Budúcnosť vedy – prax
Automatizácia, robotika a digitálne technológie, ako aj informačné a komunikačné produkty a služby, sú významne zastúpené vo vedeckých organizáciách východného Slovenska. Na ich ďalší rozvoj s dôrazom na využitie v praxi sa zameral workshop organizovaný Univerzitným vedeckým parkom TECHNICOM.
Okrem predstaviteľov univerzít, vedeckých inštitúcií a samosprávnych krajov sa na ňom zúčastnili aj zástupcovia najvýznamnejších spoločností zaoberajúcich sa informačnými technológiami či robotickými riešeniami. Boli medzi nimi ľudia z firiem ako Antik Telecom, T-Systems Slovakia, Global Logic či FTP Slovakia.
Pomoc klastrov
Nie je náhoda, že témou stretnutia boli dve spomínané odvetvia. “Reprezentujú progresívne sa rozvíjajúce segmenty v regióne východného Slovenska a zároveň sú definované ako prioritné oblasti v Stratégii výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky,“ hovorí František Jakab z UVP TECHNICOM.
Intenzívny rozvoj v spomínaných segmentoch je významne podmienený existenciou uznávaných klastrov IT Valley a AT+R. Oba klastre vznikli vďaka inovačnému potenciálu na strane členských firiem, inštitúcií verejnej správy, univerzít a ústavov Slovenskej akadémie vied na území východného Slovenska. Tie garantujú ich poslanie a kľúčové postavenie v regionálnom rozvoji.
Zapájanie stredných škôl
„Zo záverov workshopu vyplynulo, že základom pre budúci rozvoj je spojenie súkromných a verejných tímov v spoločných aktivitách spojených so zabezpečovaním zodpovedajúcich strategických cieľov rozvoja. Podstatou regionálnych strategických špecializácií je vytvoriť také prostredie, aby obe strany integrovali ľudské, znalostné a finančné zdroje podporené relevantnou infraštruktúrou prostredníctvom inštitútu cielených inovačných partnerstiev. Spolupracovať na tom majú partnerské centrá, ako Vedecký park MediPark a Vedecké centrum PROMATECH. Predpokladáme aj podporu košického a prešovského samosprávneho kraja,“ tvrdí F. Jakab.
Účastníci stretnutia prijali výzvu regionálnej samospráve, aby zapojila do vzdelávania na stredných školách aj firmy, prípadne univerzity. Budúci zamestnanci by sa už tam mali pripravovať na kariéru v oboch odboroch.
Ďalším výstupom z workshopu je zdôraznenie, že úspešná inovačná spolupráca a následná produkcia v rámci aktivít jednotlivých klastrových členov je zameraná na produkty s uplatnením v globálnom trhovom prostredí.
Spolupráca už existuje
Spolupráca súkromných spoločností s vedeckými pracoviskami na pôde východného Slovenska už existuje. Ako príklad možno uviesť projekt vytvorenia
„Kompetenčného centra znalostných technológií pre inovácie produkčných systémov v priemysle a službách“. Strategickým cieľom projektu je zabezpečenie efektívnej spolupráce medzi akademickým a priemyselným sektorom v oblasti výskumu a vývoja technológií podporujúcich získavanie, spracovanie a ich efektívneho uplatňovania v praxi.
S podporou Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky (RIS3 SR) zasa bolo významnou iniciatívou založenie „Startup“ centra na Technickej univerzite v Košiciach (kód ITMS:26220220182).
Ilustračné foto: Shutterstock