštartovala revolúciu kryptomien. A áno, začiatky neboli ľahké. V skutočnosti bola na začiatku hodnota jedného Bitcoinu 14 centov a rozdával sa študentom na školách zadarmo! Teraz je však jednou z najpopulárnejších kryptomien, o ktorej sa predpokladá, že nadobro zmení svet peňazí.
Digitálne peniaze
Keďže kryptomeny existujú iba online, väčšinou ich označujeme ako digitálne peniaze. To znamená, že majú viac výhod ako fyzické peniaze.
Prečo?
V prvom rade sú založené na kryptografii, čo je metóda šifrovania a dešifrovania informácií o transakciách. Potom je tu blockchain, čo predstavuje rozšírenú technológiu na viacero operátorov, ako sú napríklad uzly, ktoré tvoria systém kryptomeny. V podstate robí to, čo robí banka, len online. Overuje účty, zostatky na účtoch a overuje transakcie. Najväčšia výhoda kryptomien je, že ide o decentralizované a peer-to-peer digitálne aktíva. Nemusíte tak dôverovať žiadnej centrálnej autorite, ale môžete sa starať o vaše peniaze sami. Okrem toho, transakcie prebiehajú bez potreby banky alebo PayPalu.
4 dôvody, prečo by ste mali zvážiť investovanie do kryptomien
- Systém kryptomien, ktorý sme opísali v tomto článku zabezpečuje slobodu od centrálnych orgánov, preto sú vaše peniaze v bezpečí.
- Ak radi riskujete, určite viete, že práve risk prináša najväčší zisk. Keďže cena kryptomien klesá a stúpa v krátkych časových intervaloch, vytvára sa tak dynamika, ktorá vám môže pomôcť priniesť zisk.
- Dá sa povedať, že kryptomeny sú stále na vzostupe, a hoci sa zdá, že všetko pomaly prechádza online, môžeme očakávať, že trh bude len rásť. Ak teda hľadáte investičnú príležitosť, kryptomeny môžu byť dobrou voľbou.
- Ak ste stále na cestách a máte pocit, že na investovanie nemáte čas, kryptomeny vám ukážu, ako na to. Trh je otvorený 24 hodín denne, 7 dní v týždni a ponúka nekonečné možnosti zhodnocovania peňazí.
4 dôvody, prečo kryptomeny nemusia byť pre vás tá najlepšia možnosť
- Ak ste zaneprázdnený začiatočník, ktorý chce zarobiť peniaze rýchlo a na vlastnú päsť, kryptomeny pre vás nemusia byť tou najlepšou voľbou. Keďže ich porozumenie vyžaduje veľa času a úsilia, odporúčame vám obrátiť sa na odborníka, ktorý vám môže pomôcť znížiť riziko a zarobiť peniaze bez problémov.
- Stabilita nie je práve najsilnejšou vlastnosťou kryptomien. Sú extrémne volatilné a ich cena sa môže rovnako zrútiť, ako vyskočiť. A to si nemôže dovoliť každý.
- Hoci sú tu kryptomeny už takmer desať rokov, v porovnaní s napríklad akciovým trhom sa neosvedčili ako výhodná dlhodobá investícia…zatiaľ.
- Niektorí ľudia nemajú radi zmeny. Ak patríte medzi nich, kryptomenám by ste sa radšej mali vyhnúť. Pohyby kryptomien na trhu sú vždy iné a neradia sa nejakým určitým vzorom.
Dúfame, že sme vám pomohli porozumieť kryptomenám a to, prečo by ste mali alebo nemali do nich investovať. Ako vidíte, nič nie je úplne biele, ani úplne čierne. Takže ak uvažujete nad týmto investičnom nástroji, odporúčame vám poradiť sa najprv s odborníkom.
(Soňa Kačurová)
Odporúčané články
Dopravný podnik informuje cestujúcu verejnosť a vodičov o pripravovanej uzávierke cestno-koľajového prejazdu na Južnej triede v Košiciach, ktorá sa začne v piatok 15. novembra 2024 približne o 8:30 ráno.
Okresný úrad (OU) Košice povolil úplnú uzávierku železničného priecestia na ceste I/19 v Sečovciach, ktoré sa nachádza na trati Trebišov – Vranov nad Topľou.
Slovensko sa po desiatich rokoch opäť zapojilo do medzinárodného testovania počítačovej a informačnej gramotnosti žiakov (ICILS 2023). Slovenskí ôsmaci dosiahli nadpriemerné skóre v porovnaní s ostatnými zúčastnenými krajinami. Zároveň sa však potvrdilo, že na výsledkoch žiakov sa výrazne odráža socioekonomické zázemie – deti z rodín s vyšším vzdelaním, viac knihami či počítačmi v domácnosti dosiahli lepšie výsledky.