04.12.17

Odišla futbalová legenda

foto: archív Róberta Berenhauta

Futbalová rodina smúti. V stredu 29. novembra dotĺklo srdce ikony košického futbalu Jána Strausza. Útočník, ktorý sa preslávil najmä vďaka svojim kanonierskym schopnostiam, zomrel krátko po tom, ako 16. novembra dovŕšil 75 rokov.

Johann, ako ho podľa slávneho rakúskeho skladateľa volali všetci jeho spoluhráči i fanúšikovia, bol jagavou hviezdou mužstva VSS Košice. V československej lige nastúpil v 261 stretnutiach a v nich dal 115 gólov, pričom až 74 hlavou. V Klube ligových kanonierov mu dodnes patrí 15. miesto. Neuveriteľných osem sezón bol najlepším strelcom žlto-modrých. 

Švajlen: Škoda toho chlapčiska

Legendárny brankár VSS Košice Anton Švajlen sa smutnú správu dozvedel na liečení v Sliači, kde sa zotavuje po operácii srdca. „Odišiel veselý chlapec, ktorý by pre svoj tím spravil aj nemožné. On futbal miloval, dával mu všetko a dával góly tak, ako nikto iný. Škoda je toho chlapčiska,“ povzdychol si brankár.

„Janko sa vedel na zápas pripraviť tak zodpovedne ako málokto. Nikdy nezabudnem, ako dokázal kabínu povzbudiť, motivovať. Z neho sálala charizma, dobrota, ľudskosť. Navždy ostane v mojom srdci,“ dodal A. Švajlen.

Niekdajšia akvizícia VSS Košice, skvelé ľavé krídlo, dnes sedemdesiatnik Jaroslav Boroš aj po dlhých rokoch spomína, ako diváci šaleli na štadióne na Solovjevovej (dnes Watsonovej) po Strauszových góloch.

„Tie jeho góly hlavou, to bola paráda. A koľko tých lôpt som mu posadil na hlavu. Vedel, kde sa má postaviť, kde si ho nájdem,“ spomína J. Boroš. „Bol to famózny koncový hráč a súčasne aj veľmi vtipný človek. Sršal z neho humor. V našej šatni bol zabávač. Keď Janko niečo povedal či už trénerovi, alebo nám, spoluhráčom, bavila sa celá kabína.“

S Františkom Králkom (vľavo) toho Johann prežil veľa nielen pri futbale, ale aj v súkromí.
S Františkom Králkom (vľavo) toho Johann prežil veľa nielen pri futbale, ale aj v súkromí.

Doživotní priatelia

Sedemdesiatnik František Králka nastupoval v obrane VSS. So Strauszom sa spriatelil okamžite. Desaťročia to ťahali spoločne. „Bol to môj naozaj veľmi dobrý priateľ, naše priateľstvo nám vydržalo až do Jankovej smrti. Som smutný, že už tu nie je. Opustil nás nielen bývalý skvelý futbalista, ale najmä úžasný človek.“

Keď prišiel do mužstva VSS z vojny, mal 21 rokov. „Johann mal už v tom čase povesť kanoniera. Spolu sme v žlto-modrom hrali nejakých päť sezón. My sme boli prepojení vlastne neustále, stretávali sme sa až do jeho smrti. Na polovicu decembra sme pripravovali veľkú oslavu jeho narodenín... Nedožil sa jej,“ ťažko si povzdychol F. Králka.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Dnes posledná rozlúčka

Na mape košického futbalu zanechal hlbokú, nezmazateľnú stopu. Uznávali ho nielen spoluhráči, ale aj súperi. Futbal miloval do poslednej chvíle. Aj túto jeseň si bol ešte zakopať za internacionálov VSS. Posledná rozlúčka s Jánom Strauszom bude dnes v kostole Kráľovnej Pokoja na ulici Milosrdenstva v mestskej časti Košice – Juh o 12.30 hod. Tam mu prídu povedať posledné zbohom aj Johannovi futbaloví súpútnici.

 

Ján Kozák: Hlavu strčil všade

Trénera futbalovej reprezentácie Jána Kozáka správa o úmrtí Jána Strausza šokovala. Prvé kontakty mali ešte ako odvekí rivali. Strausz hájil farby VSS, Ján Kozák zase hrával za konkurenčnú košickú Lokomotívu.

„Johanna som aj v poslednom čase stretával pomerne často. Vôbec som nemal pocit, že by zrazu mohol navždy odísť. Vždy sme si mali čo povedať,“ podotkol Ján Kozák, ktorý Strausza vnímal už od mladíckych čias. „Boli sme teda v tom čase konkurenti, ale vychádzali sme veľmi dobre." 

Ján Kozák nikdy nezabudne na Strauszove góly. „Góly dával s nevídanou ľahkosťou. S takým darom sa musíte narodiť a on ten dar dokázal rozvíjať. Všetci ho považovali za vzácny typ hráča a vďaka tomu, ako sa choval, bol aj obľúbený.“ 

Čítajte viac: futbal

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím