Alternatíva vedie pred K13 na body
Náhle júnové zatvorenie galérie Alfa v Kasárňach/Kulturparku, pre údajné ohrozenie statiky, zamiešalo plány aj organizátorom jubilejného 20. ročníka Ceny Oskára Čepana. Najlepších mladých vizuálnych umelcov Slovenska oceňovali uplynulú sobotu. Do Košíc to priviedlo významné osobnosti i mladých tvorcov z okolitých krajín.
Pôvodne mala byť celá akcia v architektonickej pýche K13, cenami ovenčených Kasárňach. Finalisti mali svoje umelecké kvality ukázať v lukratívnom priestore galérie Alfa.
Nestalo sa tak. Ponechávame na odborníkov a svedomí vedenia K13, či „náhle“ objavenie sa prasklín v drevených stĺpoch galérie bolo relevantným dôvodom na jej zatvorenie a na zrušenie všetkých ďalších plánovaných akcií. Alebo či to bola len zúfalá snaha na poslednú chvíľu zastaviť inštalovanie kontroverznej výstavy pražskej umeleckej skupiny Rafani.
„Chceli sme dať výstave adekvátne reprezentatívne priestory, ktoré by povýšili diela finalistov. Ešte v júni sme však dostali oznámenie o zatvorení galérie až do odvolania. Nemohli sme čakať,“ povedala nám koordinátorka Ceny Oskára Čepana 2015 Barbora Šedivá. Potvrdila však, že dôvodom zmeny miesta boli aj kontroverzné udalosti v K13 – spomínaná kauza Rafani a bezprecedentné, celou umeleckou obcou negatívne vnímané zrušenie divadelného predstavenia Farma v jeskyni.
Ceny sa ale rozdali, výstava uskutočnila a hostia sa v Košiciach bavili aj spoznávali mesto. Žiaľ, nie aj to, čím sa ako bývalá kultúrna metropola Európy hrdí. Výstavu finalistov prichýlil skromný, autentický post-industrálny priestor DIG Gallery, hostia sa stretávali v Tabačke a slávnostné vyhlásenie laureátov bolo v zatiaľ nezrekonštruovaných retro priestoroch kina Úsmev.
„Obrátili sme to na výhodu. To, že sme neboli na jednom mieste, nám nakoniec umožnilo ukázať mnoho zaujímavých miest v Košiciach,“ zhrnula B. Šedivá.„Dá sa povedať, že alternatívna scéna, alebo aspoň tá nie oficiálna, nám v podstate pomohla a zachránila nás. Hoci to boli trochu bojové podmienky, ukázalo sa, že tá scéna a jej ľudia sú schopní a aktívni. Možno nemajú toľko financií, ale majú vôľu a snahu. A to je najdôležitejšie,“ dodala.
Foto: Veronika Janusková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.