Zamestnanci požadujú nemocenskú dávku len pri PN dlhšej ako 10 dní

Zamestnanci, ktorí sa ocitnú v karanténe alebo izolácii a ošetrujúci lekár im z tohto dôvodu potvrdí dočasnú pracovnú neschopnosť (PN) o svojej PN v prvom rade informujú svojho zamestnávateľa. Ten im vyplatí náhradu mzdy za prvých desať dní PN. Týka sa to aj prípadu, ak v súvislosti s vlnou omikronu zamestnanec absolvuje len skrátenú 5-dňovú karanténu. Zamestnanci o nemocenskú dávku žiadajú Sociálnu poisťovňu cez elektronický formulár až v prípade, ak im dočasná PN trvá viac ako 10 kalendárnych dní. V tlačovej správe na to upozornila hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.
Jedinou výnimkou sú zamestnanci, ktorí si uplatňujú nárok na nemocenskú dávku po skončení pracovného pomeru v tzv. ochrannej lehote alebo zamestnanci, ktorým pracovnoprávny vzťah skončil počas prvých 10 dní PN. Títo si v Sociálnej poisťovni podávajú žiadosť o nemocenskú dávku hneď.
Zamestnancom nárok na nemocenskú dávku zo Sociálnej poisťovne vzniká až od 11. dňa trvania dočasnej PN. Samostatne zárobkovo činné osoby a dobrovoľne poistené osoby na rozdiel od zamestnancov žiadajú Sociálnu poisťovňu o nemocenskú dávku vyplnením elektronického formulára hneď od prvého dňa PN z dôvodu karanténneho opatrenia alebo izolácie.
Zdroj: (SITA, qq;su)
Odporúčané články

Zvýšenie cien diaľničných známok začiatkom tohto roka bolo z pohľadu štátu nevyhnutné, aj keď časť motoristov to kritizuje.

Súvislé diaľničné prepojenie Bratislavy a Košíc cez územie Slovenska chýba aj po tridsiatich rokoch od jeho vzniku ako samostatného štátu.

Zamestnávatelia žiadajú vládu, aby urýchlene predstavila pomoc pre veľkých odberateľov” doplnená v posledných dvoch odsekoch o vyjadrenie podpredsedu strany Sloboda a Solidarita Karola Galeka.