Toto sú víťazi ankety KOŠIČAN ROKA 2019!
Odovzdávanie cien KOŠIČAN ROKA, aké ešte anketa za svoju históriu nezažila. Bez sprievodného programu, s rúškami na tvárach, no predsa uskutočnený so všetkou noblesou. Anketa oceňuje tých, ktorí dosiahli za predošlý rok výnimočné výsledky vo svojej činnosti svojou usilovnou prácou prispeli k rozvoju mesta a zlepšeniu života Košičanov.
Anketa KOŠIČAN ROKA bola kvôli pandémii koronavírusu presunutá z konca marca na dnešný večer (24.9.). Na Slovensku však naďalej platia protiepidemiologické opatrenia a preto vyhlásenie víťazov priestoroch kaviarne Slávia prebehlo za prísnych hygienických opatrení a v obmedzenom počte účastníkov.
Jedinečné rúška pre hostí galavečera vytvorila módna návrhárka Jitka Klett, vďaka ktorým si večer zachoval punc exkluzivity. Moderátorom večera bol Martin Nikodým, ktorý odovzdávanie cien sprevádzal aj pred dvoma rokmi.
[article slug=”pozname-vitaza-auticka-fiat-500″][/article]Špeciálna cena pre IT
O titul vo finále štvrtého ankety zabojovalo päť košických osobností a päť subjektov z rôznych sfér života nášho mesta. Do ankety bolo zaslaných celkovo 9306 hlasov. Súčasťou galavečera bolo aj odovzdanie špeciálnych ocenení – Žena roka a Sieň slávy. Tohtoročnou novinkou bolo špeciálne ocenenie – IT Košičan roka, o ktorom rozhodla Správna rada Košice IT Valley spolu s organizátorom ankety.
Anketa mala aj charitatívny rozmer. V úvode galavečera odovzdala zástupkyňa spoločnosti Východoslovenská energetika Košice Andrea Danihelová šek v hodnote 2-tisíc eur nadácii DeDo, ktorý prevzal predseda správnej rady nadácie Jozef Ondáš.
Subjekt roka – Nemocnica Košice-Šaca
Nemocnica Košice-Šaca, 1. súkromná nemocnica, ktorá je členom skupiny AGEL. Jej hlavným zámerom je zachovanie a ďalšie zvyšovanie úrovne poskytovaných medicínskych služieb pri pozitívnych výsledkoch hospodárenia, posilnenie postavenia na trhu vysokou profesionalitou a kvalitnou prácou na všetkých úsekoch spoločnosti. Za minulý rok jej podľa hodnotenia inštitúcie INEKO patrí najvyššia priečka spomedzi 33 nemocníc na Slovensku.
Nemocnica v Košiciach-Šaci má ako jediná zo všeobecných nemocníc vysoko nadpriemerné bodové hodnoty vo všetkých skúmaných oblastiach. Má spokojných pacientov a v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti patrí tiež medzi najlepších. Premiantom je pri indikátoroch kvality – má najnižšiu úmrtnosť na JIS-ke a pri hospitalizáciách starších ľudí po zlomenine stehennej kosti. Bodovala aj vďaka nízkej mortalite pacientov po uskutočnených operačných výkonoch a po akútnej mozgovo-cievnej príhode.
Cenu víťazovi v kategórii odovzdal Jozef Puchala, riaditeľ štúdia RTVS Košice. Cenu prevzal riaditeľ nemocnice Ján Slávik, ktorý poďakoval všetkým svojim kolegom.
„Nemocnica Šaca je mojím srdiečkom a robíme to najmä pre zlepšovanie zdravotnej starostlivosti. Ďakujem všetkým Košičanom, ktorí nám dali svoj hlas a úplne všetkým pracovníkom nemocnice. Je to pre nás záväzkom aby sme pokračovali v našej práci,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Šaca J. Slávik, ktorý poďakoval aj organizátorom ankety, že aj napriek všetkým opatreniam sa podarilo galavečer zorganizovať.
IT Košičan – Mária Virčíková
Mária Virčíková je podnikateľka, technologická inovátorka a odborníčka na umelú intelgenciu. Je spoluzakladateľkou Matsuko, ktorá vyvíja komunikáciu vo forme trojrozmerných hologramoch. Pod jej vedením získala firma v roku 2019 významnú investíciu na expanziu v USA a Kanade. Matsuko tiež stojí za inštaláciou prvej rozšírenej reality v zoo na svete či vytvorenie prvej 3D postavičky bez použitia okuliarov pre rozšírenú realitu.
Máriu Virčíkovú nájdete medzi top 10 najlepšími slovenskými startupistkami podľa časopisu Forbes. Je ambasádorkou združenia Aj Ty v IT, ktoré podporuje ženy na ich ceste k sfére IT. Už na Technickej univerzite v Košiciach študovala a skúmala oblasť interakcie človek-robot, kybernetiky a umelej inteligencie. Za návrh technológie, ktorá umožní robotom prispôsobiť svoje správanie tak, aby ich ľudia viac akceptovali, získala doktorát z umelej inteligencie. V roku 2013 získala ocenenie TOP študentská osobnosť a zároveň osobnosť v matematicko-fyzikálnych vedách a informatike pod záštitou prezidenta SR.
Podujatia sa nemohla zúčastniť kvôli tehotenstvu, no prítomných pozdravila prostredníctvom videovizitky. „Podpora doma je pre mňa veľmi dôležitá. Dnes lokácia stráca na význame čoraz viac. Počas pandémie zažívame najväčší sociálny experiment v komunikácii na diaľku. Aj keď sa ako hologram môžem objaviť kdekoľvek, stále som Košičanka,“ odkázala M. Virčíková.
Cenu za prevzal Martin Farkašovský, ktorý víťazke odkázal, že sú na ňu hrdí. Zároveň prevzal aj špeciálny dar pre víťazku limitovanú edíciu kabelky HELMST No. 0, od návrhárov Adriany Tomajkovej a Juraja Jakcsiho.
Žena roka – Dáša Čížková
Špičková odborníčka Dáša Čížková bola ocenená titulom Osobnosť vedy a techniky za celoživotné zásluhy v oblasti regeneračnej medicíny a v oblasti neurovied. Okrem iného sa podieľala na zavedení nového PhD. študijného programu Neurovedy na UVLaF. V roku 2015 jej bola za zásluhy v lekárskych vedách udelená čestná plaketa Slovenskej akadémie vied Jána Jessenia.
V roku 2006 získala 1. cenu za najlepšiu publikáciu v Ocenení slovenskej histochemickej a cytochemickej spoločnosti. V roku 2001 bola docentka Čížková ocenená Slovenskou neurochemickou spoločnosťou za najlepšiu publikáciu z oblasti neurochirurgie.
Niekoľko rokov pôsobila na významných zahraničných univerzitách a vo vedeckých laboratóriách v Holandsku, USA a Francúzsku. Prispela k zavedeniu modelových systémov CNS, na ktorých testovala liečebné postupy s využitím farmakoterapie, bunkovej terapie či biomateriálov. V súčasnosti testuje terapeutické účinky bunkovej terapie pri neurodegeneratívnych ochoreniach na Ústave anatómie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Cenu víťazke odovzdal Štefan Valas zo spoločnosti Auto-Valas Košice. Čížková poďakovala najmä svojej rodine a kolegom. „Zdieľajú so mnou túto nádhernú prácu, ktorú robíme každý deň. Zároveň ďakujem univerzite, ktorá podporuje nový smer regeneračnú medicínu, ktorý má perspektívu nielen na Slovensku ale aj v celom svete,“ uviedla Čížková.
Víťazka okrem ocenenia získava aj špeciálny dar od zlatníctva ZLATO LUX, ktoré jej venovalo briliantový prívesok s retiazkou. Šperk odovzdala Antigona Gegaj, majiteľka zlatníctva ZLATO LUX.
Osobnosť roka – Dáša Čížková
Nominantka sa na stoličke dlho neohriala a na pódiu vyšla po druhý krát, tento krát po cenu Osobnosť roka. Cenu odovzdal šéfredaktor mediálneho domu KOŠICE:DNES Dušan Karolyi, ktorý sa zároveň poďakoval všetkým prítomným.
„Ženie nás stále fakt, že na ľudí ktorí sú tu ocenení môžu byť hrdí nie len Košičania, ale aj Slováci,“ uviedol Karolyi. Obchodný riaditeľ mediálneho domu KOŠICE:DNES Marko Duditš sa poďakoval všetkým sponzorom a partnerom podujatia. „Som rád, že aspoň v takomto malom počte sme zrealizovali Košičana Roka, že ste si našli čas a prišli,“ uviedol Duditš.
Čížkovú druhé ocenenie úprimne prekvapilo a všetkým poslala dokaz. „Neviem, či si to zaslúžim. Snažme sa byť ľuďmi, ktorí Košice zveľaďujú aby prosperovalo ako mesto, v ktorom sa nám bude dobre žiť. Pomáhajme si a ak budeme žiť s pokorou všetko dosiahneme,“ vyznala sa úprimne ocenená osobnosť roka.
Sieň slávy – Jozef Ondáš
Podujatia otváral a zároveň ho aj symbolicky ukončil. Reč je o Jozefovi Ondášovi, ktorý vstúpil do siene slávy pre rok 2019. Zo zisku ocenenia neskrýval svoje úprimné dojatie. „Ja som tu len taký maličký človiečik v tom tíme spolupracovníkov s, ktorými sme Košice spravili lepšími,“ uviedol so slzami v očiach a stiahnutým hrdlom Ondáš.
Jozef Ondáš – Už vyše 20 rokov sa angažuje v komunálnom dianí a charite cestou Nadácie DeDo. Dnes má v nej funkciu predsedu Dozornej Rady. Už dlhé roky v rámci charitatívnej organizácie sa snaží pomáhať rodinám s deťmi, ktorí čelia bezdomovectvu, chudobe, chorobám a strate práce. DeDo prijíma rodinu ako celok a chce, aby celkom ostala. Jozef Ondáš rozumie rodinám a ich traumám. Pomáha sa im postaviť opäť na nohy. V rámci organizácii rovnako podporuje mladých ľudí odchádzajúcich z detských domov.
Nadácia DeDo v spolupráci s Úsmevom ako dar a ďalšími partnermi vybudovala sieť Centier pomoci Dorka. V roku 2019 v rámci centra Dorka v Košiciach bol spustený úspešný projekt DORKA BAGS.
Ženy a matky, žijúce v sociálnych centrách Dorka na Slovensku, šijú tašky z odpadovej reklamnej banneroviny a dávajú jej tak druhú, ekologickú šancu a vkusné využitie. Vyrobená Dorka bag ukrýva nie len reklamný príbeh bannera, ale predovšetkým životný príbeh ženy v núdzi. Medzi prvých, ktorí propagovali tieto tašky, patril aj Jozef Ondáš, predseda správnej rady nadácie Dedo.
Jozef Ondáš je aj legendou košického biznisu. Stál pri zakladaní spoločností IBM Slovensko, SAP Slovensko ako aj pri vzniku zopár ďalších menších či väčších IT firiem. Preto výzvu od Deutsche Telekomu a T-Systems International vybudovať T-Systems v Košiciach prijal s presvedčením, že to dokáže. T-Systems Slovakia vybudoval v metropole východu v roku 2006, a to doslova na zelenej lúke. Stál pri zrode IT sektora a bol jeden zo zakladateľov Košice IT Valley, ktoré zohráva dôležitú úlohu vo vývoji IT odvetvia v košickom regióne. Košice sú dnes aj vďaka nemu známe ako prudko sa rozvíjajúce mesto informačných technológií.
Foto: Veronika Janušková