Agda bavi Pain: akoby ma niekto tam hore prestal mať rád
Rodáka z Košíc živí literatúra, nápadité poviedky a scenáre či trefné verše a reklamné slogany. Písanie je jeho nočným chlebom, aj keď by občas radšej pracoval so zbíjačkou a písal iba vo voľnom čase.
O publikovanie jeho románov a poviedok sa stará vydavateľ Koloman Kertész Bagala, ktorý nedávno zorganizoval aj čítačky v Srbsku, kde sa Agda predstavil s prozaikmi Ballom a Marekom Vadasom. „S tými autormi ma spája nielen to, že pochádzame z maďarsky hovoriacich oblastí, ale zrejme aj akási forma paneurópskej vzájomnosti. Aj keď Marek píše o Afrike, je to iba kulisa, tak ako sú u mňa kulisou menšiny, asociáli či Rómovia, akoby niekto povedal – spodina, no pre mňa sú to normálni ľudia. A za tým všetkým sa skrývajú omnoho dôležitejšie veci.“ Aj na západe o Painovi už dávno vedia. „Román Koniec sveta bol tohto roku už druhýkrát vydaný v nemeckom preklade. Takže to zrejme nebude až také hrozné.“ Horšie je to so situáciou na Slovensku. „Nezvyknem sa sťažovať, ale v poslednom čase som na tom dosť zle. Som vo veľkom existenčnom strese a finančnom mínuse, takže iba driem a makám, no výsledky sú biedne. Kedysi to bolo oveľa lepšie, no zvrtlo sa to o 360 stupňov a ja som prišiel o 99 percent príjmov. Išlo o reklamné a komerčné záležitosti alebo scenáre. Aj keď som bol vždy považovaný za ´kontroverzného ´ autora, o prácu som sa nikdy nemusel báť.
“IBA DRIEM A MAKÁM, NO VÝSLEDKY SÚ BIEDNE”
No teraz ako keby ma jednoducho niekto tam hore prestal mať rád. Na druhej strane tu sú ľudia, ktorí sú na tom oveľa horšie a mojím poslaním je upozorňovať na to, ako sa majú iní a nie ja. Keď vidím, že 70 až 90 percent ľudí je na hranici biedy, tak sa cítim skutočne mizerne.”
AŽ NA KOSŤ
Tematické okruhy sa u Agdu teda nemenia. „Títo ľudia sa nepretvarujú, majú len holý život, u nich niekedy naozaj ide len o prežitie. Majú vyjasnené všetky vzťahy, či už je to láska alebo vášeň, tu nefunguje žiadna sofistikovaná nadstavba. Snažím sa všetko očistiť na kosť, aby išlo len o to skutočne podstatné. V krízovom období ľudia nemajú peniaze a uvedomujú si, že najdôležitejšia je rodina a vzťahy.
ŽIVÉHO MA ODTIAĽ NEDOSTANETE
Agda tvrdí, že treba mať silnú vôľu, tvrdo pracovať a nevzdávať sa. „Ľudia chcú odísť preč a ja im to nemám za zlé. Dokonca aj mladým často hovorím, aby zo Slovenska odišli, takže by tu nezostal nikto a tento štát by tým pádom vydochol, lebo si nič iné ani nezaslúži. No ako povedal nebohý Ivan Martin Jirous alias Magor: ‘Mňa odtiaľto živého nedostanete.’ Nezdá sa mi nijak prínosné, aby som drel na cudzí štát a hoci píšem reklamu aj pre americký trh, na poli umenia a literatúry môžem byť prospešný iba so svojou slovenčinou. Asi si teraz protirečím, ale ja sám som ten, ktorý tu zostáva.“ U Paina nikdy nie je núdza o horúce autorské novinky. „V Dezorzovom lútkovom divadle máme onedlho premiéru nového hororového muzikálu Panoptikum Frankenstein s hudbou Mariána Čekovského a mojimi textami. A s režisérom Martinom Repkom pracujeme na novom filme Tattooist (Kérkar), s ktorým nás na jar pozvali na najvýznamnejšie filmové fest i valy Berlinale a Cannes, takže verím, že to bude skutočne prvý v e ľ k ý európsky film zo Slovenska. A keďže som Košičan telom aj dušou, na filme to bude vidieť!”
: MAREK DANKO
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.