Pred úsvitom striehne v Tatrách na nebeské fotky
Zbožňuje východy slnka z vysoko položených miest a kvôli dokonalému záberu je ochotný podstúpiť i značné riziko. Košický milovník prírody a fotografovania posúva svoju vášeň až na hranicu možností.
Turistika a fotografovanie sú dva koníčky, ktoré do seba ideálne zapadajú. Presvedčil sa o tom aj 26-ročný Košičan Pavol Fogaš pracujúci v oblasti informačných technológií, ktorému pred dvomi rokmi učarovalo spojenie techniky, aktívneho pohybu a prírody.
Do hôr chodia aj za tmy
Pavol sa netají tým, že medzi jeho najobľúbenejšie lokality patria Vysoké Tatry. Hovorí, že na vytvorenie jedinečného záberu potrebuje okrem dobrej techniky, načasovania a dávky šťastia aj unikátne miesto. To nachádza práve na úpätí slovenských veľhôr.
„V Tatrách najradšej fotím východy a západy slnka. Na to, aby sme to odfotili, musím spolu s kamarátmi vstúpiť do hôr už pred svitaním. V opačnom prípade sa vraciame až po zotmení,“ hovorí Pavol. I keď návštevný poriadok národného parku určuje vstup na turistické chodníky v najchránenejších územiach v čase od hodiny po východe, do hodiny pred západom slnka, je presvedčený, že prírode nijako neškodí, ani ju neohrozuje.
„Milovníci prírody a pravidelní návštevníci Tatier si životné prostredie vážia a cenia. Najviac neporiadku a odpadkov tam zostáva po jednodňových turistoch.“
Na správny záber majú len sekundy
Celé úsilie túry sa pre košického fotografa a turistu nakoniec sústredí do krátkeho časového úseku východu slnka. „Vždy sa pred tým teším a dúfam v tie najlepšie zábery. Je to stále zaujímavé, nečakane priviate oblaky môžu dopomôcť k skutočne unikátnemu a dynamickému záberu,“ opisuje Pavol. Pohľad na začiatok dňa je pre neho aj istou formou psychohygieny.„Vidieť začiatok nového dňa z horských štítov je neopísateľne motivujúce.“
Pavol vysvetľuje, že zvečnenie posledného svetla dňa je oveľa náročnejšie, keďže na dokonalý záber zapadajúceho oranžovo-žltého disku má fotograf len skutočne zopár záberov.
Na vrcholkoch stretáva rovnakých nadšencov
Zo skúseností hovorí, že v ranných hodinách striehnu na nebeské fotografie aj ostatní fotografi zo Slovenska, ale i z Poľska, Česka a Maďarska. „Tesne nad ránom medzi fotografmi panuje veľmi pozitívna nálada. Ľudia sa tam bavia o zážitkoch z hôr, fotografovaní, ale i o miestach, ktoré chcú ešte v budúcnosti navštíviť,“ hovorí Pavol.
Okrem veľhôr má talentovaný fotograf obľúbené lokality i v okolí Košíc. „Každému odporúčam v zime navštíviť Kojšovskú hoľu, vtedy je najkrajšia. Človek sa ocitne nad oblakmi, krásne odtiaľ vidno Tatry. Aj s roklinou pri Zádielskej doline patria k miestam, kde sa rád pravidelne vraciam,“ spomína.
[article slug=”filip-hrivnak-uspech-ma-nezmenil-som-ten-isty-chalan-z-kosic”][/article]Turistické „úlovky“ Košičan publikuje väčšinou na sociálnej sieti. Tvrdí, že to robí hlavne pre potešenie ostatných ľudí. „V budúcnosti sa nebránim aj prezentovaniu na rôznych výstavách, zatiaľ som rád, že fotkami poteším ostatných ľudí a priateľov. Pre niektorých je túra na štíty hôr nepredstaviteľný zážitok, z rôznych fyzických alebo časových dôvodov. Preto ich zdieľam so všetkými a snažím sa im ukázať, čo všetko tu máme na Slovensku krásne,“ dodáva Pavol.
Oslovili ho aj nórske fjordy
Zaujímavú skúsenosť si odniesol z poslednej návštevy v Nórsku spred dvoch týždňov. „Nórsko je v podstate jeden veľký národný park. Pred vstupom do prírody sú tam na tabuliach napísané pravidlá, ktoré pramenia zo zdravého rozumu – neničiť prírodu a nechať ju takú, akú si ju našiel,“ opisuje Pavol s tým, že pohyb v objatí nórskej prírody nie je nijako obmedzovaný, ak sa človek správa k prírode ohľaduplne. „Tatry sú vzácne a treba ich chrániť. Nemyslím si však, že ak idem s úctou do hôr fotiť, robím niečo zlé alebo ničím prírodu. Mohli by sme si zobrať príklad z Nórska.“
[ad][/ad]zdroj: archív pf