Východoslovenské múzeum v Košiciach získalo vďaka podpore FPU vzácnu entomologickú kolekciu (FOTO)
Vďaka podpore Fondu na podporu umenia (FPU) sa Východoslovenskému múzeu (VSM) v Košiciach podarilo zakúpiť entomologickú kolekciu jedného z popredných slovenských entomológov. Ako VSM informovalo na sociálnej sieti ide o Ľubomíra Panigaja, ktorý sa venuje výskumu motýľov. Predmetná zbierka zahŕňa 382 druhov motýľov zo 16 čeľadí. Exemplárov je celkovo 2 011.

META/ Východoslovenské múzeum v Košiciach
Kolekcia podľa VSM vhodne dopĺňa jeho zbierky, a tiež dopĺňa entomologický fond o nové druhy a nové zberné lokality. „Zbierky sú označené lokalitným a druhových štítkom a uložené v entomologických krabiciach,“ uviedlo múzeum. Doplnilo, že autorom projektu, ktorý z verejných zdrojov podporil FPU, je Peter Krišovský. VSM podotklo, že medzi hlavné úlohy odborných pracovníkov, prírodovedcov, v múzeách patrí aj rozširovanie a dopĺňanie zbierkového fondu o nové zbierkové predmety.

„Pri získavaní nových zbierkových predmetov prírodovedného charakteru je kladený dôraz na ich prínos, či už vedecký alebo spoločenský (využitie predmetov pri eko-aktivitách, výstavách alebo stálych expozíciách). Prioritne je zámerom rozširovať zbierkový fond bezstavovcov o exponáty a preparáty živočíchov, ktoré pochádzajú z regiónu východného Slovenska alebo oblasti Západných Karpát. Hlavne so zameraním na motýle (Lepidoptera), ktoré tvoria najrozsiahlejšiu časť zbierkového fondu,“ doplnilo múzeum.
Galéria
(SITA,kl)
Najnovšie články

Nad 38 stupňov Celzia môže byť v pondelok najmä na juhu a juhozápade SR

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (3.8. – 9.8.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (3.8.2026)









