KORAD Radiators je v problémoch, začala sa reštrukturalizácia firmy, hlásia sa veritelia
Voči košickej spoločnosti KORAD Radiators, s.r.o. bolo rozhodnutím Mestského súdu v Košiciach zo dňa 25. októbra rozhodnuté o začatí reštrukturalizácie, teda insolvenčného konania.
KORAD Radiators sa do problémov dostal na základe návrhu veriteľa spoločnosti Promuglesbit, s.r.o. Podľa dostupných informácií, výrobca radiátorov dlhodobo neuhrádzal svoj záväzok za dodanie tovaru (plechov) v celkovej sume viac ako štyri milióny eur.
Zástupca veriteľa, Karol Ješko, už pred časom pre Košice: Dnes povedal, že zo strany Promuglebist došlo k viacerým ústretovým krokom smerom ku KORAD Radiators a bola poskytnutá možnosť uhrádzať splatné záväzky v dohodnutom splátkovom kalendári. “Zároveň záujmom Promuglesbit je uspokojenie jeho pohľadávok a nie úpadok KORAD Radiators, s.r.o., a preto je na strane tejto spoločnosti, aby ešte pred vyhlásením konkurzu prišla s takým riešením situácie, aby konkurz na jej majetok nemusel byť vyhlásený,” zdôraznil Ješko, ktorý v prvej polovici roka dal aj návrh na konkurzné konanie.
Reštrukturalizácia ako záchranné lano
Ako pre náš portál uviedol právny expert JUDr. Milan Matyáš, vyhlásenie reštrukturalizácie neznamená likvidáciu spoločnosti, práve naopak. “Ide o právny úkon, ktorý znamená ochranu pred exekúciami, platobnými rozkazmi, vymáhaním pohľadávok. Je to vlastne právny a legálny nástroj na záchranu a reštart firmy, či nástroj, ktorým sa zjednodušuje proces rokovaní s veriteľmi. Nie je treba rokovať s každým individuálne, ale dohaduje sa so všetkými spoločný splátkový kalendár. Dochádza tak k zastaveniu platenia starých dlhov na deväť mesiacov, počas ktorých sa môže vedenie spoločnosti sústrediť na realizáciu ozdravných procesov, na ktoré pri bežnom behu firmy čas nie je. Na konci procesu sa spisuje reštrukturalizačný plán, ktorý následne potvrdzuje súd. Je to dokument, ktorý obsahuje opis majetku a aj dlhov a spôsob ich splatenia,” uviedol.
NAPÍSALI SME: Skončia zamestnanci KORADU na dlažbe?
Konateľ spoločnosti KORAD Radiators, Bedřich Brabec, pre náš denník už pred časom potvrdil, že výroba v závode pokračuje, prepúšťanie zamestnancov, ktorých tu pracuje viac ako sto, ale nepripúšťa. “Je to obchodný spor, ktorý sa snažíme riešiť mimosúdne. Také veci sa v živote stávajú,” povedal. Očividne však k mimosúdnej dohode nedošlo. Brabec sa stal spolumajiteľom spoločnosti prostredníctvom svojej firmy Mostecká Invest, s.r.o. so sídlom v Prahe. Okrem toho vystupuje či vystupoval v ďalších 28 spoločnostiach v Českej alebo Slovenskej republike, buď ako majiteľ, alebo ako člen riadiacich orgánov. Príčiny stavu košickej KORAD Radiators vidí v útlme obchodu počas pandémie a tiež vo výpadku ruského a ukrajinského trhu.
“Návrh na reštrukturalizáciu sme dali my, aby sme predišli exekučnému konaniu, ktoré sa pripravovalo. Výroba a obchod bežia ďalej a my sme získali čas, aby sme spolu so správcom našli spôsob na uhradenie záväzkov. Každý mesiac budeme predkladať podrobnú správu a čo sa týka budúcnosti spoločnosti, som optimista,” doplnil Brabec.
Za správcu podstaty ustanovil súd spoločnosť CUBE RECOVERY, k.s. so sídlom v Bratislave. Tá má vypracovať a predložiť súdu každých 30 dní podrobnú písomnú správu o stave a priebehu reštrukturalizačného konania, ako aj o priebehu zostavovania zoznamu pohľadávok. Zároveň bude môcť KORAD vykonávať niektoré právne a ekonomické úkony len so súhlasom správcu.
NAPÍSALI SME: Košickému výrobcovi radiátorov hrozí krach!
CUBE RECOVERY už medzičasom vyzval veriteľov zo Slovenskej republiky, aby si podali prihlášky na uspokojenie svojich pohľadávok, a zároveň informoval 24 spoločností, ktoré majú sídlo mimo územia SR – niektoré aj mimo územia EÚ – aby urobili to isté. Existuje teda ešte reálna šanca na záchranu výroby radiátorov v Košiciach a na záchranu asi stovky pracovných miest vo firme, ktorá sídli v areáli U. S. Steel.
Počiatky výroby radiátorov siahajú v Košiciach do roku 1968. Dnes sú dodávané do 15 krajín sveta. Ide o populárne panelové radiátory, ktoré sa nachádzajú v takmer každej sídliskovej domácnosti.
VS
Odporúčané články
Je január, rok 2025 a košický primátor Jaroslav Polaček už dávno oslávil svoj šiesty rok vo funkcii. Košičania a návštevníci mesta si užívajú najnovšiu mestskú atrakciu nazvanú “Jarove čľapkanie”. Termálna voda má na plavcov, ale aj neplavcov blahodarné účinky a obyvatelia Košíc spokojne konštatujú, že už nemusia za vodnými atrakciami, vrátane vodných prúdov, toboganov, či sedacích bazénov cestovať na Liptov, či do Maďarska.
V tichosti a tajuplne sa do parkovacieho biznisu v Košiciach vracia spoločnosť EEI. Tá istá spoločnosť, ktorá stála miesto bývalého primátora Rašiho a aktivistu Polačeka, ktorý proti nej najviac kričal, vyniesla na post primátora miesto neho. A neuveríte, kto sem tú spomínanú EEI zase pozval… No predsa Polaček. Jeho bývalí kolegovia z čias, keď bol ešte aktivistom, mu teraz nevedia prísť na meno a nedávajú si servítku pred ústa.
Je začiatok roka 2025. Smerom z Furče pomaly schádza trolejbus linky 71. Pohybuje sa ľahko, cestujúci sa netlačia a majú dostatok miesta. Trolejbus je príjemne vyhriaty a vydáva svoje nezameniteľné zvuky. Košice majú späť svoj poklad, ktorý tu od roku 2015 chýbal. Nostalgicky zameraní Košičania sa potešili, primátor absolvoval prvú slávnostnú jazdu až ku košickému aquaparku, kde je konečná zastávka…