Košice získali na projekty úver od EIB 20 miliónov eur aj grant 4,3 milióna eur
Mesto Košice získalo úver 20 miliónov eur od Európskej investičnej banky (EIB) na podporu udržateľného mestského rozvoja. K úveru získali Košice aj grant Európskej únie vo výške 4,3 milióna eur z Úverového nástroja pre verejný sektor (PSLF), ktorý je súčasťou Mechanizmu spravodlivej transformácie a pomáha regiónom zvládnuť prechod na ekologickejšie hospodárstvo. Pri štvrtkovom podpise zmluvy o úvere s EIB o tom informoval košický magistrát.

Mesto Košice



ArtFilm 2026 - Foto z červeného koberca!
Kliknite pre zobrazenie celej galérie
Prostriedky umožnia mestu urýchliť realizáciu pripravených investícií v celkovej výške takmer 34 miliónov eur a spojiť ich do uceleného programu modernizácie mestskej infraštruktúry. Financované projekty zahŕňajú modernizáciu základných škôl Hroncova, Masarykova a L. Novomeského, rekonštrukcie budovy polikliniky na sídlisku KVP, budovy na Adlerovej 4, vstupnej budovy a priestorov zoologickej záhrady, ako aj budovy pre zamestnancov Správy mestskej zelene (SMsZ). „Takisto bude zrekonštruovaný podchod Trieda L. Svobodu – Postupimská, vybudovaná nová cyklotrasa na Alejovej ulici a vynovená cesta na Bankov. Získané financie využijeme aj na modernizáciu kompostárne v Bernátovciach, budovy ZŠ Staničná a na výstavbu nového zariadenia pre seniorov na Gerlachovskej ulici,“ uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček. Dodal, že Košice sú prvé mesto na Slovensku, ktoré okrem úveru z EIB získa aj grant v hodnote viac ako štyri milióny eur.
Program sa podľa mesta zameria na projekty, ktoré majú priamy vplyv na každodenný život obyvateľov – kvalitnejšie verejné služby, úspornejšie mestské budovy, lepšiu dostupnosť, bezpečnejší pohyb po meste a odolnejšie mestské prostredie. Približne 85 percent celkovej investície podporuje klimatické opatrenia, najmä prostredníctvom úspor energie a čistých energetických riešení v budovách. Opatrenia prispejú k zníženiu emisií uhlíka a zlepšeniu kvality ovzdušia. „Kombináciou dlhodobého financovania EIB a grantovej podpory EÚ podporujeme spravodlivú zelenú transformáciu na východnom Slovensku a pomáhame zabezpečiť, aby žiadna komunita nezostala bokom,“ uviedol viceprezident EIB Marek Mora.
Prijatie úveru od EIB odobrilo mestské zastupiteľstvo vlani v novembri, jeho splatnosť je 21 rokov. Poslanci vtedy odsúhlasili aj poskytnutie úveru do výšky 20 miliónov eur zo strany EIB pre Dopravný podnik mesta Košice (DPMK). Financie by smerovali prioritne do energetickej úspory objektov a obnovy vozidiel. Podľa generálneho riaditeľa DPMK Romana Danka aktuálne prebiehajú o úvere rokovania. „Verím, že sme blízko k dohode,“ povedal pre TASR.
(TASR, hol sem von)
Najnovšie články

V MČ Sever spustili výstavbu cyklochodníka spájajúceho Čermeľ s Alpinkou

Predpoveď počasia na dnešný deň (25.6.2026)

Maroš Žilinka: Tragédia v Gelnici ukazuje nevyhnutnosť systematickej práce s páchateľmi





