14.10.16

Žobrákov dom

Keď sa v roku 1995 mesto pripravovalo na návštevu tisícročia, ktorou sa rozumel Sv. Otec (dovtedy žiaden pápež v histórii nenavštívil Košice), zrekonštruovalo sa za pár mesiacov takmer 30 domov. 

Odvtedy Košice zaradili takú rýchlosť vo svojej obnove, že banky nestačili dávať úvery. 

Meštiansky dom

Keby existoval titul Miss - obnovená budova, neskorumpovaná porota by ho určite udelila tzv. Žobrákovmu domu. Je to pôvabný romanticko-secesný dom, v  ktorom sídli jedna z najluxusnejších parfumérií v Košiciach s najavantgardnejším výkladom v meste.  

Kedysi bol tento dom postavený pre mešťana Vojtecha Strassera, čiže si zaslúži prívlastok meštiansky. Každý, kto nie je krátkozraký, si môže prečítať v hornej časti fasády, že ho postavili v roku 1898. To, že spomínaný majiteľ, ktorý ho dal postaviť, sa živil nejakým obchodom, je síce nepotvrditeľné, ale na druhej strane vysoko pravdepodobné, lebo na nádhernej alegorickej maľbe je naľavo aj boh obchodu Merkúr (v jeho typickom klobúku, ktorý rád nosil). Zobrazený je ako svedok letného žatevného výjavu. To môže znamenať, že majiteľ tohto domu „žal výsledky svojej práce“, teda sa mu darilo. Z výsledkov potom čosi možno kvaplo aj mestu, lebo napravo vidno anjela, ktorý drží košický erb.

Maľbu odkryli počas rekonštrukcie  v 90. rokoch minulého storočia
Maľbu odkryli počas rekonštrukcie v 90. rokoch minulého storočia

Skrytý pod omietkou

Celý tento farebný výjav bol 40 rokov ukrytý pod šedivosťou cementu, čo nebolo vplyvom socialistickej cenzúry, ale neochotou pseudoreštaurátorov v roku 1956 „babrať“ sa s ním. Trpezlivejší a profesionálnejší bol až majster Pavol Stacho z Trnavy, ktorý so skupinou reštaurátorov postupne odkryl kontúry maľby a podľa starých fotiek sa mu ju podarilo obnoviť rovnako ako aj celé priečelie budovy. 

V hornej časti fasády je rok, v ktorom romanticko-secesnú budovu postavili. So sochou sa spája legenda o bohatom žobrákovi.
V hornej časti fasády je rok, v ktorom romanticko-secesnú budovu postavili. So sochou sa spája legenda o bohatom žobrákovi.

Maskot festivalu

Opraviť bolo treba aj sochu žobráka, lebo ten bol taký úbohý, že mal odpadnutú ľavú ruku. Teraz už tejto 140-centimetrovej postave nechýba nielen ruka, ale ani úctivosť a zdvorilosť. Tieto vlastnosti sa zračia v jeho geste, keď si s úklonom sníma z hlavy klobúk. Kvôli svojmu čaru sa stal maskotom známeho Festivalu lokálnych televízií, ktorý sa organizuje v Košiciach od roku 1995 a je európskou raritou. Berte to tak, že vás zdraví.  I keď legende to nestačilo. Podľa nej je to žobrák, pre ktorého bolo žobranie takým výnosným (a nezdaneným) príjmom, že ho mohol investovať do stavby tejto nehnuteľnosti. Táto legenda však nie je ničím podložená. I tak sa ňou mnohí inšpirujú dodnes.

(Milan Kolcun)
Foto: Veronika Janušková
 

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím