Košická katastrofa
Košický primátor Jaroslav Polaček na utorkovej (8. 3.) tlačovej konferencii vyhlásil, že metropola východu začína čeliť humanitárnej katastrofe. Toto vyhlásenie urobil po tom, čo sa zúčastnil zasadnutia Krízového štábu Okresného úradu v Košiciach.
„Denne nám do Košíc prichádzajú desiatky autobusov a individuálne stovky ľudí z Ukrajiny. Samosprávy nemajú kompetenciu v tomto mimoriadnom stave pomáhať ľuďom utekajúcich pred vojnou, je to úloha štátu. My nemôžeme tieto otázky riešiť a ani v nich rozhodovať, máme úplne iné úlohy,“ vyhlásil Polaček a pokračoval výzvou, aby štát okamžite rozhodol a dal pokyny, čo treba robiť.
„Nemáme informácie o tom, koľko ľudí prijalo azyl, koľko tu chce zostať. Nemáme informácie a ani dáta. Bez nich a podpory nevieme, ako máme postupovať a aké máme prijímať rozhodnutia,“ doplnil primátor Košíc.
Podľa tlačového odboru Ministerstva vnútra však Polaček len šíri paniku.
„Primátor Košíc dostal rovnaké inštrukcie ako všetky iné obce a mestá. Mal a má k dispozícii všetky komunikačné kanály, ktorými dokáže riešiť akýkoľvek problém, ktorý sa v súvislosti s utečencami vyskytne,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva. Ministerstvo vnútra ďalej konštatuje, že o údajnej humanitárnej katastrofe sa dozvedá prvýkrát až z médií, keďže primátor mesta opustil okresný krízový štáb v priebehu rokovania.
„V tejto situácii je podobné rozosievanie paniky medzi obyvateľmi absolútne neakceptovateľné,“ zdôrazňuje ministerstvo. 3. marca oznámil primátor na svojom profile, že sú pripravené prvé lôžka pre dočasné ubytovanie ľudí utekajúcich pred vojnovým konfliktom na Ukrajine.
„Pripravujeme ich postupne v telocvičniach základných škôl, v priestoroch centier voľného času, využívame kapacity a možnosti Bytového podniku mesta Košice i K13. Momentálne, k dnešnému dňu (3. 3.) disponujeme cca 500 lôžkami. Do konca týždňa by sme chceli mať k dispozícii až 5.000 lôžok. Práve v týchto chvíľach je na ceste prvých 1.000 lôžok zo zásob štátnych hmotných rezerv. Rovnako navštevujeme aj ďalšie vytipované priestory, kde by v prípade potreby mohli byť ešte doplnené dočasné ubytovacie kapacity. Tak isto sme pripravení postaviť aj stanové mestečko,“ uviedol Polaček na facebooku päť dní pred oznámením humanitárnej katastrofy.
Možno je tých 5.000 lôžok pripravených, ale bohužiaľ, verejnosť o nich nevie. Plný informácií je aj jeho osobný blog na stránke, ktorá má slúžiť ako informačný bulletin o krokoch primátora, zrejme k blížiacim sa komunálnym voľbám.
Vieme, že sa posilňujú hliadky mestskej polície (dúfame, že nie kvôli papučiam na autách Ukrajincov a dobrovoľníkov), máme splnomocnenca pre utečencov, riešime CO kryty. O utečencov sa zatiaľ primárne starajú dobrovoľnícke organizácie a časť samosprávy zachraňuje starosta Starého mesta, priamo v teréne.
Prvú výzvu pre dobrovoľníkov zverejnil Polaček 5. marca. Tri dni pred vyhlásením katastrofy. Poďme ale na oficiálny program primátora.
VOJNA NA UKRAJINE – POLAČEK NA DOVOLENKE
24. a 25. februára (začiatok ruskej invázie na Ukrajinu) bol Polaček na dovolenke. 26. februára analyzoval aktuálne informácie v súvislosti s vojnovým konfliktom, pripravoval tlačové vyhlásenie mesta a prijal informácie z krízového štábu okresu. 28. februára mal mať videohovor s primátorom Užhorodu.
O výsledkoch tohto videohovoru, napriek našej žiadosti, zatiaľ neinformoval. Potom sú tu rôzne mimoriadne porady, odovzdávanie ocenení jubilantom či mediálne výstupy. Takmer všade sú prítomní aj jeho dvaja zástupcovia. V čase krízy!
O osobnej návšteve Užhorodu či slovensko-ukrajinskej hranice, telefonáte s predsedom vlády alebo jednotlivými ministrami, ani slovo.
Určite sa vedenie mesta snažilo a snaží riešiť situáciu, ale ako sám primátor priznal, nevie, čo má robiť. A to nás čaká ešte väčší prílev utečencov.
Zobrať si bundu, pripomínajúcu uniformu, s označením hodnosti – primátor a zvolať tlačovku na tému humanitárna katastrofa už stačiť nebude.
Budú potrebné konkrétne riešenia a premyslené kroky. No, ale keď nevieme aké…
(RCh) – Komentár Richarda Chovanca