Kasíno Magistrát (KOMENTÁR)
Ani na druhý pokus neprešiel košickým Mestským zastupiteľstvom (MsZ) návrh na ďalšie zvýšenie poplatkov za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu. Pritom, podľa slov primátora Jaroslava Polačeka, bez tohto kroku nie je mesto schopné zostaviť vyrovnaný rozpočet na rok 2023.
Okrem toho primátorovi chýba ďalších 15 miliónov eur. A potrebuje zaťažiť mesto ďalším úverom. Zaujímavé pritom je, že keď sa pred časom v podobnej situácii (platobnej núdzi) ocitol Dopravný podnik, primátor im odkázal, že dostanú menej peňazí a majú sa naučiť hospodáriť.
Ako pre náš portál uviedol hlavný kontrolór mesta Pavol Gallo, v tomto roku sa vyjadroval už k viacerým požiadavkám primátora a odborných útvarov mesta k schváleniu čerpania nových úverov.
“Na margo uvedeného problému si dovolím len doplniť, že moje stanovisko ku prijímaniu úverov a zvyšovaniu zadlženosti mesta a jeho spoločností je dlhodobo verejne známe a aj mnou neustále prezentované. Prijatie úverov na kapitálové výdavky (na obstaranie majetku) sa dá ešte pochopiť, pretože sa mestu zvýši jeho celkový majetok, ale za najhoršie riešenia považujem, ak sa úvery používajú na vykrytie bežných prevádzkových výdavkov,” uviedol Gallo.
Ak túto informáciu veľmi pritiahneme za vlasy, je to niečo podobné, ako keby si patologický hráč bral pôžičku na to, aby mal čo v budúcnosti nahádzať do hracieho automatu, prípadne stráviť nejaký čas pri rulete.
Poslanci MsZ napokon rozpočet schválili minútu pred dvanástou. “Aby bolo vôbec možné predložiť na rokovanie zastupiteľstva vyrovnaný rozpočet, muselo si mesto zobrať úver v celkovej výške 14,9 milióna eur. Ten pozostával z dlhodobého úveru na spolufinancovanie kapitálových výdavkov na projekty z eurofondov a ďalších investícií vo výške 8,6 milióna eur schváleného v marci,” potvrdilo mesto v tlačovej správe.
Ešte predtým schválili napríklad zvýšenie poplatkov za parkovné v meste, bez toho, aby bolo jasné, aké ďalšie kroky mesto v parkovacej politike plánuje a ponúka.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Parkovacia antikoncepcia
Celé to hovorí o tom, že ak má niekto kompetencie, neznamená to automaticky, že je aj kompetentný. To totiž znamená, že dokáže rozhodovať na základe skutočne kvalitných odborných podkladov a bez emócií. A to v Košiciach dlhodobo chýba.
Zadlžovať mesto pre to, aby malo na bežné výdavky a neprehodnotiť, čo musím, čo počká a čo je nad rámec možností, sa zdá byť dostatočne amatérske.
Naťahovanie gumičky medzi magistrátom a obyvateľmi mesta nemusí dopadnúť dobre. Ľudia nie sú nemysliace tvory a dokážu pochopiť, že situácia je vážna. Lenže sa s nimi nikto dostatočne dobre nerozpráva. Zo všetkých strán sú zaplavovaní informáciami o čiastkových úspechoch. O problémoch sa buď nedozvedajú vôbec, alebo neskoro. Podobne, ako o “nutnosti” zadlžiť ich na ďalšie roky.
Pretože podľa útvaru hlavného kontrolóra “prijatie ďalších úverov v roku 2023 v situácii, keď mesto vzhľadom na vplyvy externého prostredia (rozhodnutia ústredných štátnych orgánov, cenový vývoj, vývoj inflácie) nedokáže zostaviť svoj programový rozpočet na roky 2023 – 2025 a nedokáže v plnom rozsahu splácať svoje záväzky z disponibilných vlastných zdrojov (pozn. predovšetkým príjmy mesta z podielu na dani z príjmov fyzických osôb, príjmy z miestnych daní a poplatkov, prípadne finančné operácie, akými sú prostriedky rezervného fondu) bude mať negatívny vplyv na platobnú schopnosť mesta.”
A to sa ešte dostatočne nahlas nehovorí o skrytej zadĺženosti mestských podnikov, najmä BPMK a DPMK.
RCh