Andrzej Chyra: Vzácna návšteva z Poľska
Poľský herec a režisér Andrzej Chyra si za svoje výkony vyslúžil mnohé ocenenia. Opakovane získal status najlepšieho herca, ocenenia za najlepšiu rolu, no odniesol si aj cenu za najlepší mužský herecký výkon v Moskve. Na Slovensko prišiel predstaviť herecké úlohy, ktoré stvárnil vo filme 11 minút, či Spojené štáty lásky.
Prečo sa vo filme zobrazuje práve 11 minút, a nie napr. 10 minút, minúta či hodina?
V dnešnej dobe sa spája číslo 11 so skazou alebo apokalypsou. Tak trochu odkazuje aj na 11. september, no nie je to priamy odkaz.
Tento film v sebe nesie aj myšlienku o tom, že nevieme, či tu napr. o minútu, hodinu či deň budeme. A či sa nám nestane nejaká katastrofa. Žijete aj vy svoj život naplno, pre každú minútu?
Samotný film nie je len o tom, čo sa môže stať každú minútu, sekundu. Je aj o ľuďoch ako takých. Na ulici môžeme sledovať toľko ľudí, ich tváre, životy, odohrávajúce sa deje. No pravdepodobne režisér a scenárista Skolimowski chcel ukázať to, že nevieme, čo môže nastať v nasledujúcej chvíli. A tiež netušíme, čo sa môže ukrývať za rohom.
Ďalším filmom, ktorý sme si na Art Film Festivale predstavili, a v ktorom ste si zahrali, je pomenovaný Spojené štáty lásky. V dráme sú prepletené zložité vzťahy 4 žien. Akú rolu vo filme predstavuje vaša postava?
Som rád, že som hral v tomto filme. No je to predovšetkým ženský príbeh. Film som videl iba raz, keď sa premietal v Berlíne. Bol tak trochu
prekvapujúci. Nehral som tu veľkú rolu. Jeho príbeh je vlastne o tom, že všetci máme túžbu niekoho v živote mať. Ale zároveň akoby to nebolo možné.
Dráma Spojené štáty lásky zobrazuje 90. roky. Prečo je dej situovaný do tohto obdobia a nie do súčasnosti? Myslíte si, že spoločnosť vníma tieto tzv. zakázané vzťahy tolerantnejšie ako pred niekoľkými rokmi?
Myslím si, že vzťahy nie sú iné v minulosti a dnes. Je to rovnaké. No v Poľsku to nie je ešte úplne jasné. Pravdepodobne samotný režisér chcel poukázať na niečo zo svojej minulosti a na svoje pocity. Ja som chcel vyjadriť jeho emócie, jeho dušu či vzťah k ženám. Možno chcel zobraziť aj to, že ženy sú asi silnejšie ako muži…
(OT)
Foto: reefe
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.