Predvolebné sľuby Polačeka: Mestské časti
V roku 2018, pred vtedy sa blížiacimi komunálnymi voľbami, vyhlasoval Jaroslav Polaček, že nikto nesúhlasí s tým, aby 90 percent rozpočtu mestských častí išlo len na samotný chod miestneho úradu, čím je zapríčinené, že nezostáva na financovanie rozvoja samotnej mestskej časti.
❌ Parkovanie v Košiciach
❌ Znovuzavedenie trolejbusov
❌ Aquapark pre Košičanov
❌ Riešenie problémov s Luníkom IX
❌ Redukcia počtu mestských častí mesta Košice
„Sme pripravení spustiť reformu mesta tak, aby samospráva hospodárila efektívnejšie a obyvatelia mali aj naďalej na dosah lepšie služby a zostalo viac na investície do občianskej vybavenosti v ich okolí. Tu sa musíme v budúcnosti oprieť o prepojenie úradovní mesta a mestskej časti a zjednodušenie vybavenia vecí občanom cez internet,“ vyhlásil vtedy kandidát, dnes primátor Polaček.
Rozhorčoval sa nad tým, že v Košiciach je nadštandardne veľký počet mestských častí. „Na tomto sa zhodneme všetci. Na čom sa ale nezhodneme, je to, koľko mestských častí má mesto mať a aké majú mať kompetencie,“ povedal.
“Prerozdelenie kompetencií bolo dlho tabuizovanou témou, a napriek viacerým pokusom z mojej strany otvoriť diskusiu sa to podarilo až zriadením komisie pre kompetencie, ktorá je ako ostatné komisie pri mestskom zastupiteľstve poradným orgánom mestského zastupiteľstva. Táto komisia začala pracovať v závere minulého roka a dnes už máme aj niekoľko uznesení – odporúčaní na zmenu základného zákona mesta – štatútu. Práve ten určuje, aké úlohy má mesto Košice a aké úlohy majú mestské časti. Pre ujasnenie, počet mestských častí určuje zákon o meste Košice,” uviedol starosta Západu Marcel Vrchota. Mesto teda samo problém s počtom mestských častí, napriek Polačekovým predvolebným sľubom, riešiť nevie. Čo však riešiť vie, sú kompetencie mestských častí.
Vrchota inicioval spolu s ďalšími starostami pracovné stretnutie s vedením mesta, no nevidel záujem túto tému riešiť a následne prišla pandémia, kedy sa riešili úplne iné témy. ”Od vzniku komisie, zasadala zatiaľ za šesť mesiacov trikrát a otázok je na stole viac než dosť, napríklad ako zabezpečiť spravodlivé financovanie kompetencií, tak aby ich vedeli mestské časti zvládnuť a zároveň šetrili. Navrhovaným riešením je percentuálny podiel na príjmoch mesta, ktoré dostáva z podielových daní, financovanie mestských častí a kompetencií tak nebude závisieť od politickej svojvôle, ale od vytvoreného pravidla,” doplnil starosta Západu.
Pritom v roku 2018 sa Polaček rozčuľoval nad tým, že vtedajšie vedenie mesta ani po rokoch diskusií nedokázalo spracovať poriadnu analýzu so všetkými pre a proti. „Diskusiu o počte a kompetenciách mestských častí nemôžeme založiť iba na pocitoch či ušetrených platoch starostov,“ tvrdil Polaček.
Dušoval sa, že osloví odborníkov a dá im k dispozícii všetky dáta, ktoré mesto má, aby pomohli pripraviť analýzu.“ Až na jej základe môžeme začať diskusiu s občanmi o tom, aký model bude do budúcnosti pre nich ten najvýhodnejší,“ sľuboval.
Nie je známe, či taká analýza je po štyroch rokoch jeho funkčného obdobia k dispozícii a či primátor, ktorý nastúpi na jeho uvoľnenú stoličku, bude mať z čoho vychádzať.
Z PRIMÁTORA “TIKTOKER JARO“
Jasné je, že aj v čase končiaceho sa funkčného obdobia Polačeka je v Košiciach rovnaký počet mestských častí, teda 22 a nejaká vážna diskusia o ich redukcii sa nekonala.
Dnes primátor Polaček svoje nesplnené predvolebné sľuby na selfie videách nekomentuje. Rovnako sa odmieta vyjadriť aj na naše otázky k jeho úspechom, či neúspechom. Čo však v poslednej dobe komentuje sú veci, za ktoré sa on osobne nepričinil, alebo sa aspoň snaží ku koncu svojej primátorskej kariéry stať influencerom na sociálnych sieťach.
Odporúčame si jeho profil na TikTok-u určite pozrieť, stojí to za to!
Samospráva tu nie je pre primátorov, starostov a poslancov, ale pre riešenie potrieb obyvateľov. Toto nie sú slová autora komentára, ale Jaroslava Polačeka, mladšieho o štyri roky.
Možno si to myslí aj dnes, ale problémy okolo Luníka IX, DPMK, aquaparku, električkovej trate do Ťahanoviec či pridelenia bytu šéfke sociálneho podniku o tom nesvedčia.
RCh