09.02.17

Slávne košické hotely aj dnes dýchajú minulosťou

Foto: archív SPSK

Košice sú mesto mnohých tvárí. Pýšiť sa môžu hneď niekoľkými NAJ. Vedeli ste napríklad, že práve v našom meste je najstarší hotel na Slovensku? Alebo že niektoré historické hotely tu stoja už viac ako dve storočia?

S väčšími či menšími problémami sa im darí udržať si svoju slávu až dodnes.

Bankov - z kúpeľov štvorhviezdičkový hotel

Čaro prostredia, v ktorom je situovaný, objavili jeho stavitelia už pred vyše tromi storočiami. V roku 1705 na silnom prameni železito-sírnatej vody založili kúpele.

O  približne sto rokov neskôr došlo k prestavbe objektu, a práve tá položila základy hotela, ako ho poznáme dnes. Jeho kúpeľné využitie začalo upadať s príchodom 20. storočia, no fakt, že tam bol hostinec aj možnosť ubytovania, stále lákal na Bankov množstvo Košičanov.  

V minulom storočí vyhľadávali Košičania hotel Bankov s cieľom návštevy legendárnych kúpeľov. / Foto: hotelbankov.sk
V minulom storočí vyhľadávali Košičania hotel Bankov s cieľom návštevy legendárnych kúpeľov. / Foto: hotelbankov.sk

Jeho slávu mu zobrala až prvá svetová vojna. Vtedy na pár rokov hotel i okolie utíchlo. Radosť, život a tie najpestrejšie akcie sa na Bankov vrátili v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Hotel vtedy nelákal ľudí len počas letných mesiacov, ale aj v zime, keď sa tu konali skoky na lyžiach či lyžiarske preteky. Košičania sa takisto mohli vyšantiť aj na sánkarskej dráhe v blízkosti hotela. 

Od vojny prešiel hotel Bankov rukami viacerých nájomcov a niekoľkými výraznejšími prestavbami. Až do druhej svetovej vojny tu Košičania prichádzali nielen za dobrým jedlom či nocľahom, ale aj rôznymi banketmi či spoločenskými akciami. V tej dobe by bol hriech nezatancovať si v jednej z najkrajších tanečných sál v Košiciach.

Vojna mu zobrala všetko 
Hudba, spev a veselý smiech sa z tanečnej sály vytratili počas druhej svetovej vojny. Hotel bol v roku 1945 vykradnutý a úplne zničený. Vyše 70-tisíc obyvateľov Košíc tak prišlo o jediné rekreačné stredisko v blízkom okolí.

Politická škola či objekt Stráže bezpečnosti. Aj takéto organizácie sídlili v roku 1950 v niekedy slávnom hoteli. Našťastie však o päť rokov neskôr začal opäť slúžiť svojmu pôvodnému účelu, čím sa stal najstarším hotelom na Slovensku.  

Kozmopolitná atmosféra priamo v centre mesta - hotel Európa 

Z lesoparku na Bankove sa presunieme na roh ulice Mlynská a Protifašistických bojovníkov. Písal sa rok 1870, keď stavebná firma Mihálya Répászkého postavila jeden z najhonosnejších hotelov v meste - hotel Európa. 

Medzi spoločenskou špičkou mesta bol ihneď populárny vďaka kvalitným službám a elegantnému interiéru, ktorý svojim zákazníkom zabezpečoval vysoký komfort.

Navyše, mal skvelé umiestnenie, a to v samotnom srdci centra Košíc. Majitelia tak mali o návštevnosť postarané. Darilo sa im tak dobre, že v roku 1911 ho rozšírili o nové južné krídlo, v ktorom bolo ďalších 40 izieb.

Na rohu Mlynskej a Protifašistických bojovníkov stál jeden z najhonosnejších košických hotelov -  Európa. / Foto: archív SPSK
Na rohu Mlynskej a Protifašistických bojovníkov stál jeden z najhonosnejších košických hotelov - Európa. / Foto: archív SPSK

Po prvej svetovej vojne prekvitala v hoteli aj gastronómia. Keďže vtedajší majitelia vedeli, že po dobrom jedle by mala nasledovať dobrá zábava, začali usporadúvať koncerty jazzu a cigánskej muziky. Hudobníci roztancovali hostí v priestoroch jedálne, zatiaľ čo v hotelovej kaviarni vládol po celý čas božský pokoj a ticho. 

Nezničila ho ani vojna
Samozrejmosťou bola tiež zimná záhrada či letná terasa, na ktorej si návštevníci vychutnávali tie najlepšie pokrmy francúzskej a maďarskej kuchyne. Hotel Európa fungoval aj počas druhej svetovej vojny. V roku 1941 ho dokonca navštívil spisovateľ Sándor Márai, aby tu rozpísal svoju tretiu divadelnú hru. 
Hotel bol v kurze aj v období socializmu, no dnes v priestoroch budovy, kde kedysi sídlil, nájdete už len banku.

Niečo sa končí, niečo začína! 
Hotel Európa si Košičania obľúbili aj vďaka jeho tesnej blízkosti s prírodou - Mestským parkom, ktorý bol už vtedy ideálnym miestom na poobedňajšie prechádzky či relax. Práve v zelenom srdci Košíc onedlho vyrastie hotel - kvalitou a úrovňou podobný tomu legendárnemu. Nielenže sa do parku opäť vráti kvalitná gastronómia, ale spolu s ňou aj bohatá kultúra a tie najrôznejšie spoločenské podujatia, keďže sa v pripravovanom projekte počíta aj s organizovaním plesov či bálov. Atmosféra minulého storočia by sa teda už čochvíľa mala opäť objaviť v centre Košíc, v objatí zelene Mestského parku. 

Hotel Hutník – ruina premenená na luxus 

Svoj príbeh začal hotel Hutník písať v 60. rokoch minulého storočia. Postavený bol v dobrej lokalite na Tyršovom nábreží v blízkosti centra mesta. V socializme bol Hutník pojmom, ktorý poznal každý Košičan. 

V Hutníku prúdil život do roku 2001, keď na niekoľko rokov zatvoril svoje brány. Cez tie sa dostal už len ničivý požiar, ktorý prvýkrát hotel zasiahol v roku 2003 a predpovedal mu tak smutnú budúcnosť schátranej budovy. Zub času sa podpísal na zovňajšku nielen samotnej budovy, ale aj jej okolia. Postupne chátralo aj parkovisko a minigolfové ihrisko začalo zarastať burinou. Situáciu nezlepšovalo ani výtržníctvo tínedžerov či zatúlaní bezdomovci.

Na Tyršovom nábreží sa týčil jedenásťposchodový hotel, ktorý bol v socializme veľmi populárny. Hotel Hutník. Po rekonštrukcii dostal meno Yasmin. / Foto: archív SPSK
Na Tyršovom nábreží sa týčil jedenásťposchodový hotel, ktorý bol v socializme veľmi populárny. Hotel Hutník. Po rekonštrukcii dostal meno Yasmin. / Foto: archív SPSK

Rekonštrukcia prispela k dobrému menu mesta 
S rekonštrukciou na moderný štvorhviezdičkový hotel sa začalo až na jar roku 2007, keď budovu odkúpila bratislavská spoločnosť. Tej trvalo dva roky, kým ho dala dokopy a vniesla doň úplne nový život. Modernizácia hotela, ktorý dostal meno Yasmin, prispela aj k lepšiemu menu Košíc. O dva roky neskôr boli Košice dejiskom Majstrovstiev sveta v hokeji a v tomto hoteli sa ubytovali niektoré tímy. Dnes hotel vyhľadávajú najmä zahraniční turisti, ale aj biznismeni na rôzne konferencie či pracovné stretnutia. K dispozícii majú 155 komfortne zariadených izieb, bar a dve reštaurácie.

Foto: archív SPSK, hotelbankov.sk

Čítajte viac: historia kosic

Slivková
Zdieľať článok:

Talentovaná študentka masmediálnych štúdií na UPJŠ, ktorá sa venuje v KOŠICE:DNES publicistike, športu a iným témam.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím