POLAČEK PODPÍSAL ZMLUVU S EEI, subdodávateľom je bývalá FIRMA BÖDÖROVCOV
Nezaplatím EEI ani cent! Tak znelo bojové heslo vtedajších aktivistov Polačeka, Trnku, Lörinca, Burdigu a Strojného. Polaček a Trnka vtedy z tejto skupinky vyšli najlepšie. Z jedného je župan, okolo ktorého sa ešte nedávno motala NAKA, a z druhého je primátor, ktorý zradil všetkých naokolo. Jaroslav Polaček, ktorý kričal najviac, že EEI treba z Košíc vyhnať, teraz tej istej firme prestrel červený koberec a podpísal s ňou zmluvu, ktorá pre mesto, čuduj sa svete, až tak výhodná nie je. A subdodávateľom pre počítanie hotovosti je firma, ktorá sa ešte v roku 2023 volala BONUL. Ako by povedal sám Polaček v roku 2019, BOMBA KŠEFT!
Mesto Košice na čele s Jaroslavom Polačekom uzatvorilo zmluvu so spoločnosťou EEI na správu a obsluhu parkovacích automatov, závor a parkovacieho domu. Na prvý pohľad ide o dohodu, kde EEI zabezpečuje to, čo mesto údajne zabezpečiť nedokáže – personál na obsluhu závor a výber peňazí z parkovacích automatov. To, že magistrát má vlastný referát vyhradený pre parkovanie, nikoho veľmi vyrušovať nemusí, tu sme pri zmluve. Tá je v skutočnosti oveľa komplikovanejšia a pre mesto potenciálne rizikovejšia, než sa na prvý pohľad môže zdať.
V zmluve, o ktorej je reč, je tiež aj robustná protikorupčná doložka (najdlhšia veta má vyše 100 slov), ktorá tomu celému dodáva punc profesionality a nevinnosti. Okrem toho obsahuje aj podrobne rozpísané pravidlá zabezpečenia nepretržitej obsluhy parkovacích automatov (24/7), závor a parkovacieho domu pri Steel Aréne. Zahŕňa aj riešenie technických problémov, ako sú zaseknuté mince alebo poruchy závor, dopĺňanie materiálu, správu hotovosti a pravidelnú údržbu zariadení.
Súčasťou zmluvy je aj špecifikácia paušálnych a variabilných platieb, vrátane pevnej mesačnej odmeny, poplatkov za spracovanie hotovosti a bezpečnostných obalov. Poskytovateľ má navyše právo zmeniť subdodávateľov po oznámení mestu a možnosť vypovedať zmluvu s trojmesačnou lehotou bez udania dôvodu. To všetko je v zmluve. Je treba však myslieť aj na to, čo v zmluve nie je…
Nikde totiž nie sú explicitne uvedené viaceré náklady, ktoré z nej logicky vyplývajú, a ktoré pravdepodobne padnú na plecia mesta Košice. Medzi nimi sú predovšetkým náklady na opravy a údržbu zariadení, ako sú parkovacie automaty a závory, nákup náhradných dielov a spotrebného materiálu, ako sú tonery alebo tlačové kotúče na parkovacie lístky. Rovnako chýbajú jasné špecifikácie o tom, kto bude financovať pravidelné revízie technológií, ako sú hasičské systémy, elektroinštalácie či automatické brány.
Okrem toho, životnosť zariadení (ktoré boli dodané v rokoch 2014 až 2016) uvedených v zmluve je deklarovaná na 10–15 rokov, čo znamená, že už v blízkej budúcnosti môžu byť potrebné ich rozsiahle opravy alebo úplná výmena (nákup nových), pričom tieto náklady tiež neboli zahrnuté do zmluvy. Mesto tak bude pravdepodobne čeliť pravidelným faktúram za všetky (nielen) tieto položky.
Ďalším veľkým otáznikom je tzv. klauzula o “nezapočítavaní pohľadávok”. Znamená to, že ak napríklad v minulosti vznikol nejaký dlh zo strany EEI voči mestu, mesto ho podľa tejto zmluvy nemôže zohľadniť alebo strhnúť z budúcich platieb, ktoré by za tieto služby malo EEI dostať.
SPOLUPRÁCA SNOV
Spoločnosť EEI v rámci zmluvy teda v jednoduchosti zabezpečuje personál na obsluhu parkovacích automatov, závor a parkovacieho domu. Títo pracovníci by mali mať na starosti dvíhanie závor, ak sú poškodené alebo „vyvalené“, riešenie drobných technických problémov, ako sú zaseknuté mince, lístky alebo bankovky, a dopĺňanie spotrebného materiálu, napríklad tlačových kaziet (ktoré ale nakupuje mesto). Za tieto služby bude mesto Košice platiť mesačne EEI 11 980 EUR bez DPH, čo znamená, že mesto zaplatí ročne takmer 144 000 EUR len za základnú obsluhu, pričom všetky ostatné náklady ostávajú na pleciach mesta. V podstate tak mesto platí za to, že tam niekto sedí, dvíha rampy a vyberá zaseknuté mince.
Celé to mohol spravovať Bytový Podnik Mesta Košice (BPMK), ale prehrali súťaž o pár tisíc eur. Tým automatom je síce jedno, či ich bude obsluhovať technik z EEI, alebo z Bytového podniku, no 144-tisíc za dvíhanie rámp a vyberanie zaseknutých mincí by aspoň “ostalo doma.”
V minulom volebnom období bol na košickom magistráte dokonca zriadený referát parkovania. Čo presne je jeho úlohou sme sa ešte nedozvedeli. Buď mal prebrať celú parkovaciu politiku v meste- čo sa neudialo, alebo bol vytvorený kvôli dobre platenému miestu vedúceho. Nevieme.
Ex-BONUL A HOTOVOSŤ
Spoločnosť EEI má okrem pevnej sadzby za služby mestu zaručenú aj odmenu 1,5% z celkovej sumy vybranej z parkovacích automatov. Tie následne odovzdá na spracovanie spoločnosti protectus, s.r.o. (do 11.9.2023 spoločnosť BONUL, s.r.o.), ktorá dostane 2%. Tá, podľa výpisov z Obchodného registra vedie až k rodine Bödörovcov.
“Spoločnosť EEI sa zaoberá investovaním a správou parkovacej infraštruktúry. V meste Košice v súčasnosti neprevádzkujeme parkovací systém, spravujeme iba jeho časť. Systém si prevádzkuje mesto, prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení. EEI sa nebude vyjadrovať k politickým témam a to ani v prípade, že sa týkajú parkovacej politiky,” napísala nám Michaela Pobiecká z EEI ako stanovisko firmy k celej situácii.
RAŠI: Je to trojitý názorový premet proti Košičanom
Názory bývalých spolupracovníkov a aktivistov spred roku 2018, ktorí na téme EEI participovali spolu s Polačekom sú jasné – je to pľuvanec do tváre Košičanom. Bývalý primátor Raši má podobný názor. “Absolútna zmena postoja primátora Košíc, ktorý sa vyviezol na aktivizme proti parkovacej politike a proti EEI spolu s jeho súputníkmi, je trojitý názorový premet proti Košičanom. Po šiestich rokoch jeho práce vidíme len tie isté rezidentské lokality a to isté EEI, ktoré prevádzkuje systém parkovania. Donekonečna opakovali, ako to dokáže zvládnuť mesto či mestská firma. Obrovské sklamanie pre každého Košičana môže byť mementom do budúcich volieb nielen z primátora ale aj z ostatných jeho spolupracovníkov, ktorí sa na vlne anti-EEI dostali na magistrát a napokon ľuďom nedodali žiadne výsledky ale sklamanie,” povedal ex-primátor Raši. Dodal, že čaká na reakcie všetkých bývalých kritikov EEI, či aj teraz budú organizovať petície a protesty, alebo to bolo “len na oko.”
V prípade, že Polaček a jeho “melody boys z komunikačného oddelenia” usúdia, že je čas odpovedať Košičanom na naše otázky, radi vám ich vyjadrenie prinesieme v plnom znení. Polačeka sme sa totiž pýtali na to, aký je jeho názor na tvrdenia, že “sklamal všetkých Košičanov,” a že “boj proti EEI bol len politickou hrou,” alebo “či plánuje parkovanie v Košiciach úplne odovzdať do rúk spoločnosti EEI.”
Tiež sme mu dali možnosť okomentovať celú spoluprácu a čas na odpoveď dostal kráľovský. Využil však kartu “mlčať je zlato” a keď to takto celé sledujeme, asi aj urobil dobre…
Galéria
(RCh – KOMENTÁR)
Odporúčané články
V tichosti a tajuplne sa do parkovacieho biznisu v Košiciach vracia spoločnosť EEI. Tá istá spoločnosť, ktorá stála miesto bývalého primátora Rašiho a aktivistu Polačeka, ktorý proti nej najviac kričal, vyniesla na post primátora miesto neho. A neuveríte, kto sem tú spomínanú EEI zase pozval… No predsa Polaček. Jeho bývalí kolegovia z čias, keď bol ešte aktivistom, mu teraz nevedia prísť na meno a nedávajú si servítku pred ústa.
Nezaplatím EEI ani cent! Tak znelo bojové heslo vtedajších aktivistov Polačeka, Trnku, Lörinca, Burdigu a Strojného. Polaček a Trnka vtedy z tejto skupinky vyšli najlepšie. Z jedného je župan, okolo ktorého sa ešte nedávno motala NAKA, a z druhého je primátor, ktorý zradil všetkých naokolo. Jaroslav Polaček, ktorý kričal najviac, že EEI treba z Košíc vyhnať, teraz tej istej firme prestrel červený koberec a podpísal s ňou zmluvu, ktorá pre mesto, čuduj sa svete, až tak výhodná nie je. A subdodávateľom pre počítanie hotovosti je firma, ktorá sa ešte v roku 2023 volala BONUL. Ako by povedal sám Polaček v roku 2019, BOMBA KŠEFT!
Je rok 2024, primátor Polaček je vo funkcii už šesť rokov a počet mestských častí v Košiciach je zredukovaný. Financie, ktoré pred tým vyživovali úradnícky kolos sa používajú na zlepšovanie života Košičanov, mesto je čisté, všetko funguje elektronicky, na úradoch sa nečaká…