20.11.20

Zázrak v Barci - našli chýbajúcu časť náhrobku

foto: Veronika Janušková

Čitateľov KOŠICE:DNES sme nedávno informovali o náleze náhrobného kameňa a ďalších úlomkov z bývalého židovského cintorína v Barci. V jednom prípade sa podarilo odhaliť identitu náhrobku, pri druhom však chýbali ďalšie fragmenty z celku. Tie sa však podarilo nájsť a úspešne spojiť.

Úlomky pochádzajú z druhého židovského cintorína v mestskej časti Barca, na ktorom sa ešte v roku 1991 nachádzalo asi ďalších sedem náhrobkov. Tie počas rekvalifikácie pozemkov v 90. rokoch zrovnali so zemou stroje a mali byť zasypané v pieskovej bani.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac
 

Jeden kameň už má meno

Obyvateľ mestskej časti Barca Ernest Salzer natrafil počas letnej prechádzky so psom na zaujímavý nález. Na poľnej ceste v lokalite Čapaš, kde sa nachádza už zasypaná jama bývalého miestneho pieskoviska, objavil pozostatky židovského náhrobného kameňa zo zlikvidovaného židovského cintorína. Išlo o náhrobok ženy Fani Feiga Waffenfeld Schön, ktorá bola manželkou známeho miestneho krčmára. Náhrobok bol následne uložený na miestny cintorín v priebehu augusta.

O náleze sa dozvedel aj miestny obyvateľ Ján Babjak, ktorý sa s E. Salzerom spojil, pretože na svojom pozemku ukrýval ďalšie poklady. „Pán Babjak dva kamene počas reštitúcie zachránil a zahrabal do zeme na svojom poli, ktoré mal neďaleko cintorína. Jedným z nich bol náhrobný kameň z ružového mramoru v tvare poloblúka, ktorému však chýbala jeho spodná časť,“ opisuje Salzer, ktorý zavolal genealóga a predsedu Židovskej náboženskej obce Petra Absolona, aby nález zdokumentoval.

V Barci bola dovtedy známa iba jedna časť náhrobku z ružového mramoru, ktorá roky tvorila súčasť príjazdovej cesty na dvore rodinného domu. Kameň po rokoch vybrali a presunuli na barčiansky cintorín. Pravdepodobne pri manipulácii sa zlomil na dve časti. „Zašli sme na cintorín, kde pri pohľade na tie dva kúsky sa Absolon zamyslel, či to nemôže byť súčasť môjho poloblúka. Nevedel som, že by to mohlo mať súvis. Vzal som meter a vyzeralo to nádejne. Úlomky som zobral k sebe na dvor, priložil k sebe a stal sa zázrak.“

reklamná správa

Vodári si zaslúžia naše poďakovanie

Časy koronakrízy priniesli aj nové typy hrdinov, ku ktorým bezpochyby patria i vodári.

Zistite viac

Zomrel deň pred Chanukou

Pod náhrobkom bol pochovaný Joel Spiegel, syn Jakoba, ktorý zomrel 24. deň mesiaca kislev roku 5644, v prepočte 23. decembra 1883. Zomrel teda deň pred Chanukou – židovským sviatkom svetiel, ktorý začína 25. kisleva a trvá osem dní. Termín sviatku sa viacmenej kryje s kresťanskými Vianocami. 

„Joel bolo jeho hebrejské meno, v civilnom živote používal občianske meno József. Bol krčmárom a pravdepodobne pochádzal z Hidasnémeti, kde sa narodil jeho syn Vilmos v roku 1855. Viac sa nám zistiť nepodarilo, keďže matričné údaje z obdobia pred rokom 1895 sú veľmi zriedkavé,“ uviedol P. Absolon.

Predseda židovskej obce tieto aktivity víta. „Je zaujímavé, že práve náš člen, pán Salzer, pri prechádzke so psom našiel prvý z náhrobkov. Bola to prakticky jeho iniciatíva, ktorá rozbehla celú túto akciu, za podpory miestnej samosprávy a občanov,“ uviedol Absolon.  

Pokračovanie článku je na ďalšej strane.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím