… ale nehovorte to mojej manželke.
Rád občas zablúdim do antikvariátu. Mám rád tú vôňu, stohy obchytaných kníh. Navyše sa tam občas dá objaviť skutočný skvost. A okrem toho ma vždy zaujímalo, ako sa človek stane antikvariátnikom. Až doteraz som sa však na to žiadneho neopýtal … Tak som sa teda vybral do “Antikvartu” na Zimnej za Štefanom Čipákom.
– Čo vás primälo k tomu, aby ste sa stali antikvariátnikom a čo vás na tom najviac baví?
V hlbokom detstve sa mi vynára vôňa knihy a múdra tvár mojej babky. Rád som pozoroval, ako prežívajú emócie tváre ľudí, ktorí čítajú. Písmenká rozosmievajú? Rozplakávajú? Tak niekde tam pri starých vôňach, starých ilustráciách a starých fontoch sa začínala moja cesta. A čo ma na tom najviac baví? Možno tie úsmevy, keď ľudia v očakávaní zovrú knihu, ktorá putovala životom aj šesťdesiat rokov, aby práve tu vošla niekomu do života. Celá táto práca ma hlboko napĺňa ľudskosťou.
– Aké sú vaše najobľúbenejšie knihy alebo autori? Mám široký záber ako sombréro Atlasa, ktoré nosil ešte pred tým, ako sa rozhodol podopierať Zem. Takže ťažko, ale v zásade autorov, ktorých štýl a obsah je výtvarný a presný, takých, ktorí sa nemusia skrývať za zbytočne vytvorený strach alebo tmu, len aby ukázali, ako sa im potom leskne na tričku odznak bestseller.
– Kupuje si aj antikvariátnik knihy v kníhkupectve?
Áno, aj keď, ako hovoril pán Satinský, nehovorte to mojej manželke. 😉
– S akým knižným pokladom ste sa pri svojej práci streli? Priniesli vám ľudia do antikvariátu niečo výnimočné?
Keďže som od prírody idealista, tak nepoviem kniha maliarstva, ručne písaná zo sedemnásteho storočia, čo je síce tiež pravda, ale napríklad kniha o košickom futbale s fotkou, na ktorej sa po päťdesiatich rokoch spoznal starší pán, ktorý na pamätnej fotografii postál so svojím otcom, kniha, v ktorej venovanie ladí s obsahom a je ku príležitosti významného manželského výročia, kniha, ktorej bol náklad 100 kusov a žasnete nad prácou typografa a ilustrátora a nad tým, že nikto takéto dnes už možno nedokáže spraviť, lebo neprekoná otázku: čo za to? A knihy ako šlabikár s nezabudnuteľným Hložníkovým rukopisom alebo herbár, v ktorom je len jedna sušená bylina a vedľa nej nápis Tebe Láska.
Foto: ker
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.