Košice a VVS už budú zrejme zadobre. Stačili na to len správni ľudia?
Viac ako štyri roky trvalo napätie medzi predstaviteľmi mesta Košice a Východoslovenskými vodárňami (VVS). Dá sa však povedať, že rozpor nastal už dávno predtým.
Primátor Jaroslav Polaček, ešte ako poslanec mestského zastupiteľstva pred svojim zvolením, často kritizoval vedenie VVS a najmä vtedajšieho generálneho riaditeľa Stanislava Hrehu. Nepáčili sa mu doteraz nevysvetlené zahraničné cesty dozornej rady, ktorá navštívila niekoľko krajín blízkeho východu, nákup bytov či predaj pozemkov vodární.
Pochopiteľne, po zaujatí primátorskej stoličky sa Polaček snažil dostať do orgánov vodární, tie však jeho nomináciu odmietli. Druhým v poradí bol verný súputník primátora a jeho dlhoročný zástupca Marcel Gibóda.
Ani táto nominácia však neprechádzala a vodárne, ale i Kratky vtedy za Klub akcionárov žiadali svojho najväčšieho minoritného akcionára, aby nominoval človeka, ktorý bude pre ostatných akcionárov (čo sú vlastne mestá a obce na východe Slovenska) prijateľný.
Magistrát tvrdohlavo presadzoval svoju nomináciu, VVS tvrdohlavo odmietalo Gibódu. Následkom bola dlhotrvajúca mediálna prestrelka, ktorá však nikam neviedla.
NEÚSPEŠNÉ ROKOVANIA
“Rozhodnutie valného zhromaždenia vnímam ako manažér, bez emócií a v plnej miere rešpektujem vôľu akcionárov obsadzovať orgány VVS podľa odborných kritérií tak, aby tieto rozhodnutia boli plne v súlade so zákonom a stanovami spoločnosti. V osobnej rovine by som rád dodal, že kritérium odbornosti je u mňa nadradené podlým útokom a emóciám,” komentoval vtedy Hreha situáciu okolo neúspešnosti kandidátov mesta Košice do VVS.
Následne chcel Polaček skupovať akcie VVS za milióny z mestskej kasy. Tradične spustil veľkú komunikačnú kampaň, tlačovky, silné vyhlásenia, fotky na sociálnych sieťach. Rovnako tradičný bol aj výsledok – z akcií VVS nekúpili Košice ani jedinú.
MIEROVÁ MISIA VVS
V septembri Klub akcionárov VVS nominoval do predstavenstva vodární svojho zástupcu. Stal sa ním právnik a investor Daniel J. Kratky a všetko sa odrazu začalo dostávať do normálu aj napriek špekuláciám o tom, že má snahu vodárne “ovládnuť”.
,,Voľbu do orgánov VVS vnímam ako prejav dôvery, ktorá ma zaväzuje. Pri realistickom pohľade je to však výzva a predovšetkým veľké množstvo práce, ktoré je pred nami. Klub akcionárov a poradný orgán správnej rady klubu pracujú na dôležitých témach pre akcionárov, ako napríklad pravidelná výplata výnosov. Akcionári si uvedomujú, že je dôležité mať v orgánoch spoločnosti nominanta, ktorý bude tieto témy nielen presadzovať, ale predovšetkým reálne zavádzať do praxe. A to vnímam ako ich mandát pre mňa. Podobne vnímam záväzok k odborárom realizovať projekt zamestnaneckých akcií, ktorý sa Klub akcionárov zaviazal podporiť,“ povedal vtedy Kratky.
Zároveň dal verejný sľub, že všetky príjmy vyplývajúce z členstva v predstavenstve budú priamo poukazované na účet neziskovej organizácie. ,,Tým by som chcel rozptýliť čo i len náznak špekulácií o tom, že moje aktivity v Klube akcionárov smerovali k získaniu lukratívnej pozície vo vodárňach,“ uzavrel vtedy Kratky.
Nikto hádam nepochybuje o tom, že Kratky je schopný manažér a ostrý právnik. Médiami však v minulosti prebehli informácie o jeho kontroverzných obchodných krokoch. V predstavenstve VVS by však mal byť tím, ktorý spája. Rozkolov vo vodárňach bolo už dosť.
MUŽ NA PRAVOM MIESTE
Na jednom z prvých rokovaní novozvoleného mestského zastupiteľstva navrhli poslanci do predstavenstva VVS Ladislava Lörinca. Vyhoveli tak požiadavke akcionárov, že na tomto mieste chcú skúseného manažéra, ktorý by však kompetentne zastupoval záujmy mesta. Následne sa stalo niečo, čo sa Polačekovi a Gibódovi roky nedarilo, Lörinca schválila dozorná rada a mesto Košice tak má konečne vo vodárňach svojho človeka.
Memorandum o vzájomnom porozumení a spolupráci, ktoré v ostatných dňoch podpísalo mesto aj VVS, dáva tušiť, že vzťahy sa najmä vďaka novým ľuďom v predstavenstve dávajú do normálu a osobné animozity by už mohli byť len minulosťou. Dohoda prišla celkom zjavne vďaka Kratkemu zo strany vodární, novozvolený člen predstavenstva za mesto Košice Lörinc ju zrejme podporil tiež a podľa našich informácií ju mal za mesto Košice negociovať práve riaditeľ magistrátu Marcel Čop.
RCh
Odporúčané články
Je január, rok 2025 a košický primátor Jaroslav Polaček už dávno oslávil svoj šiesty rok vo funkcii. Košičania a návštevníci mesta si užívajú najnovšiu mestskú atrakciu nazvanú “Jarove čľapkanie”. Termálna voda má na plavcov, ale aj neplavcov blahodarné účinky a obyvatelia Košíc spokojne konštatujú, že už nemusia za vodnými atrakciami, vrátane vodných prúdov, toboganov, či sedacích bazénov cestovať na Liptov, či do Maďarska.
V tichosti a tajuplne sa do parkovacieho biznisu v Košiciach vracia spoločnosť EEI. Tá istá spoločnosť, ktorá stála miesto bývalého primátora Rašiho a aktivistu Polačeka, ktorý proti nej najviac kričal, vyniesla na post primátora miesto neho. A neuveríte, kto sem tú spomínanú EEI zase pozval… No predsa Polaček. Jeho bývalí kolegovia z čias, keď bol ešte aktivistom, mu teraz nevedia prísť na meno a nedávajú si servítku pred ústa.
Je začiatok roka 2025. Smerom z Furče pomaly schádza trolejbus linky 71. Pohybuje sa ľahko, cestujúci sa netlačia a majú dostatok miesta. Trolejbus je príjemne vyhriaty a vydáva svoje nezameniteľné zvuky. Košice majú späť svoj poklad, ktorý tu od roku 2015 chýbal. Nostalgicky zameraní Košičania sa potešili, primátor absolvoval prvú slávnostnú jazdu až ku košickému aquaparku, kde je konečná zastávka…