Vysvedčenie primátora Polačeka: Mestské časti (komentár)
Je rok 2024, primátor Polaček je vo funkcii už šesť rokov a počet mestských častí v Košiciach je zredukovaný. Financie, ktoré pred tým vyživovali úradnícky kolos sa používajú na zlepšovanie života Košičanov, mesto je čisté, všetko funguje elektronicky, na úradoch sa nečaká…
Aj takto by znel úvod tohto komentára, ak by sa predvolebné sľuby skutočne plnili… Šesť rokov vo funkcii primátora, to je jedno celé volebné obdobie a polovica druhého. Čo všetko sa podarilo naplniť z predvolebných sľubov pána primátora Jaroslava Polačeka sme sa teraz rozhodli objektívne zhodnotiť v našej sérii “Vysvedčenie primátora Polačeka.” Do prvých volieb šiel aktivista Polaček s prísľubom piatich veľkých konkrétnych vízií, do toho druhého už šiel len s dovetkom, že by chcel dokončiť to, čo začal. Akoby to už bolo rozpracované a už mu chýbalo len to jedno volebné obdobie a všetko bude hotové… Ostávajú dva roky do konca druhého volebného obdobia, čo všetko sa teda skutočne podarilo splniť?
“Sľuby sa sľubujú a Košice sa radujú,” tak by znel názov rozprávky, pokiaľ by ju písal niekto s talentom pre detské rozprávky. My však rozprávky nepíšeme, píšeme fakty a objektívne hodnotíme prácu prvého muža mesta Košice, najsilnešieho politika v našom meste, primátora a bývalého aktivistu Jaroslava Polačeka. Jeho sľubov, ktorým sme sa venovali už skôr bolo päť, tak si ich vymenujme… Prvým bola redukcia mestkých častí, druhým bol košický aquapark, tretím veľkým sľubom bolo znovuzavedenie trolejbusov, štvrtým bolo vyriešenie zlého stavu na sídlisku Luník IX a posledným, no zároveň najväčším sľubom bolo parkovanie v Košiciach. Dnes sa budeme venovať prvému sľubu a teda redukcii mestských častí, ktorých máme skutočne najviac na Slovensku.
ROK 2018 (pred 6 rokmi)
V roku 2018, pred vtedy sa blížiacimi komunálnymi voľbami, vyhlasoval Jaroslav Polaček, že nikto nesúhlasí s tým, aby 90 percent rozpočtu mestských častí išlo len na samotný chod miestneho úradu, čím je zapríčinené, že nezostáva na financovanie rozvoja samotnej mestskej časti.
„Sme pripravení spustiť reformu mesta tak, aby samospráva hospodárila efektívnejšie a obyvatelia mali aj naďalej na dosah lepšie služby a zostalo viac na investície do občianskej vybavenosti v ich okolí. Tu sa musíme v budúcnosti oprieť o prepojenie úradovní mesta a mestskej časti a zjednodušenie vybavenia vecí občanom cez internet,“ vyhlásil vtedy kandidát, dnes primátor Polaček.
Rozhorčoval sa nad tým, že v Košiciach je nadštandardne veľký počet mestských častí. „Na tomto sa zhodneme všetci. Na čom sa ale nezhodneme, je to, koľko mestských častí má mesto mať a aké majú mať kompetencie,“ povedal.
“Prerozdelenie kompetencií bolo dlho tabuizovanou témou, a napriek viacerým pokusom z mojej strany otvoriť diskusiu sa to podarilo až zriadením komisie pre kompetencie, ktorá je ako ostatné komisie pri mestskom zastupiteľstve poradným orgánom mestského zastupiteľstva.,” uviedol vtedy starosta Západu Marcel Vrchota. Mesto teda samo problém s počtom mestských častí, napriek Polačekovým predvolebným sľubom, riešiť nedokázalo. Čo však riešiť dokázalo, sú kompetencie mestských častí.
Vrchota teda následne inicioval spolu s ďalšími starostami pracovné stretnutie s vedením mesta, no nevidel záujem túto tému riešiť a potom… prišla pandémia, kedy sa riešili úplne iné témy. Pritom v roku 2018 sa Polaček rozčuľoval nad tým, že vtedajšie vedenie mesta ani po rokoch diskusií nedokázalo spracovať poriadnu analýzu so všetkými pre a proti. „Diskusiu o počte a kompetenciách mestských častí nemôžeme založiť iba na pocitoch či ušetrených platoch starostov,“ tvrdil Polaček.
Dušoval sa, že osloví odborníkov a dá im k dispozícii všetky dáta, ktoré mesto má, aby pomohli pripraviť analýzu.“ Až na jej základe môžeme začať diskusiu s občanmi o tom, aký model bude do budúcnosti pre nich ten najvýhodnejší,“ sľuboval…
A ČO DNES?
Polaček je vo funkcii už druhé volebné obdobie. Volebný program pre to obdobie znel – dokončíme čo sme začali. Teda mal pokračovať v tom, čo v roku 2018 vlastne ani nezačal. Redukciou mestských častí…
Túto tému doslova na zlatom podnose daroval poslancom NR SR za Smer a Hlas – Andrejovi Sitkárovi a Igorovi Šimkovi. Polaček hovoril aj o vytvorení pracovnej skupiny, ktorá by mala tento problém riešiť. Po šiestich rokoch vo funkcii. Dnes už aj on vie, že otázku redukcie mestských častí riešiť nedokáže. Ak to neurobí on, Sitkár so Šimkom sú pripravení predložiť v parlamente návrh zákona o Košiciach, kde už navrhnú, že tu bude päť veľkých mestských častí a tiež samostatné obce, ako napríklad Pereš, alebo Barca.
Dnes už primátor Polaček svoje nesplnené predvolebné sľuby na selfie videách nekomentuje. Čo však veľmi rád komentuje sú veci, za ktoré sa on osobne nepričinil, alebo sa aspoň snaží ku koncu svojej primátorskej kariéry stať influencerom na sociálnych sieťach, nevieme…
O osude ďalších Polačekových sľubov na tému aquaparku, trolejbusových tratí, parkovania v meste a Luníka IX sa dozviete v nasledujúcich častiach nášho seriálu… medzitým môžete pánovi primátorovi odovzdať známku za jeho zvládnutie prvého sľubu – redukcie mestských častí…
HLASOVANIE BOLO UKONČENÉ
Výsledky hlasovania zhodnotíme v samostatnom článku už čoskoro.
Odporúčané články
Končí sa rok 2024, primátor Polaček je vo funkcii už šesť rokov a všetci Košičania majú počas nákupov darčekov miesta na parkovanie bezplatne. Návštevníci si síce priplatia, ale ide to na dobrú vec. Financie, ktoré sa vyzbierajú z parkovného (ktoré je dnes drahšie ako v centre Viedne), sa totiž používajú na zlepšovanie dopravnej infraštruktúry a mesto napreduje.
Nezaplatím EEI ani cent! Tak znelo bojové heslo vtedajších aktivistov Polačeka, Trnku, Lörinca, Burdigu a Strojného. Polaček a Trnka vtedy z tejto skupinky vyšli najlepšie. Z jedného je župan, okolo ktorého sa ešte nedávno motala NAKA, a z druhého je primátor, ktorý zradil všetkých naokolo. Jaroslav Polaček, ktorý kričal najviac, že EEI treba z Košíc vyhnať, teraz tej istej firme prestrel červený koberec a podpísal s ňou zmluvu, ktorá pre mesto, čuduj sa svete, až tak výhodná nie je. A subdodávateľom pre počítanie hotovosti je firma, ktorá sa ešte v roku 2023 volala BONUL. Ako by povedal sám Polaček v roku 2019, BOMBA KŠEFT!
V tichosti a tajuplne sa do parkovacieho biznisu v Košiciach vracia spoločnosť EEI. Tá istá spoločnosť, ktorá stála miesto bývalého primátora Rašiho a aktivistu Polačeka, ktorý proti nej najviac kričal, vyniesla na post primátora miesto neho. A neuveríte, kto sem tú spomínanú EEI zase pozval… No predsa Polaček. Jeho bývalí kolegovia z čias, keď bol ešte aktivistom, mu teraz nevedia prísť na meno a nedávajú si servítku pred ústa.