25.10.18

Majiteľa „Domu družby“ popravili košickí fašisti

foto: archív kd

Aj v dnešnej historickej potulke budeme pokračovať v prehliadke zaujímavých budov na Moyzesovej ulici. Krásny secesný dom č. 16 (na pohľadnici z roku 1914) vznikol v roku 1912. Autorom projektov stavby palácového typu bol budapeštiansky architekt Dénes Györgyi, ktorého projekty sa v tom čase v Košiciach realizovali aj pri stavbe dvoch secesných víl v severnej časti mesta (dnes ulica Jána Slovenského).

Budova je dielom košického staviteľa Jana Balogha. Niektorými architektonickými návrhmi prispel aj budapeštiansky ateliér Gellért & Dávid. Veľký nájomný dom má zaujímavú fasádu, ktorá kombinuje prvky režného muriva s hladkými plochami steny. Stredná časť budovy ustupuje od uličnej čiary. Baštové nárožia krídel zakončené kupolovitou strechou sú vysunuté do ulice a majú pavlačové balkóny. Vchod do budovy je z predzáhradky a má tvar gotizujúceho lomeného oblúka...

Dlhodobý seriál Premeny Košíc poskytuje milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie.

Projekt vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara (1953 - 2018), vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, bývalého riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice - pohľady do histórie mesta, z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali.

reklamná správa

Pôvodne boli  na štíte fasády alegorické vyobrazenia dvoch nahých mužských postáv so snopmi obilia a nápis IN.DEO.SPES.MEA (V Bohu je moja nádej). Dnes už neexistujú a nahradilo ich malé okrúhle okno. Ostal iba rímsky letopočet MCMXII označujúci čas vzniku budovy.

Majiteľom nájomného domu s veľkými reprezentačnými bytmi bol Ladislav Tost, významná košická osobnosť. Po vzniku Československa sa politicky angažoval ako funkcionár Košickej kresťansko-sociálnej strany, neskôr Zjednotenej maďarskej strany a v roku 1932 sa stal druhým námestníkom starostu Košíc. 

Foto: archív
Foto: archív Ján Gašpar
Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Po Viedenskej arbitráži bolo jasné, že Košice 10. 11. 1938 prevezme maďarské vojsko. Minister vnútra Maďarska oficiálne vymenoval Ladislava Tosta za starostu Košíc 20. 12. 1938 a ostal ním do 20. 5. 1939, kedy sa funkcie vzdal pre rozpory s predstaviteľom maďarských vládnych kruhov, hlavným županom Františkom Borbiróom. Tost bol stúpencom Horthyho a predstaviteľom liberálneho politického spektra. Po zostrení politickej situácie koncom roku 1944 ako odporca deportácií Židov padol do nemilosti košických predstaviteľov ultrafašistickej Strany šípových krížov. Tí ho začiatkom roku 1945 zaistili a popravili spolu s ďalšími obeťami v Čermeľskom údolí. Strelné zranenie síce prežil, ale 5. januára 1945 mu podľahol. 

V roku 1945 dom ako konfiškát pripadol štátu, ktorý v ňom zriadil úradovňu Fondu národnej obnovy. Počas éry socializmu tu bol dlho Dom československo-sovietskeho priateľstva, po roku 1990 sa stal majetkom Univerzity P. J. Šafárika.

Skôr, ako sa pristavíme pri unikátnej pohľadnici z roku 1935 (vpravo hore), krátko nahliadnime do histórie pohostinstva v Košiciach. Prvé záhradné reštaurácie boli súčasťou vychádzkových miest Košičanov už od začiatku 19. storočia. V bližšom okolí centra to boli hostince pri strednom mestskom mlyne a na mestskej lúke - Delemantská záhrada a tzv. Honfiška. Koncom 19. storočia vznikli takéto reštaurácie pri tzv. Kiosku a Okolicsányiho záhradná reštaurácia v Széchenyiho parku (dnes Mestský park), v bývalých Floriánskych kúpeľoch a niekoľko výletných hostincov bolo aj v Čermeli. V samom centre bola prvá záhradná reštaurácia s vinárňou v tzv. Maurerovom dome (dnes Hlavná č. 31). Nasledovali kaviarne na nádvorí Andrássyho paláca, Pánskeho kasína, reštaurácie v tzv. Československom dome (dnes Kino Úsmev) a v Littmanovej Plzenskej pivárni (dnes Hlavná č. 114). 

Foto:
Foto: archív Ján Gašpar
Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Daniel Krčméry st., ktorý predtým prevádzkoval košickú staničnú reštauráciu, si vo vlastnom dome na dnešnej Moyzesovej č. 22 otvoril v roku 1931 reštauráciu s názvom „Park restaurant“ s letnou záhradou (na historickej pohľadnici). Navštevovali ju hlavne českí a slovenskí obyvatelia Košíc a podľa početného personálu sa dá usudzovať, že išlo o väčšie zariadenie. Krčméry zomrel v roku 1936 a jeho synovia reštauráciu neskôr zrušili. Prízemný dom vpravo (č. 26) dnes neexistuje. Bol súčasťou hostinca Václava Kremlu, do ktorého sa vchádzalo z vedľajšej Poštovej ulice.

reklamná správa

(SEN)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím