Budú mať Košice lacnejšiu vodu?
Primátor Prešova František Oľha prijal počas minulého týždňa pozvanie košického primátora Jaroslava Polačeka na stretnutie v košickej Historickej radnici, kde okrem tradičných novoročných vinšov mala podľa košického magistrátu zaznieť aj téma o znižovaní cien vody a spoločnom postupe v tejto téme.
Košického primátora Jaroslava Polačeka vysoká cena vody pre Košičanov trápi, čo mal podľa oficiálnej správy magistrátu prezentovať na spomínanom stretnutí s primátorom Prešova. Podľa prešovskej radnice by mal však spoločný postup v prípade VVS spočívať hlavne v konzultovaní jednotlivých dôležitých tém a hľadaní spoločných riešení. O aké témy, alebo riešenia ide, zatiaľ známe nie je. Podľa nej však cena vody predmetom spoločného rokovania nebola.
Obe mestá majú v predstavenstve VVS svojich ľudí, preto je veľmi zvláštne, že ani po rokovaniach na najvyššej úrovni nie sú výstupy jednotné.
ČO MÔŽE ZA VYŠŠIU CENU VODY?
VVS má k nárastu cien za vodu svoje vysvetlenie. V nej sa odrážajú zvýšené náklady na energie, pohonné hmoty a plyn.
,,Vzhľadom na neustále rastúce ceny energií a s tým spojené zvýšené prevádzkové náklady vodárenských spoločností bola nevyhnutná úprava ceny za vodné a stočné pre domácnosti. O nových cenách rozhodol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Tie vstúpili do platnosti 1. januára 2023. Za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom (vodné) budú odberatelia Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. po novom platiť 1,9577 eura s DPH za m³. Dosiaľ bola táto cena 1,7933 eura. Zvýšenie ceny tak predstavuje zhruba deväť percent,” uvádza VVS vo svojom stanovisku pre KOŠICE: DNES.
Ako sa ďalej uvádza, väčšie zvýšenie sa týka stočného, teda odvedenia a čistenia odpadovej vody verejnou kanalizáciou. Od 1. januára 2023 je platná cena 1,6351 eura s DPH za m³, doteraz platná suma bola 1,3566 eura. Nárast je 20,5 percenta. Nová cena bola určená aj za distribúciu pitnej vody verejným vodovodom pre obecné vodárenské spoločnosti. Zatiaľ čo doteraz bola vo výške 1,1094 eura s DPH za m³, po novom je to 1,0768 eura, čo predstavuje zníženie o tri percentá.
Podľa košického primátora má VVS najvyššie ceny v Slovenskej republike. ,,VVS, a.s. má len také ceny, aké určí Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Vzhľadom na najväčší rozsah územia sú náklady prirodzene vyššie a cena zodpovedá výlučne zákonom určeným oprávneným nákladom, ktoré kontroluje ÚRSO. Voda je najdrahšia na Východe z dôvodu, že na tomto území nemáme kvalitné podzemné vodné zdroje, no zároveň máme najväčšiu vodovodnú sieť na Slovensku. Vodu skoro pre celé Východné Slovensko distribuujeme z vodárenskej nádrže Starina, čo predstavuje 130 km dlhú trasu do Košíc. Nemáme dostavanú infraštruktúru, lebo Východné Slovensko ani v minulosti nebolo v centre záujmu. Nie je možné našu spoločnosť porovnávať so žiadnou vodárenskou spoločnosťou na Slovensku,” vysvetľuje ďalej VVS.
Podľa zástupcov vodárenskej spoločnosti, ak by Košice a Prešov bojovali za zníženie cien energií pre VVS spoločne, tak by to privítali. ,,Avšak znížiť cenu vody bez zníženia vstupných nákladov, ktoré narástli radovo o stovky percent, by znamenalo ukončenie dodávok vody. A to určite nie je v záujme obyvateľov Košíc ani Prešova, preto nie je jasné, čo tým spomínaní akcionári mali na mysli,” reaguje VVS na predchádzajúce vyhlásenia z košickej radnice.
(RCh)