Spolupráca mesta a VVS sa začína normalizovať
Zdá sa, že po rokoch nedorozumení a nepochopenia sa navzájom, sa začína vo vzťahoch Mesta Košice a Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s. (VVS) blýskať na lepšie časy. Toto by mohlo priniesť benefity nielen obom zúčastneným stranám, ale najmä obyvateľom mesta. Košice majú záujem rokovať o dlhopisovom programe VVS. Nevylučujú, že sa doň zapoja.
Podobne má mesto záujem aj o ďalšie programy, ktoré inicioval Klub akcionárov VVS. Vyplýva to z Memoranda o vzájomnom porozumení a spolupráci, ktoré podpísali zástupcovia VVS a mesta Košice.
Rokovania s mestom Košice za VVS viedol Daniel J. Kratky, člen predstavenstva VVS a člen správnej rady Klubu akcionárov VVS, ktorého meno na začiatku jeho angažovanosti vo vodárňach spájali práve s údajnou snahou o získanie rozhodujúceho vplyvu na chod vodární. Pravdepodobne tomu tak bolo preto, že patrí k najväčším investorom v agrobiznise na Slovensku. Nuž, ak výsledky jeho angažovania budú prispievať k normalizácii vzťahov a upokojeniu emócií medzi VVS a mestom, zrejme nikto nebude protestovať.
Mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo poslanca Ladislava Lörinca ako zástupcu Košíc do predstavenstva VVS. Následne ho dozorná rada vodární do predstavenstva aj zvolila. Tento krok vodárne privítali s tým, že konečne môže nastať doba, kedy sa nezhody môžu zmeniť na prospešnú spoluprácu.
Aj vstup Kratkeho do orgánov spoločnosti akcionári privítali. Očakávali od neho upokojenie situácie a silný manažérsky vklad. Podľa neho, ak by došlo v maximálnej miere k využitiu všetkých benefitov, ktoré VVS prináša Košiciam, prínos pre mesto by mohol dosiahnuť hneď v prvý rok až 1,3 milióna eur, a to každoročne.
Zostáva veriť, že mesto sa k tejto výzve postaví zodpovedne. Veď pri masívnych výpadkoch v rozpočte by toto mohla byť prvá lastovička z mnohých, ktorá by znamenala pre Košičanov pozitívny prínos a mierne zahojenie boľavého rozpočtu.
Kratky doplnil, že na základe rokovaní verí, že pripravované kroky si získavajú dôveru a aj podporu okrem vedenia mesta i poslancov mestského zastupiteľstva.
Košice majú tiež záujem rokovať o téme výkupu vlastných akcií spoločnosťou VVS, zavedení tzv. zamestnaneckých akcií a tiež o zámere VVS rozšíriť oblasti podnikania aj do segmentov, ktoré nie sú regulované Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Na druhej strane, vodárne prejavili ochotu poskytnúť Košiciam bonifikáciu z poplatku za odvod dažďovej vody a ďalších služieb.
Bonifikácia vo výške 15% by sa mala týkať nielen mesta Košice, ale aj niektorých podnikov a organizácií s účasťou mesta, vrátane škôl v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Vodárne sa tiež budú zaoberať možnosťou zapojenia sa do Akčného plánu rozvoja mesta Košice 2022-2024 v oblasti biodiverzita, modrá a zelená infraštruktúra.
„Naše spoločné ciele sa stretávajú aj v oblasti uhlíkovej neutrality a stratégie v oblasti ekologizácie a efektívnejšieho využívania zelených zdrojov energií. Preto mesto Košice v rámci projektu Zelené mesto a našej dlhodobej stratégie a iniciatívy v oblasti ekológie a udržateľnosti, privíta také zelené projekty, ktoré našim obyvateľom vytvoria lepší a zdravší priestor pre život,“ uviedol riaditeľ magistrátu Marcel Čop.
Mesto dokáže podľa riaditeľa magistrátu ušetriť zhruba 600-tisíc eur v roku 2022 a pri plánovanom zvýšení cien v roku 2023 zo strany VVS približne 400-tisíc eur. “Bonifikácia poplatkov pre mesto Košice ako najväčšieho akcionára vodárenskej spoločnosti je dobrým signálom nastavenia vzájomne kvalitných vzťahov do budúcnosti a otvára nám a našim partnerom ďalšie možnosti spolupráce,“ povedal Čop.
Mesto Košice je v súčasnosti najväčším minoritným akcionárom VVS s podielom 20,44 % na základnom imaní. Vzhľadom k finančnej náročnosti dlhopisového programu sa v prvom kole počíta s vydaním emisie dlhopisov pre akcionárov majúcich podiel na základnom imaní VVS v rozsahu max 30%.
Skutočne sa zdá, že mesto a vodári sa konečne dokážu spojiť a namiesto personálnych bitiek predvedú spoluprácu, ktorú dokážeme oceniť všetci.
RCh