KOMENTÁR: Menej služieb, vyššie dane a poplatky. To je vízia mesta na najbližšie obdobie
Mesto Košice pripravuje mimoriadne zasadnutie Mestského zastupiteľstva (MZ), ktoré by v piatok 24. novembra malo rokovať o východiskách pre prijatie rozpočtu mesta, aký nemá v histórii metropoly Východu obdoby.

Podľa tlačovej správy, ktorú koncom minulého týždňa publikoval na stránke mesta jeho hovorca Dušan Tokarčík, pripravuje primátor a jeho poradný tím opatrenia, ktoré výrazným spôsobom zasiahnu do servisu, ktorý má mesto poskytovať svojim obyvateľom, ale prenikne aj do peňaženiek a bankových účtov všetkých obyvateľov, prípadne aj podnikajúcich subjektov vo forme zvyšovania poplatkov.
NAPÍSALI SME: PARKOVANIE V KOŠICIACH JE DRAHŠIE AKO VO VIEDNI!
Po bezprecedentnom zvýšení poplatkov za parkovné sa mesto chystá zaútočiť na širšom fronte. “V tejto súvislosti sa poslanci budú zaoberať aj novelizáciou viacerých VZN mesta, ktoré sa týkajú najmä miestnych daní a poplatkov. Podľa prepočtov ekonómov by navrhované úpravy mohli do mestskej kasy priniesť 25,7 milióna eur. Až rokovanie mestského zastupiteľstva poslancov s odborníkmi ukáže, či tieto návrhy budú postačujúce, a aké korekcie bude ešte potrebné vykonať,” zverejnil Tokarčík.
Nekonkretizoval síce, čoho všetkého sa tento bod týka, ale dá sa predpokladať, že pôjde o úpravu:
- poplatkov za užívanie verejného priestranstva (môžu sa tešiť napríklad majitelia reštaurácií a kaviarní s terasami či stavebné firmy, ktoré potrebujú postaviť lešenie a pod.),
- ďalšie zvyšovanie poplatkov za odpady,
- takisto sa pravdepodobne zvýšia aj miestne dane,
- daň za ubytovanie,
- daň za poskytovanie sociálnych služieb,
- ako aj poplatky za čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach.
Do Košíc má prichádzať menej peňazí od štátu
Mesto argumentuje tým, že sa k nemu štát správa macošsky a neposkytne dotácie v potrebnej výške. “Podľa aktuálnej prognózy Ministerstva financií majú Košice v budúcom roku dostať ešte menej peňazí ako malo mesto pôvodne schválené v rozpočte na rok 2023. Ak by štát necitlivo a nekompetentne nezasiahol do financovania slovenských samospráv, dnes by mesto dokázalo bez väčších problémov zostaviť svoj rozpočet. Nové kompetencie miest, ktoré spôsobili nárast výdavkov, znamenali pre mesto v uplynulých rokoch ďalšie negatívne finančné dopady. Keď k týmto výdavkom pripočítame štátom nariadené valorizácie miezd zamestnancov vo verejnej službe, za obdobie rokov 2019 – 2023 predstavujú celkové dopady spolu vyše 115 miliónov eur. To znamenalo veľkú záťaž na rozpočet mesta, ktorý na to musel nájsť dodatočné finančné zdroje bez zodpovedajúcich štátnych kompenzácií,” uvádza Tokarčík.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Termín VIANOČNÝCH TRHOV v Košiciach je známy!
Rovnaký problém, dvojaký meter
V tejto súvislosti sa zdá až ironické, že keď sa v analogickej situácii nachádzal Dopravný podnik a mesto buď nebolo schopné, alebo ochotné dorovnať jeho potreby pre riadny chod, primátor manažmentu podniku odkázal, že sa má naučiť hospodáriť. Dnes sa argumentuje necitlivosťou a absenciou kompetentnosti. Ale na dvojaký pohľad na rovnaký problém sme si už u primátora zvykli (viď stredisko sociálnych služieb na Garbiarskej ulici versus Správa ciest KSK a problém poslaneckého prieskumu v oboch zariadeniach).
VIAC K TÉME: Polaček znemožnil poslanecký prieskum v SSPmK a snaží sa umlčať médiá aj poslancov
Menej mestských policajtov, kultúry i športu
Mesto uvádza, že sa už zrušili odmeny zamestnancov magistrátu a mestskej polície, vianočný koncert, detský Silvester či novoročný ohňostroj, zastavili sa výberové konania na vyše 50 neobsadených pozícií na magistráte. “V budúcom roku sa predbežne okrem iného nepočíta s pripravenými projektami výstavby Domova sociálnych služieb na Gerlachovskej ulici či nových športovísk. V ďalšom navrhovanom súbore opatrení sa nachádza napríklad návrh na pozastavenie prepravy cestujúcich električkami na rýchlodráhe do U.S. Steelu, zrušenie dotácií na šport a kultúru, zníženie frekvencie kosenia, zníženie počtu mestských policajtov a staníc mestskej polície, či pozastavenie procesu plánovanej výstavby prvých nájomných bytov,” informuje magistrát bez hanby.
Tieto úsporné opatrenia predkladá primátor, ktorý vedie vojnu s mestskými časťami. Jedna z nich dokonca musí zabezpečovať svoj chod s rozpočtom menším, ako je plat primátora. Jeho plat bol už v minulosti terčom kritiky, tak je dobré si pripomenúť, že Jaroslav Polaček má príjem päťkrát, šesťkrát, aj viackrát vyšší, ako väčšina jeho voličov. Neznamená to, že pracuje päť/šesťkrát viac, ale že má o toľkokrát väčšiu zodpovednosť a kompetencie, aj povinnosti. A jeho povinnosťou je zabezpečiť kvalitný život svojich obyvateľov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: HRÔZOSTRAŠNÁ nehoda na Juhu. Mladé dievča vyťahovali spod električky
Ak by si ako gesto dobrej vôle znížil plat z vyše 7-tisíc eur na zákonné minimum (automaticky ba sa tým znížil aj príjem jeho viceprimátorov), možno by občania menej frflali. A ak by sa nad celou situáciou zamyslel skutočne manažérsky a nie cez vlastné ego, neobmedzoval by Košičanov devalváciou služieb a vyťahovaním peňazí z ich vreciek. Lebo aj trpezlivosť voličov má svoj limit. Mesto má totiž podľa našich informácií prichádzať o obrovské financie zlými, alebo minimálne otáznymi rozhodnutiami, o ktorých budeme čoskoro informovať.
VS
Odporúčané články

Na portáli KOŠICE: DNES sme pred pár dňami písali o tom, kto by mohol v budúcoročných komunálnych voľbách zabojovať o post primátora mesta Košice. Rozobrali sme potenciálnych kandidátov, ich politické pozadie aj náznaky ambícií, a rozhodli sme sa dať slovo Košičanom. V ankete sme vás požiadali, aby ste hlasovaním vyjadrili vašu podporu kandidátovi, ktorému by ste odovzdali svoj hlas, ak by sa voľby konali dnes. Prvé predbežné výsledky sú tu a môžeme povedať, že prinášajú skutočne zaujímavý pohľad na aktuálne nálady v meste. Na čele sa s výrazným náskokom umiestnil starosta KVP Ladislav Lörinc zatiaľ čo poslanec NRSR Igor Šimko, ktorého sme spomenuli v komentári len ako možného kandidáta obsadil hneď druhé miesto.

Hoci sú zatiaľ stoličky prázdne, karty na pomyselnom predvolebnom stole sú už nachystané a pomaly si k nemu začnú sadať hráči, ktorí ich budú chcieť zamiešať. Otázka je, kto všetko bude hrať a kto len mútiť vodu? Oficiálne zatiaľ nikto, ale… Už pekných pár mesiacov sa v kuloároch spomínajú mená, ktoré naberajú na aktivite nielen na sociálnych sieťach. Napokon, hoci sú voľby až na budúcu jeseň, nie je to až tak ďaleko ako sa zdá a kampaň sa vždy začína – deň po voľbách.