Budova židovskej školy je ukážkou skvelej architektúry
Dnes uzavrieme ďalšiu kapitolu nášho seriálu, v ktorej sme sa venovali histórii budov na Tajovského ulici. Neologickú synagógu, v ktorej po prestavbe vznikol Dom umenia, sme už podrobne opísali v jednej z predchádzajúcich častí nášho seriálu. V dnešnom pokračovaní budeme viac pozornosti venovať susednému objektu – nádherne zrekonštruovanej budove bývalej židovskej ľudovej školy…
Ako každý týždeň, aj dnes vám ponúkame časom zožltnuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, a porovnáme ich so súčasnosťou. Dlhodobý seriál poskytuje milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie.
Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara (1953 – 2018), vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali.
[ad][/ad]Fotografia z roku 1929 zachytáva majestátnu budovu synagógy a jej východnú fasádu zo strany dnešnej Tajovského ulice. Medzi štvorhrannými piliermi zo sivej žuly boli pôvodne umiestnené vstupné brány v modrej farebnej úprave. Vzhľad tejto strany synagógy nebol pri jej prestavbe na Dom umenia veľmi narušený, ale vstupné portály medzi piliermi zamurovali.
Vpravo vedľa synagógy je budova židovskej ľudovej školy (dnes Tajovského č. 15), ktorá bola postavená podľa projektov Lajosa Kozmu súčasne so synagógou v roku 1927 a je s ňou aj stavebne spojená. Budova, ktorá je ukážkou skvelej architektúry, má pôdorys tvaru L a jej dlhší trakt smeruje západným smerom dovnútra areálu. Nad hlavným vstupom do budovy je ozdobný štít.
V jeho kartuši bola pôvodne umiestnená tabuľa s hebrejským textom, ktorú odstránili v roku 1956. Vo vestibule budovy je mohutný ústredný stĺp s náboženskými symbolmi. Vnútorné schodisko ohraničuje neobarokové kamenné zábradlie.
Aula maxima na prvom poschodí je zaklenutá valenou klenbou, ktorá je bohato dekorovaná geometrickými tvarmi. Na čelnej fasáde jednoposchodovej budovy sú nad sebou tri a tri veľké, vysoké okná. Korunnú rímsu prerušujú tri veľké oblúkové štíty, medzi ktorými a po stranách vyčnievajú zahrotené antické akrotérie. Po vojne od roku 1954 sídlila v objekte 14. Osemročná stredná škola, od roku 1960 14. základná deväťročná škola. Od začiatku 70. rokov budova patrila Vysokej škole ekonomickej, neskôr Ekonomickej univerzite.
[ad2][/ad2]História židovskej školy v Košiciach siaha do roku 1842, kedy tunajšia komunita mala na Zvonárskej ulici už svoju modlitebňu a pri nej školu Talmud Tóra. Hlavnú zásluhu na jej vzniku mal klenotník Jozef Adler. Jej činnosť sa zameriavala iba na výučbu náboženstva, liturgie a spevu a ročne ju navštevovalo 100 – 150 detí. Od roku 1851 jej učiteľ Lazár Klein úzko spolupracoval s mestskou ľudovou školou. Až v školskom roku 1859/1860 vznikla riadna židovská ľudová škola, kde sa okrem náboženstva a liturgického spevu vyučovali aj svetské predmety rovnako ako na mestskej ľudovej škole. Mnoho židovských detí však navštevovalo mestskú ľudovú školu, a preto pre nezáujem mala škola ročne otvorené iba 2 – 3 triedy a v roku 1862 zanikla. V roku 1868 bola päťtriedna cirkevná židovská základná škola obnovená a bola finančne podporovaná aj ministerstvom školstva. Hlavnú zásluhu na jej obnove mal lekár Dávid Kain, ktorý sa v roku 1884 zaslúžil aj o postavenie budovy školy. Prízemná budova stála východne od starej neologickej synagógy za jej chrbtom a tiahla sa popri Nemocničnej (dnes Tajovského) ulici v miestach, kde v roku 1927 postavili novú synagógu a školu.
Dom vpravo v pozadí čiastočne ukrytý za betónovým plotom Vojenskej nemocnice postavili v roku 1905. Jeho pôvodnými majiteľmi boli stolársky majster Andrej Müller a jeho žena Paula, ktorej nehnuteľnosť patrila aj v 30. rokoch minulého storočia. V tom čase tu mala prenajaté priestory zmenáreň a banka Polacsek&Kornhäuser. Dnes budova patrí ekonomickému vysokému školstvu.
(RED)
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.