Čo vás čaká pri hľadaní práce v zahraničí
Chceli by ste začať pracovať v zahraničí? Dnes to nie je žiadny problém. Zisťovali sme za vás v sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni aj na úrade práce, čo vás čaká a neminie. Kvôli jednoduchšej komunikácii sme všetkým inštitúciám poslali takýto príbeh:
Juraj je vysokoškolsky vzdelaný človek, perfektne ovláda angličtinu a nemčinu a chce si nájsť prácu napr. v Nemecku. Momentálne je zamestnaný, plánuje podať žiadosť na rozviazanie pracovného pomeru. Firma mu dá určite dvojmesačnú výpovednú lehotu. Čo je povinný urobiť, na čo sa má pripraviť, na čo by nemal zabudnúť, aby si nespôsobil problémy?
SOCIÁLNA POISŤOVŇA
Ako prví sa nám ozvali zo Sociálnej poisťovne. Hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder nás informoval, že ak Juraj ukončí pracovný pomer v zamestnaní a rozhodne sa odísť pracovať do Nemecka, nebude mať voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti.
“Odporúčame mu však uchovať si pracovné zmluvy, ktoré bude mať uzatvorené so zamestnávateľmi v Nemecku, prípadne iné doklady potvrdzujúce skutočnosť, že v určitom období svojho profesijného života v tomto štáte Európskej únie pracoval. Môže to urýchliť konanie o dôchodku, ak si oň v budúcnosti na Slovensku požiada,” povedal Peter Višváder.
ZDRAVOTNÁ POISŤOVŇA
V druhom rade prišla s informáciami zdravotná poisťovňa. Tam to už nie je také jednoduché. Petra Balážová, vedúca referátu komunikácie a hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne, nás informovala, že ak poistenec odchádza pracovať do iného členského štátu EÚ, musí si v prvom rade overiť, či tam bude zdravotne poistený. V zásade platí pravidlo, že občan musí byť poistený vždy v štáte miesta výkonu pracovnej činnosti a môže byť poistený len v jednom členskom štáte EÚ.
“V prípade, že poistenec bude zdravotne poistený v niektorom členskom štáte EÚ, vzniká mu povinnosť odhlásiť sa do 8 dní zo zdravotného poistenia na Slovensku. V takomto prípade poistenec podáva odhlášku poistenca a doklad o tom, že je poistený v inom členskom štáte,” povedala hovorkyňa. “Zároveň musí vrátiť preukaz poistenca, ak má, tak aj Európsky preukaz zdravotného poistenia vydaný slovenskou ZP. Ak doklady zašle oneskorene z dôvodu ich neskorého vydania príslušnými inštitúciami v inom členskom štáte EÚ, berie sa do úvahy lehota odo dňa vydania dokladu,” dodala.
Dozvedeli sme sa tiež, že ak sa poistenec neodhlási zo zdravotného poistenia, neoprávnene používa preukaz poistenca, zdravotná poisťovňa bude od neho vymáhať náklady za takto poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Neukončením poistenia v SR sa uhrádzajú lekárom prvého kontaktu kapitačné platby, čiže náklady vznikajú bez ohľadu na skutočnosť, či poistenec reálne lekára navštívi.
ÚRAD PRÁCE, SOCIÁLNYCH VECÍ A RODINY
Poslednou, ale veľmi dôležitou inštitúciou, ktorú sme požiadali o rady, bol Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Veronika Černá z kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny nás informovala, čo všetko čaká Juraja, aby pokojne zmenil svoje slovenské zamestnanie za nemecké.
Dozvedeli sme sa, že podľa ustanovení zákona o službách zamestnanosti vyplýva, že uchádzač o zamestnanie, ktorý je poberateľom dávky v nezamestnanosti a chce si ísť hľadať osobne prácu v členskom štáte EÚ, je povinný oznámiť príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny dátum svojho odchodu do členského štátu EÚ.
“Ak bude uchádzač o zamestnanie následne zaradený do evidencie služieb zamestnanosti na príslušnom úrade členského štátu EÚ, nie je povinný plniť si povinnosti podľa § 34 odsekov 6 (osobne preukazovať úradu, že si aktívne hľadá zamestnanie v termíne a na mieste určenom úradom) a 8 (je povinný na účel ponuky vhodného zamestnania alebo ponuky z niektorého z aktívnych opatrení na trhu práce byť k dispozícii úradu do troch pracovných dní odo dňa vyzvania úradom) zákona o službách zamestnanosti.
Uchádzač o zamestnanie je povinný si opätovne začať plniť povinnosti podľa § 34 odsekov 6 a 8 zákona o službách zamestnanosti najneskôr do 15 pracovných dní odo dňa, od ktorého prestal byť k dispozícii príslušnému úradu členského štátu EÚ, ale najneskôr pred uplynutím šiestich mesiacov odo dňa jeho odchodu do členského štátu EÚ. V prípade, ak uchádzač o zamestnanie nebude zaradený do evidencie služieb zamestnanosti na príslušnom úrade členského štátu EÚ, je povinný si opätovne začať plniť povinnosti podľa § 34 odsekov 6 a 8 zákona o službách zamestnanosti najneskôr do 15 pracovných dní odo dňa jeho odchodu do členského štátu EÚ,” dodala Veronika Černá.
Foto: shutterstock