17.01.15

Agda bavi Pain: akoby ma niekto tam hore prestal mať rád

Rodáka z Košíc živí literatúra, nápadité poviedky a scenáre či trefné verše a reklamné slogany. Písanie je jeho nočným chlebom, aj keď by občas radšej pracoval so zbíjačkou a písal iba vo voľnom čase.
O publikovanie jeho románov a poviedok sa stará vydavateľ Koloman Kertész Bagala, ktorý nedávno zorganizoval aj čítačky v Srbsku, kde sa Agda predstavil s prozaikmi Ballom a Marekom Vadasom. „S tými autormi ma spája nielen to, že pochádzame z maďarsky hovoriacich oblastí, ale zrejme aj akási forma paneurópskej vzájomnosti. Aj keď Marek píše o Afrike, je to iba kulisa, tak ako sú u mňa kulisou menšiny, asociáli či Rómovia, akoby niekto povedal - spodina, no pre mňa sú to normálni ľudia. A za tým všetkým sa skrývajú omnoho dôležitejšie veci.“ Aj na západe o Painovi už dávno vedia. „Román Koniec sveta bol tohto roku už druhýkrát vydaný v nemeckom preklade. Takže to zrejme nebude až také hrozné.“ Horšie je to so situáciou na Slovensku. „Nezvyknem sa sťažovať, ale v poslednom čase som na tom dosť zle. Som vo veľkom existenčnom strese a finančnom mínuse, takže iba driem a makám, no výsledky sú biedne. Kedysi to bolo oveľa lepšie, no zvrtlo sa to o 360 stupňov a ja som prišiel o 99 percent príjmov. Išlo o reklamné a komerčné záležitosti alebo scenáre. Aj keď som bol vždy považovaný za ´kontroverzného ´ autora, o prácu som sa nikdy nemusel báť.  

"IBA DRIEM A MAKÁM, NO VÝSLEDKY SÚ BIEDNE"

No teraz ako keby ma jednoducho niekto tam hore prestal mať rád. Na druhej strane tu sú ľudia, ktorí sú na tom oveľa horšie a mojím poslaním je upozorňovať na to, ako sa majú iní a nie ja. Keď vidím, že 70 až 90 percent ľudí je na hranici biedy, tak sa cítim skutočne mizerne."

AŽ NA KOSŤ

Tematické okruhy sa u Agdu teda nemenia. „Títo ľudia sa nepretvarujú, majú len holý život, u nich niekedy naozaj ide len o prežitie. Majú vyjasnené všetky vzťahy, či už je to láska alebo vášeň, tu nefunguje žiadna sofistikovaná nadstavba. Snažím sa všetko očistiť na kosť, aby išlo len o to skutočne podstatné. V krízovom období ľudia nemajú peniaze a uvedomujú si, že najdôležitejšia je rodina a vzťahy.

ŽIVÉHO MA ODTIAĽ NEDOSTANETE

Agda tvrdí, že treba mať silnú vôľu, tvrdo pracovať a nevzdávať sa. „Ľudia chcú odísť preč a ja im to nemám za zlé. Dokonca aj mladým často hovorím, aby zo Slovenska odišli, takže by tu nezostal nikto a tento štát by tým pádom vydochol, lebo si nič iné ani nezaslúži. No ako povedal nebohý Ivan Martin Jirous alias Magor: 'Mňa odtiaľto živého nedostanete.' Nezdá sa mi nijak prínosné, aby som drel na cudzí štát a hoci píšem reklamu aj pre americký trh, na poli umenia a literatúry môžem byť prospešný iba so svojou slovenčinou. Asi si teraz protirečím, ale ja sám som ten, ktorý tu zostáva.“ U Paina nikdy nie je núdza o horúce autorské novinky. „V Dezorzovom lútkovom divadle máme onedlho premiéru nového hororového muzikálu Panoptikum Frankenstein s hudbou Mariána Čekovského a mojimi textami. A s režisérom Martinom Repkom pracujeme na novom filme Tattooist (Kérkar), s ktorým nás na jar pozvali na najvýznamnejšie filmové fest i valy Berlinale a Cannes, takže verím, že to bude skutočne prvý v e ľ k ý európsky film zo Slovenska. A keďže som Košičan telom aj dušou, na filme to bude vidieť!" : MAREK DANKO

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím